Jak správně vařit rýži?

Kuchyně

Přidal ivana33, dne 26. 08. 2020 ,  0x

Jak správně vařit rýži?

Rýže patří mezi nejzdravější přílohy, jelikož se jedná o obilovinu. Na výběr je několik druhů, a proto dnes rozlišujeme na 20 druhů rýží. V obchodech jich známe sice méně, ale to neznamená, že by se jinde na světě nepěstovaly i jiné druhy, které se k nám nedováží. Například Japonci mají rádi malou lepivou rýži, aby si mohli lépe připravit své sushi, v Česku zase lidé dávají přednost rýži jasmínové či různým druhům krátké předvařené rýže, aby byla její příprava rychlejší. I když bychom na vaření rýže mohli uvést pouze jeden příklad, každá rýže by se měla vařit trochu jinak. V následujícím článku se tedy dozvíte nejenom klasický recept na správné vaření rýže, nýbrž jak vařit většinu druhů rýže jinak.

Počátek pěstování rýže

Upravené formy rýže se poprvé objevily v Austrálii, ačkoliv se údajně také objevila v povodí Perlové řeky v současné Číně, a to v době před 9-13 000 lety. Nezávisle na obou dvou nálezech rýže, se další druh objevil taktéž v Amazonii.Dnes známe tuto obilovinu v několika podobách. Druhů je totiž několik, jelikož je rýže rozšířena po celém světě. Na jiné části zeměkoule se daří jinému druhu rýže, proto se dováží z více zemí a má i jiné charakteristiky, velikost i barvu. V současné době se však nejvíce pěstuje v tropických a subtropických oblastech.

Rýže v plastovém sáčku či sypaná?

Když si budete vybírat rýži v obchodě, rozhodně byste měli sáhnout po rýži sypané, která je volně v jednom plastovém obalu. Rýži v plastovém sáčku nedoporučuji z několika důvodů:

Je problém rýži v sáčku dostatečně osolit. Proto vodu, ve které se rýže vaří solíte více, i když se to rýže v samotném pytlíku dotkne jen málo.

Pytlík s rýží je po vyndání horký, ale jelikož chcete rýži rovnou po uvaření podávat, můžete se opařit. A to především horkou zbylou párou uvězněnou v obalu.

Rýži nemůžete kromě soli nijak dobře dochutit.

Z následujícího vyplývá, že je lepší zvolit rýži sypanou. S touto rýží uděláte chutnou přílohu dle následujícího receptu.Základní recept na správné vaření rýže

Na dvě porce rýže budete potřebovat:

  • 1 vrchovatý hrnek (250 g) rýže
  • 2 vrchovaté hrnky vody
  • 1 střední cibuli
  • Olej (nejlépe olivový)
  • Sůl
  • Koření dle chuti

Postup:

Na správné vaření rýže si připravte dobrý menší hrnec a přidejte na dno velkou kapku olivového oleje. Nakrájejte si jednu střední cibuli na malé kousky a začněte ji smažit. Jakmile bude cibule usmažení do zlatova, připravte si rýži. Hrnek plný vrchovaté rýže propláchněte tak, že obsah hrnku vyklopíte a přecedíte přes drobné síto. Případně můžete rýži přidat i nepropláchnutou, ale bude se více napalovat.

Jakmile přidáte rýži z hrnku na usmaženou rýži, hodně v tomto momentu obsah míchejte. Tomto momentu je také nejlepší rýži ochutit, jelikož se sůl a jiné koření dostane spíše do zrnek. Použijte zhruba tři špetky soli a koření dle chuti. Může to být pepř, libeček, petržel nebo jakékoliv koření, co vám chutná. Koření můžete samozřejmě vynechat. Jakmile se vám zdá, že se rýže lehce opekla a zároveň má tendenci se připalovat, zalijte ji dvěma hrnky vody. Zároveň stáhněte plotnu na minimum, aby se rýže jen lehce vařila. Naposledy rýži zamíchejte a přikryjte ji poklicí. V tomto stavu ji nechte bez míchání po dobu 20 minut.

Recept má i několik variací. Například, pokud máte rádi rýži měkčí, můžete přidat ještě další půl hrnek vody, pokud máte rádi tvrdší rýži nebo „na skus“, můžete vody lehce ubrat. V zásadě by ale měla být před posledním promícháním a přikrytí poklicí plně ponořená ve vodě.

Druhy rýží a jejich doba vařeníJak bylo zmíněno výše, každý druh rýže se i jinak dlouho vaří a zároveň se hodí k jiným masům a rybám.

Jasmínová rýže

Tento druh rýže se nejvíce hodí k pokrmům z omáčky, které jsou připraveny na sladko. Také je vhodná jako příloha k mořským plodům, např. ke krevetám. Jasmínová rýže je lepivá a má specifickou vůni připomínající ovso. Kvůli této chuti se nedoporučuje s rýží kombinovat přesolené maso, jako je uzené, bůček a podobně. K rýži se hodí spíše jemné maso, které nezkazí ani chuť rýže. Je řeč například o drůběžím, krůtím či králičím mase.

Rýže se nejčastěji vaří cca 15 minut.

Červená rýže

Pro nás stále nový druh pochází z Thajska a z hlediska pěstování v Evropě vede Francie.

Tato rýže začala být velmi oblíbená, zejména díky krátkým zrnům plným vlákniny a vitamínů.

Pro příjemnější konzumaci rýže se doporučuje zkombinovat červenou a jasmínovou rýži. Jasmínová rýže je totiž měkčí a na skus příhodnější, zatímco červená rýže je i po delším vaření tvrdší. Kombinací obou druhů rýže docílíte působivé chuti i skusu.

Červená rýže se hodí k rybám, mořským plodům, smetanovým omáčkám či jako zavářka do polévky.

Vaří se cca 30-35 minut.

Rýže basmati

Nejoblíbenější u nás vařená rýže se pěstuje v oblasti Indie a Pákistánu. Rýže basmati má delší zrna, nelepí a z chuti znalců jsou z ní cítit oříšky a kouřové aroma. Tento druh rýže se hodí nejvíce k pečenému, smaženému či grilovanému masu.

Oblíbenost si rýže basmati nejspíše získala svou rychlou přípravou pouhých 10 minut.

Rýže carnaroli a arborio

Jedná se o italské varianty rýže, ze kterých se nejlépe připravuje italské smetanové rizoto. Z těchto druhů rýže se také připravuje mléčná rýže. Oba druhy hodně lepí, a tak snadněji vytvoří kašovitou strukturu.

Oba druhy se vaří zhruba 20 minut.

Černá rýže

Druh pochází z Číny, kde byla původně pro poddané zakázaná, jíst ji mohl pouze vládce. Dnes ji můžeme jíst i u nás, ale může překvapit její vysoká cena. Černá rýže není tak oblíbená, přestože má stejně jako rýže červená dostatek všech živin.

Odborníci doporučují černou rýži konzumovat s rýží carnaroli, jelikož mají obě dohromady příjemnou strukturu a chuť.

Tento druh rýže se bude hodit jak k pokrmům z masa, tak i k pečeným rybám.

Vaří se zhruba 35 minut.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!