Zánět zubu a otok, jak se ho zbavit

Zdraví

Přidal ivana33, dne 14. 12. 2018 ,  1x

Zánět zubu a otok, jak se ho zbavit

Zánět zubu a otok tváře projevující se intenzivní bolestí, je noční můrou snad každého z nás. Ten, kdo si zánětem zubů prošel, jistě potvrdí, že není horší bolest, než právě v této čelistní oblasti. Kdy vám pulzující stále se zhoršující bolest nedá spát, nedá jíst, nedá ležet ani se pohybovat, brzy nemůžete ani polykat a máte pocit že se vám celá hlava roztříští na tisíc malinkatých kousíčků, pokud dřív bolestí neskočíte z okna. Přečtěte si naše osvědčené rady, jak rychle a úspěšně bojovat s touto nesnesitelnou bolestí a otokem.

Příčiny zánětu zubu

Zánět zubu neboli pulpitis je často komplikace obyčejného zubního kazu, protože zub se zanítí v případě, že máte zubní kaz, který si nenecháte odstranit lékařem. Proto preventivní prohlídky u svého zubního lékaře nepodceňujte a minimálně dvakrát do roka ho svoji návštěvou poctěte.

1. Zubní kaz

Zubní kaz je veliče častou a hodně diskutovanou chorobou. Na jeho vzniku se podílí z velké části nedostatečná péče o chrup, zubní kámen, nevhodné složení jídelníčku a také dědičnost. Kaz může z počátku způsobovat lehké bolestivé reakce na chladné, teplé či kyselé podněty. Pokud přijdete k lékaři včas, postačí postiženou část odvrtat, ošetřit a zaplombovat.

 

2. Zánět dásní

Bolestivý otok může být také způsoben zánětem dásní gingivitis. Oteklé a zarudlé sliznice jsou důsledkem bakteriální infekce, která se tvoří na zubech a dásních. Tato infekce vzniká většinou také nedostatečnou zubní hygienou. Na propuknutí zánětu se může podílet i více faktorů, jako je například:

 • · Kouření
 • · Stres
 • · Cukrovka
 • · Vyšší věk
 • · Genetické dispozice
 • · Zubní kaz

  3. Zánět zubního nervu

  Pokud se kaz dostal až k zubní dřeni, bude k odstranění zánětu a bolesti nutné vyčistit i kořenové kanálky, případně vytáhnout nervy.

  Příznaky zánětu zubu  Zubní dřeň má bohaté cévní a nervové zásobení, proto pokud dojde k prostupu zubního kazu do středu zubu, bakterie z dutiny ústní infikují nervy a cévy dochází k zánětu zubní dřeně.

  Bolest

  Dokud se kaz nachází na povrchu zubní skloviny, nebo v dentinu ve vrstvě pod sklovinou, zub ještě nebolí. Bolest se dostaví, až po té kdy dojde k nahlodání zubní skloviny kazem do již zmíněného středu zubu. Bolest je opravdu silná, palčivá až nesnesitelná. Především při ulehnutí se bolest zvyšuje a je popisována jako pulsující ostrá, či řezavá.

  Otok

  Otok tváře je obvykle projevem u větších zánětů v dutině ústní. Otok může probíhat od postiženého místa až k očnímu víčku. Jde o nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru a utlačování okolních cév a nervů, což je doprovázeno extrémně silnou vystřelující bolestí. Rozsáhlý otok může často vytvářet tolik tlaku na okolní zubní nervy, že budete mít potíže s lokalizací zdroje a místa vzniku bolesti. Nedokážete tedy přesně určit, odkud bolest přímo vychází. S otokem souběžně zánět doprovází také:

  • Teplá kůže
  • Zarudnutí
  • Nechutenství
  • Nespavost

  Jak se zbavit otoku a zánětu zubu

  V první řadě je důležité odstranit příčinu zánětu, ve většině případů jde tedy o odstranění zubního kazu, které může provést pouze vás zubní lékař. Jeho návštěvu určitě neodkládejte a nenechte zánět postoupit do hloubky.

