Zlaté mince a slitky: Pasivní investice i originální dárek

Volný čas

Přidal zlatemince, dne 26. 05. 2020 ,  0x

Zlaté mince a slitky: Pasivní investice i originální dárek

Nejen každý ekonom, ale i lajk se znalostmi základů trhu ví, že jakmile akcie firem klesají, cena zlata roste. Ovšem pokud nedojde k výraznému skoku, cena zlata stále roste.

Jinými slovy, reálná cena zlata (teoreticky) zůstává stále stejná, ale veškeré světové měny podléhají inflaci (ztrácejí na hodnotě), v rámci české republiky jde zhruba o 2 až 3 procenta ročně. Investiční zlato  je často i součástí konzervativních fondů.

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie.

Zlaté slitky nebo zlaté mince?

Existuje i malá pravděpodobnost, že online trh (burzovní aj.) zcela selže. A pokud byste měli koupené  „akcie“ zlata, tak i v případě této komodity je otázkou, zda by v takové situaci byly online nákupy v praxi vymahatelné.

Díky těmto spekulacím se selháním trhy a ekonomiky obecně, jak ji dnes známe, většina spekulantů skupuje zlato reálně, tzn. ve formě zlatých cihel nebo právě slitků či mincí.

Zlaté slitky

Nejdůležitějším rozdílem je fakt, že zlaté slitky podléhají ze zákona číslování. Tzn. jejich držení, prodej, koupě aj. nakládání nikdy není anonymní. Na druhou stranu číslování slouží i jako záruka původu.

Zlaté mince

Mince ze zlata na území ČR sám stát již nerazí, ani to díky nastavení monetární politiky postavené na mírné inflaci znovu plánovat nebude. Ovšem existují i oficiální sběratelské kousky ze zlata a stříbra.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10ti nebo 20ti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené. “ uvádí pan Palas, vedoucí zlatnictví.

Vídeňské slitky

Dobrou směnitelnost vedle švýcarských slitků mají i ty vídeňské. I výkupní cena mince odpovídá ceně cihličky. Vídeňský Filharmonik je světoznámá značka. A pokud jde o mince, dobrou směnitelnost mají např. zlaté mince Wiener Philharmoniker:

V Obecním domě v Praze mají vedle Wiener Philharmoniker na výběr i kanadské mince s motivem Javorového listu, americké s nádherným reliéfem Indiána a Bizona, nebo slavné australské „Klokany“. To vše jsou mince z ryzího zlata nejvyšší ryzosti, 24 karátů.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!