Jak se bránit pomluvám

Vztahy

Přidal ivana33, dne 25. 04. 2019 ,  0x

Jak se bránit pomluvám

Pomluvy. Všichni potřebujeme vědět, jak se před nimi bránit a jak od nich uchránit i naše blízké. Nikdo vůči nim není imunní a dokážou napáchat větší škody než kdejaké tornádo. Všichni jsme se jistě někdy provinili tím, že jsme mluvili o někom, kdo zrovna nebyl v místnosti, a tudíž se nemohl bránit nebo naše slova alespoň okomentovat. Na druhou stranu i my se jistě často stáváme tou osobou, kterou ostatní pomlouvají za zády. Funguje to v obou směrech.

Co dokážou pomluvy…Nevinné drby dokážou rozvířit konverzaci v kanceláři, školní třídě nebo kdekoliv jinde, kde se vyskytuje menší či větší kolektiv a lidé si spolu povídají. Avšak všechny ty ošklivé pravdy, poloviční pravdy nebo často naprosto smyšlené scénáře představují tikající bombu. Je důležité, abyste zamezili škodám, které pomluvy dokážou lehce napáchat. Drby se šíří díky lidem, kteří je roznášejí dál a dál, a právě na tyto drbny se musíte zaměřit, pokud se pomluvám chcete bránit nebo chcete uchránit toho člověka, kterého se aktuální drby týkají.

Stovky otázek kolem drbů

Jak máte poznat, kdy šíříte smyšlené informace a kdy se jen jedná o nějakou pravdivou novinku, která se stejně brzy oficiálně oznámí, takže se nikomu nic nestane? Na druhou stranu, jak máte zamezit, aby se přestaly šířit pomluvy o vás samých? Nehledě na to, zda se jedná o pravdu či lež… Pokud jste svědky toho, že ostatní šíří nelichotivé informace o někom třetím, jak je máte upozornit na to, že by bylo dobré s tím skoncovat a zároveň nepřekročit mez slušného chování? Jednoduše!

Konec pomluv? Stačí dva kroky…

Ano, skutečně postačí dva kroky. Vše, co potřebujete, jsou způsoby, jak ochránit před pomluvami sebe i okolí a dále morální kuráž do toho jít. Zmíněné metody jsou jednoduché od začátku. Odvaha konfrontovat se s někým, kdo vás pomlouvá za vašimi zády nebo kuráž ukončit šíření pomluv vašimi přáteli, rodinou nebo spolupracovníky, musí být opravdu velká. Není to jednoduché, ale jakmile toho budete schopní, stačí takto několikrát ukázat ostatním, že pomluvy zkrátka nebude tolerovat, nehodláte je ani šířit a lidé kolem vás to budou respektovat a vědět, že nejste ten správný parťák pro drbání.Lidé pomlouvají odjakživa

V dávných dobách se význam pomluv vykládal jako probíhající a matoucí hluk, rámus nebo povyk. Můžeme tvrdit, že tato definice platí i dnes. Lidé, kteří se stanou terčem pomluv, jsou ve stresu, hlavou se jim honí, jaký bude dopad šířících se informací, kam až se dostanou a jak si s nimi poradit. Jako když je někdo zavřel do místnosti, ve které neustále někdo tříská obrovskými poklicemi, křičí nebo vytváří jakýkoliv jiný nervy drásající hluk.

Je jedno, jestli jsou drby pravdivé nebo lživé

Na každém šprochu pravdy trochu. Možná, že ty informace, které vám někdo pošeptal nebo jste je někde zaslechli jsou pravdivé. A možná taky ne. V podstatě je to úplně jedno. Ani v jednom z případů nikdo nemá právo šířit tyto informace dál. Stejně tak není v pořádku, aby osoba, které se tyto pomluvy týkají, byla terčem posměchu. Nemáte právo, abyste se šťourali v soukromí jiné osoby, pokud vás o to výslovně nepožádá. A platí to i naopak. Ani o vás by nikdo neměl šířit jakékoliv informace bez vašeho souhlasu. Takové chování je bezpochyby proti morálním hodnotám.Rozdíl mezi šířením informací a pomlouváním

Pokud se zamyslíte nad drby, určitě vás napadne, kde je ta pomyslná hranice mezi sdílením nějaké novinky s přáteli nebo třeba kolegy v práci a kdy už se jedná o prachobyčejné drby. Pokud jste se dnes ráno dozvěděli, že kolegyně z jiného patra je možná v tom a máte nutkavou potřebu říct tuto informaci komukoliv, koho potkáte, vězte, že v tom případě roznášíte drby. Ať už je kolegyně těhotná nebo ne, je to čistě její věc. Jedná se o velmi intimní záležitost a pouze ona sama má právo oznámit to veřejnosti. Avšak pokud vás váš šéf požádal, ať informujete ostatní o zítřejší ranní poradě a vy jim tuto informaci předáte, o pomluvy se samozřejmě nejedná.

Drby z pohledu psychologů

Experti z oblasti psychologie tvrdí, že pokud už máte potřebu šířit o někom nějakou zvěst, mělo by se jednat o kompliment. Sdílejte s ostatními, že váš šéf je skutečný profík, vaše nejlepší kamarádka je skvělá kuchařka a váš kolega je opravdový borec, protože mluví několika světovými jazyky. Tohle jsou samozřejmě jen příklady. Jinými slovy, pokud chcete o někom něco říct za jeho zády, sdílejte to, čeho si na tom člověku vážíte. V případě, že ho nemáte rádi, raději svoji energii a motivaci pomstít se tomuto jedinci přesuňte někam jinam.Jak se bránit pomluvám krok po kroku

Víte, kdo o vás pomluvy rozšiřuje? Nebojte se jít přímo ke zdroji. To je ten správný způsob obrany. Co říct a jak se zachovat?

  • Řekněte tomu člověku, že si chcete promluvit v soukromí.
  • Emoce nechte stranou, buďte přímí a struční.
  • Položte jasnou otázku: „Z jakého důvodu o mně říkáš, že…“
  • Emocionálně se připravte na možné odpovědi: „To není pravda. „Já ne…“
  • Nečekejte na vysvětlení, které pravděpodobně nedostanete.
  • Vše ukončete tím, že tomuto člověku oznámíte, ať dané informace nešíří dál.
  • Vyhněte se jakýmkoliv vulgárním výrazům nebo snad vyhrůžkám.
  • Buďte si jistí, že taková konverzace nebude příjemná ani pro jednu stranu.
  • Dané osobě bude natolik trapně, že s pomluvami jistě skončí.

Jak odmítnout účast v pomlouvání

Konfrontace s tzv. drbnou není jednoduchá. Avšak jak se zachovat v situaci, když vás ostatní lidé chtějí zatáhnou do šíření nepravd či polopravd a vy tápete, jak jim naznačit, že jste proti drbům a určitě se jich nechcete účastnit? Nejlépe uděláte, když danou situaci částečně obrátíte proti nim. Jak na to? Pokud vaši kolegové v práci rozebírají potencionální rozvod šéfové, zkuste se jich taktně zeptat, jak by se jim líbilo, kdyby někdo stejným způsobem rozebíral jejich vztahové problémy. Inteligentní lidé si s jistotou uvědomí, že je jejich chování nepatřičné a usoudí, že je s tím načase přestat.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!