  Antibiotická léčba na zánět zubu

  Pokud se zánět hodně rozšíří a objeví se zarudnutí, otok, případně i horečka, bude nutné užívat antibiotika, která vám také předepíše váš ošetřující lékař.

  Zmírnění otoku

  Na oteklou tvář při zánětu zubu se doporučuje přikládat studené obklady. Obklad je potřeba měnit a nepřikládat déle než jednu hodinu. Uložte se do zvýšené pozice s podloženými zády. Vyvarujte se také zvýšené námaze a prudkým pohybům, obzvlášť předklonům, kdy dojde k ještě většímu přetlaku v oblasti obličeje. Odpusťte si také případné opalování na sluníčku či návštěvu solária a stejně tak vynechejte také saunu.

  Protizánětlivá ústní voda

  Čistící protizánětlivou ústní vodu si můžete volně zakoupit v jakékoliv lékárně, nebo si ji vyrobit sami doma z kouzelných všemocných bylinek. Potřebovat na to budete:

  • · 1 hrneček šalvěje
  • · 1 hrneček heřmánku
  • · 1 hrneček měsíčku lékařského

  Postup:  Nasušené, či čerstvé bylinky důkladně promíchejte. Odeberte jednu lžíci bylinné směsi a přelijte 2dcl vroucí vody. Nechte 20 minut louhovat a po té přeceďte a ještě vlažným roztokem 5 krát denně vyplachujte ústa. Lektvar vždy připravujte čerstvý, aby nedošlo ke snížení koncentrace a účinku bylinných extraktů.

  Hřebíček

  Babky bylinkářky radí, že na bolest a zánět zubu může pomoci například hřebíček. Vložte do úst 2 kousky hřebíčku a žvýkejte několik minut. Takto postupujte několikrát denně, dokud nedojde k úlevě od bolesti.

  Znecitlivující zázvorová pasta

  Pastu na znecitlivění postižené oblasti vyrobíte tak, že smícháte půl lžíce zázvorového prášku se stejným množstvím mleté červené papriky, přidáte nepatrné množství vody a vytvoříte pastu, kterou pomocí kartáčku nanesete na postiženou oblast. Postup můžete pakovat podle potřeby.  Prevence zubního kazu

  Nedůležitější a nejúčinnější co můžete pro zdravý chrup udělat je prevence zubního kazu a poctivá péče.

  • · Pravidelně zuby čistěte kartáčkem, ale také dentální nití a mezizubními kartáčky.
  • · Používejte ústní vodu.
  • · Omezte kouření, pití alkoholu, kávy, sladkých nápojů a kyselých jídel.
  • · pravidelně dvakrát do roka navštěvujte zubního lékaře.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .
  nofran

  nofran 06. 12. 2021 10:11:28

  Dobrý den. Bohužel jsem právě před 2 dny začal prožíval ukrutný zánět zubu,který evidentně chce někoho a jeho odbornou destrukční pomoc.To mne ale nesmírně vadilo,už vzhledem k nebezpečí infekce Covidu a jednoduchosti,jak o zub přijít. Napadlo mne vyrobit si zařízení na výrobu ozonu,který je na záněty vehementně ve světě propagován.Výroba není složitá,ale jeho účinost opravdu stojí za to!!!! Po probublání 10 min v destilce ozonem jsem se napil a kloktáním v ústech na bolavém zubu jsem nemohl uvěřit tomu,že bolest je o 90 procent menší a snesitelnější..Ozon je nepřekonatelný a nejlepší drtič patogenů a virů na světě oxidací..Přidal jsem ještě pár kapek DMSO,před napitím pro lepší průnik do zaníceného zubu..To jak mne to pomohlo zde doplním příště..  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!