Jak se zbavit chrápání

Zdraví

Přidal ivana33, dne 3. 07. 2020 ,  0x

Jak se zbavit chrápání

Chrápání není bohužel jen rušivý element klidného spánku, ale může být nebezpečným symptomem závažného onemocnění s nepříjemnými důsledky. Přečtěte si v následujících řádcích vyčerpávající informace a tom co vlastně chrápání je, co ho způsobuje a jak se ho můžete zbavit.

Co je to chrápání a jak vzniká?

Chrápání je zvuk proudícího vzduchu, který vibruje přes hlasivky při spánku. Tento problém je nepohodlný pro okolí chrápající osoby, ale hlavně může být příznakem takzvané spánkové apnoe, která ohrožuje nemocného na životě a vyžaduje lékařskou péči. Podle statistik chrápání obtěžuje minimálně 40% dospělé populace.



Co vede k chrápání - hlavní důvody

Faktorů ovlivňující chrápání je mnoho, mezi nejčastější patří:

1. Spaní na zádech

Volba správné polohy při spánku dokáže eliminovat nekomplikované chrápání. Nespěte tedy na zádech. Poloha na boku je lepší, protože zamezuje ochabnutí svaloviny krku a posun kořene jazyka dozadu, který právě v poloze na zádech utlačuje dýchací cesty a dochází k vibraci stěn krku a vyluzování nepříjemného zvuku.



2. Alkohol

K uvolnění svalů a silnější vibraci v krku dochází také při požití alkoholu. Proto pokud uleháte s notnou dávkou alkoholu pod kůží, je více než jasné, že se vaše okolí v klidu nevyspí.

3. Léky

Hypnotika, opiáty, sedativa a drogy stejně jako alkohol uvolňují svaly a tím zhoršují noční chrápání.

4. Nadváha

Obezita a špatná pohyblivost má za následek vyšší usazování tuku v krku, zhoršené dýchání a nízké svalové napětí, to vše také jednoznačně přispívá k chrápání.

5. Onemocnění dýchacích cest

Astma a další respirační onemocnění, jako je obyčejná rýma, ucpané dutiny a záněty horních dýchacích cest, blokují dýchací cesty a omezují jejich průchodnost vzduchem. Vytváří se podtlak v hrdle, což vede k chrápání a špatnému dýchání.

6. Kouření

Kouření jako takové přímo nesouvisí s chrápáním, ale zvyšuje náchylnost k onemocnění horních dýchacích cest v důsledku působení toxických látek.

7. Věk

Je prokázáno, že s přibývajícím věkem se chrápání zhoršuje. Protože ve vyšším věku se zužuje hrdlo a klesá svalové napětí.

8. Mechanické překážky

Chrápání mohou způsobovat další rušivé faktory, jako jsou polypy v nosní dutině, zvětšená nosní mandle nebo zakřivení nosní přepážky.

Proč je chrápání nebezpečné

Při spánku se během noci objevují různě dlouhé zástavy dýchání, které jsou způsobené zapadáním jazyka. Pokud je zástava – apnoe delší jak 10 vteřin jedná se o vážný zdravotní problém.

Spánková apnoe

Při spánkové apnoe dochází k uzavření horních dýchacích cest a do organismu se nedostává potřebné množství kyslíku. Důsledkem je nedostatečné okysličování krve v průběhu spánku. Z toho plynou další postupně prohlubující se problémy s únavou, ospalostí, nesoustředěností. Objevují se poruchy paměti, pozornosti či koncentrace. Často je možné pozorovat bolesti hlavy, snížení libida a nervozitu.

Chrápání a zdravotní problémy

Pokud nebude postižený problém včas řešit, nebude schopen vést normální plnohodnotný život. Následují další zdravotní problémy, které mohou mít vážné následky.



Chrápání ovlivňuje kardiovaskulární systém

V případě že je organismus dlouhodobě zatěžován nedostatečným okysličováním, které souvisí s chrápáním, dochází k narušení zásobování cév kyslíkem. Po nějaké době již tělo ztrácí své kompenzační schopnosti. Cévy nedostatkem kyslíku trpí, což vede k vysokému krevnímu tlaku. Vysoký krevní tlak sebou pak nese řadu dalších komplikací a celou škálu onemocnění srdečního charakteru. Důsledkem nedostatečného nasycení kyslíkem jsou taktéž:

  • Poruchy srdečního rytmu
  • Ischemická choroba srdeční
  • Infarkt myokardu
  • Cévní mozková příhoda
  • Chrápání ovlivňuje mozek

