Hloh jako lék

Zdraví

Přidal ivana33, dne 10. 04. 2020 ,  0x

Hloh jako lék

Všimli jste si té obrovské vlny návratu k přírodě, ať už se jedná o jakoukoliv sféru našeho života? Chceme žít bez chemie, snižovat množství odpadů, které po sobě zanecháváme a upouštíme rovněž od obrovského množství prášků a pilulek na všemožné neduhy, a naopak se chceme léčit tradičními metodami. Díky našemu území, najdeme množství bylinek v českých lesích i loukách. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a vědět, jak je poznat. Ideálně nám poslouží babiččin nebo dědečkův herbář nebo alespoň jejich bohaté vědomosti. Stačí se zeptat…

Hloh – ta známá červená bobule

Hloh je překrásná křovinatá rostlina. Na jaře ho poznáte podle nádherných sněhově bílých květů, které se velmi podobají těm třešňovým. Naopak na podzim se musíte dívat po červených plodech, které se nápadně podobají šípkům. Avšak jen díky barvě, nikoliv velikosti nebo tvaru. Pozor na trny! Tento nádherný keř vás svojí dominantou může také nepříjemně zranit. Pokud narazíte na hloh, který spíše připomíná menší strom, nespletli jste se. Je to skutečně rostlina, kterou hledáte. Hloh může dorůstat až do výšky několika metrů, takže to rozhodně není žádný keříček.

Léčivé účinky hlohu



Není tajemstvím, že listy hlohu, jeho květy, avšak především pak jeho plody lze hojně využívat v lékařství. V případě, kdy nevěříte běžně dostupným lékům a těch, které vám předepíše doktor se naopak obáváte, můžete jeho skvělé vlastností využít i vy. Léčíte se s vysokým tlakem, jinými slovy hypertenzí, máte nemocné srdíčko, bojujete s nespavostí nebo jste bohužel zdědili příšerné migrény? Právě pro vás je hloh ten pravý. Lze ho užívat různými způsoby, např. ve formě čaje, sirupu nebo ho můžete přidat během zavařování i do marmelád a džemů!


Další obtíže, které hloh dokáže vyléčit

Ačkoliv je hloh známy jako pomocník všech pacientů trpících srdečním onemocněním, lze ho využít pro léčbu celé řady dalších zdravotních problémů. Je až neuvěřitelné, z kolika nepříjemnostmi vám dokáže pomoci. Odborníci nejčastěji uvádějí, že hloh je nesmírně nápomocný u pacientů s následujícími obtížemi:

  • Nepravidelná činnost srdce
  • Městnavé srdeční selhání
  • Vysoký cholesterol
  • Bolest na hrudi
  • Cévní choroby
  • Poruchy trávení
  • Průjmy
  • Bolesti žaludku
  • Záchvaty úzkosti
  • Menstruační bolesti
  • Kožní problémy (boláky, vředy)
  • Sběr léčivých listů i květů hlohu

    Chcete si hloh nasbírat, ale nevíte jak na to? Dobrou zprávou je, že z léčivých účinků hlohu můžete čerpat téměř celoročně, neboť jak už bylo řečeno, na hlohu jako rostlince je léčivé snad úplně všechno. Z tohoto důvodu můžete sbírat jeho listy, květy a následné plody. Všechny se vám skvěle budou hodit ve vaší domácí lékárničce. Avšak kdy se vydat na samotný sběr? V případě, že máte zájem o jeho listy a květy, jeho pravá sezóna je v měsících květnu a červnu. Avšak nezapomeňte, jak to bývá s hledáním rozkvetlé třešně na 1. máje. Všichni jsme si už všimli, že roční období se nám mírně zbláznila, jaro obvykle přichází dřív, a proto se běžte po nějakém tom hlohu porozhlédnout už koncem dubna, abyste nepřišli příliš pozdě. Na plody si pak budete muset nějaký ten měsíc počkat, k vidění jsou totiž až od srpna do listopadu.



    Bylinkový čaj z hlohu



    Ze všeho, co nám příroda prostřednictvím hlohu nabízí, můžete čerpat v pohodlí domova. Nejjednodušší recept je čaj z usušených listů hlohu. Jakmile je během jara nasbíráte, naskládejte je např. na novinách v prostorech, kde je dostatek vzduchu. Usušené listy pak skladujte v pokojové teplotě, a především v suchu. V čem je přechovávat? Ideální jsou plátěné pytlíčky, které dnes najdete v papírnictvích, obchůdkách pro kutily nebo pokud jste zruční a tvořiví, pár si jich ušijte sami. Avšak nic nezkazíte ani skleněnými sklenicemi s víkem.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




    Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!