Proč otékají nohy u kotníků?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 28. 01. 2020 ,  0x

Proč otékají nohy u kotníků?

Otoky kolem kotníků vznikají nahromaděním tekutiny ve tkáni. Běžně se objevují při dlouhém stání či sezení, časté bývají například i v těhotenství. Ale pozor, mohou být také známkou vážného onemocnění. Je potřeba udělat si jasno proč nohy otékají a vyloučit možnou hrozbu blížícího se závažného onemocnění. Naučte se porozumět vlastnímu tělu a dopřejte mu to, co si žádá.

Co se děje v těle když otékají nohy

Otok nohou je možné zpozorovat ve chvíli, kdy už nestačí odvádět krev směrem k srdci. Zvýší se nitrožilní tlak a dojde k útlumu buněčné výživy, ve tkáních se začne hromadit tekutina. Otok se projeví:

  • nepříjemným tlakem v okolí kotníku a nártu
  • brněním a mravenčením
  • bolestí a křečemi



    Proč otékají nohy u kotníků

    Příčina otoku nohou není jen zátěž a celodenní stání, faktorů ovlivňující otoky je celá řada, například:

    1. Poruchy lymfatického systému

    Jednou z možných příčin otoků kotníků, nártu a prstů nohy je porucha lymfatického sytému. Jde o vážný problém, kdy se může jednat o vrozenou vadu nebo poškození mízních uzlin. Je potřeba navštívit lékaře, který vám naordinuje správnou léčbu a lymfatické masáže.

    2. Otoky v těhotenství

    V druhé polovině a závěru těhotenství začíná tělo zadržovat více tekutin a dochází k otokům nohou. Jde o velice nepříjemný projev, který je potřeba sledovat a hlídat další projevy, které by mohli vést k vážné preeklampsii.



    3. Sedavé zaměstnání

    Celodenní sezení na židli také způsobuje časté otoky nohou. Tím, že jsou nohy dlouhodobě svěšeny, hromadí se krev v jejich dolní části a vnikají nepříjemné otoky kolem kotníku. Není pak žádným překvapením, když se k večeru nevejdete do bot. Pokud můžete, v průběhu dne, zvedněte si nohy do vyšší polohy, občas se protáhněte, projděte a snažte se co nejvíce hýbat.

    4. Nevhodná obuv



    Nevhodnou obuví máme na mysli příliš těsnou, neprodyšnou botu, která utlačuje lymfatické cesty a snižuje průtok krve. Stejně nevhodné jsou i příliš vysoké podpatky, obzvlášť pokud v nich trávíte celý den.

    5. Vysoká teplota

    Jistě není potřeba připomínat, co dělají vysoké letní teploty s vašimi kotníky. Stejně nevhodně na oteklé nohy působí saunování a horké lázně.

    6. Obezita a zvýšený příjem soli

    Nevhodná strava, hlavně zvýšený příjem soli a nadváha jsou dalším častým spouštěčem hromadění vody kolem kotníků.

    7. Dlouhé cestování

    Dlouhé sezení za volantem, autobuse, vlaku či cestování letadlem, způsobuje zpomalení proudění krve a tím nedostatečný tlak, který krev vyžene k srdci. Tím dochází k hromadění tekutin v dolních končetinách.

    8. Žilní nedostatečnost

    Chronická žilní nedostatečnost je onemocnění, které trápí velké množství lidí. Projevuje se otokem kolem kotníků, pocitem pnutí a tvrdnutí kůže. Dochází k rozšíření nejprve malých žilek, postupně vznikají velké, vystouplé žily, které na dotek bolí. Křečové žily, jsou důsledkem nesprávného životního stylu i genetické dispozice. Dochází k nepříjemným otokům a bolestivosti nohou. Pomoci může úprava životosprávy nebo operace.



    9. Onemocnění srdce

    Otoky mohou být příznakem nebezpečného srdečního selhání. Pokud trpíte na vysoký krevní tlak, objeví se otoky kotníků a přidají-li se i dýchací potíže či bolest na hrudi, nečekejte na nic a vyhledejte lékaře.

    10. Špatná funkce ledvin a jater

    Otoky způsobuje také insuficience ledvin a jater. Pokud ledviny nefungují správně, dochází k hromadění soli a vody v těle. Stejně tak je to, i pokud nesprávně fungují játra. Vždy je tento příznak známkou něčeho nebezpečného.

    Co dělat pro úlevu oteklých nohou

    V první řadě eliminujte všechny výše popsané rizikové faktory, které otoky způsobují. Pokud i přes všechnu snahu a správnou životosprávu otoky nemizí, vyhledejte lékaře.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




    Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!