Také mozková tkáň je velice citlivá na nedostatečný přívod kyslíku. Dlouhodobé potíže se projeví:

  • Urputnou bolestí hlavy
  • Nevolností
  • Nespavostí
  • Únavou
  • Nervozitou
  • Podrážděností
  • Poruchou paměti
  • Poruchou soustředění

Odstranění chrápání

První pomocí jak se zbavit chrápání je eliminovat všechny výše uvedené faktory, které ho způsobují. Pokud ovšem dodržování těchto základních pravidel nepomůže, je nutné vyhledat lékaře a podstoupit určitá vyšetření k odhalení příčiny chrápání a zahájit vhodný léčebný postup k jeho odstranění.

Spánková hygiena

Jsou věci, které můžete vyzkoušet ihned bez zásahu lékaře. V první řadě je to správná spánková hygiena. 



Nastolte pravidelný režim 

Naučte se chodit spát přibližně ve stejnou dobu každý den.

Vyhněte se minimálně 4 hodiny před usnutím pití kávy, zeleného či černého čaje, omezte kolu a energetické nápoje, to vše působí povzbudivě a ruší spánek. Stejně tak vynechejte před spaním také těžká jídla.

Spánek může vylepšit lehká večerní procházka. Ovšem náročnému cvičení ve večerních hodinách se rozhodně vyhněte.

Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.

V posteli nejezte, nekoukejte na televizi, do počítače, telefonu či tabletu.

Eliminujte v místnosti na spaní hluk, světlo a vhodnou teplotu. Před spaním vyvětrejte, čerství vzduch je základem pro klidný a zdravý spánek.

Upravte životosprávu

 

Celková úprava životního stylu je velice důležitá. Obzvlášť pokud trpíte nadváhou, je velice důležité hmotnost zredukovat a začít se stravovat zdravě.

Co pro vás může udělat lékař?

Pokud máte pochyby o tom, zda by chrápání nemohlo být příčinou spánkové apnoe, navštivte svého praktického lékaře nebo rovnou ambulanci ORL. Lékař vám provede podrobná vyšetření a monitoraci spánku, kde zjistí, zda se jedná o závažné onemocnění.

Co opravdu pomáhá

Pokud lékař odhalí, že trpíte spánkovou apnoe, doporučí vám spát se speciální kyslíkovou maskou, která zaznamená delší dechovou nedostatečnost a zásobuje váš organismus přísunem kyslíku spolehlivě po celou dobu spánku.

Běžně dostupné prostředky proti chrápání

Existují také pomůcky proti chrápání, které můžete volně zakoupit v lékárně. Fungují proti chrápání u lidí, kde nebyla prokázána žádná závažná porucha.

  • Nosní pásky, kolíčky proti chrápání
  • Spreje proti chrápání
  • Polštáře proti chrápání

Využití laserového světla

Dnes již v mnohých zařízeních či ambulancích ORL a kožního lékaře používají ošetřující metody pomocí laserových paprsků. Tímto způsobem lze ošetřovat chrápání, které není komplikované žádnou další vážnou chorobou.

Jak funguje léčba chrapotu pomocí laseru

Tento neinvazivní, nebolestivý a šetrný postup má za úkol zvýšit kvalitu spánku. Využitím jemného, povrchního laserového světla dochází ke snížení spánkové apnoe a amplitudy chrápání. Při této léčebné metodě není zapotřebí žádné anestezie ani místního znecitlivění. Léčba je bezbolestná a jednoduchá. Nevyžaduje žádné další pomůcky a zařízení, které by bylo potřeba používat během spánku.



Jak procedura probíhá?

Laserové světlo ohřívá tkáň, což způsobuje utažení tkáně a útlum zvuku chrápání a zmenšování častých spánkových apnoe. Laserový paprsek je jemný k citlivé tkáni v dutině ústní, ale dostatečně silný, aby dosáhl nejlepších výsledků. Léčbu řídí samozřejmě sám lékař, ale většinou se skládá ze tří samostatných léčebných sezení opakujících se po šesti týdnech. Dle odborníků má léčba tímto způsobem účinek minimálně jeden rok.

Laserová operace měkkého patra

Pokud žádná neinvazivní metoda nepomáhá, je potřeba přikročit k operativnímu řešení. Nejčastějším druhem zákroku je operace měkkého patra s využitím laseru. Během operace se utvoří nové patro včetně čípku. Zákrok se většinou provádí ambulantně v lokální anestezii.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!