10 rad, jak si zvýšit sebevědomí

Vztahy

Přidal monikam, dne 2. 12. 2019 ,  0x

10 rad, jak si zvýšit sebevědomí

Minule jsme se zabývali tím, jací muži se líbí ženám, dnes se podíváme na hlavní blok, který znemožňuje nejen navázání vztahů, ale mnohdy stojí za životními neúspěchy.

Sebevědomí a asertivita jsou pro úspěch velmi důležité vlastnosti.

Jak si zvýšit vlastní sebevědomí?

Dnes vám přinášíme 10 tipů, jak si zvýšit sebevědomí. Na úvod uvedeme citát od Maxwella Maltze, který dokonale vystihuje absenci sebevědomí.

Nízké sebevědomí je jako jízda životem se zataženou ruční brzdou.

1. Představte si, jaký chcete být

Bez cílů není úspěch, což dokládá i citát Napoleona Hilla:

Co si v mysli dokážeme představit a věříme tomu, toho můžeme dosáhnout.

Vizualizace spočívá v tom, že si představíme sami sebe tam, kde chce být, kdy na sebe budeme hrdí. Když si sami sebe budete představovat tam, kde chcete být, jde o nejsnazší pomůcku, jak dosáhnout svých cílů.

2. Přijměte sami sebe

Přistupovat sami k sobě v pozitivním duchu je základ pro pevné sebevědomí.

Utvrzení sama sebe je důležitým nástrojem k požadovanému cíli. Nikky Carnevale

Myslete o sobě pozitivně. Nikdo není dokonalý, základ sebevědomí je pouze v naší hlavě.

TIP: Lidská psychika je naprogramovaná tak, aby automaticky hledala odpovědi na otázka a to bez ohledu na to, zda je otázka relevantní nebo pravdivá. Proto přemýšlejte v otázkách. Např. je lepší se ptát: „Proč jsem tak chytrý?“ Než si pouze říkat „Jsem chytrý.“

3. Dělejte každý den jednu věc, ze které máte strach

Tuto myšlenku dokládá například citát Herva Ekera:

Pokud se cítíte špatně, víte co to znamená? Okolní svět to cítí stejně. Nepřeceňujte ostatní lidi a nepodceňujte sami sebe. Jste lepší, než si myslíte.

Nejlepší cestou, jak překonat strach, je čelit mu přímo, bez výmluv. Pokud budete denně čelit svým obavám a nástrahám světa, po každé dnu budete sami cítit, že vaše sebevědomí roste.

Vystupte ze své komfortní zóny a čelte svému strachu čelem!

4. Buďte vyrovnaní

I Marilyn Monroe si uvědomovala, že:

Chtíč být někým jiným je pouze mrháním toho, kdo opravdu jste.

Lidé s nízkým sebevědomím vidí ostatní lepšími, než ve skutečnosti jsou. Musíte na ostatní nahlížet jako na rovnocenné. Nejsou lepší než vy. Jakmile na ostatní lidi budete nahlížet jako na rovnocenné bytosti, výsledkem bude rapidní zvýšení zdravého sebevědomí.

5. Vytvořte si osobní hranice

Nikdy se nenechte šikanovat. Nikdy ze sebe nenechte udělat oběť. Nepřijímejte cizí definici vaší osoby, definujte sami sebe. Harvey Fierstein

Naučte se říkat ne. Naučte ostatní, že máte své hranice, pomyslnou čáru, přes kterou nemohou přejít. Máte svůj život. Čím vyšší máte kontrolu nad svým životem, tím vyšší máte sebevědomí.

6. Starejte se o sebe

Starostlivost o sebe sama není sobeckost. Je to jen pečování o jediný dar, který mám, dar, že tady na zemi mohu být. Parker Palmer

7. Pomáhejte ostatním


Rosteme tím, že pomáháme ostatním. Robert Ingersoll

Když pomáháme někomu jinému, nemyslíme sami na sebe a cítíme se vděční za to, jací jsme. Předávání svých znalostí a dovedností někomu dalšímu naše sebevědomí automaticky zvedne.

8. Nastavte si reálné cíle

Chcete-li být skutečně sebevědomí člověk, zaměřte se na svoje úspěchy, zapomeňte na selhání a to špatné, co v životě máte. Denis Waitley

Mnoho lidí má nízké sebevědomí, protože si kladou nereálné cíle. Začněte tak, že si stanovíte malé cíle, které je snadné dosáhnout. Jakmile si vytvoříte celý řetězec úspěchů, postupně se dostanete k cílům, které dříve byly nemyslitelné. Kromě seznamu toho, čeho chcete dosáhnout se zaměřte i na seznam věcí, které jste již dokázali.  Procházení hlavních milníků svých úspěchů je skvělá technika, jak posílit důvěru ve vlastní schopnosti a dovednosti.

9. Zeptejte se svého vnitřního kritika


Kritizujete sami sebe po celé roky - a ono to nefunguje. Přijměte sami sebe a uvidíte, co se stane. Louise Hay

Každý z nás má vnitřní hlas, který mu říká, co udělal špatně. Pokud ale máte nízké sebevědomí, je dost možné, že vnitřní kritický hlas začne být příliš častý a hlasitý. Na tuto problematiku se zaměřuje mnoho psychologických škol. Hlavní podstata je vždy stejná, položte si otázku, zeptejte se vlastního kritika. Například, pokud si myslíte, že jste selhali, zeptejte se: „Co dokazuje to, že jsem selhal?“ a druhou otázku: „Co dokazuje to, že jsem neselhal?“

Hlavní je najít možnosti a způsoby faktů, díky kterým na sebe můžeme být hrdí, ať už jde třeba o malý úspěch.

Člověk nemůže být spokojený, pokud si to sám zakáže. Mark Twain

10. Přijměte výzvu: 100 dnů odmítání


Nikdo vás nemůže donutit cítit se méněcenní, pokud to sami nepřijmete. Eleanor Roosvelt

Výzva, kterou není lehké splnit. Existuje mnoho relevantních případových studií (např. Jia Jiang) i spíše zábavných filmů a dokumentů. Cílem je extrémní verze (viz. rada 3) čelení strachu. Lidé s nízkým sebevědomím totiž velmi špatně snáší odmítnutí. Pokud půjdete odmítnutí čelem, například si položíte také podmínky, abyste byli s velkou jistotou odmítnutí, další odmítnutí vás už tak nepřekvapí. Jde o těžkou, ale velmi účinnou formu, jak si zvýšit vlastní sebevědomí.

Doporučujeme: Jak se bránit pomluvám


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!