Škvarkové placky jako od babičky – recept
Přidal ivana33, dne 20. 08. 2018 , 0x
Ochutnejte voňavé do zlatova upečené škvarkové placičky, které milovali už naši rodiče i prarodiče. Jejich výroba není nijak složitá ani finančně nákladná. Navíc vám postačí pár základních surovin, které většinou má doma každý z nás. Vyzkoušejte tedy náš osvědčený a poctivý recept na placičky, které si okamžitě oblíbíte a uvidíte, jak se po nich zapráší. Jíst je můžete samotné, ale i jako přílohu třeba k masu.
Domácí škvarky
Hlavní složkou, jak ostatně sám název napovídá, jsou škvarky. Škvarky bývaly v dřívějších dobách nedílnou součástí každé spižírny. V každé chalupě se škvařilo domácí vepřové sádlo a škvarečky z něj vysmažené se zobaly podobně jako dnes brambůrky. Škvarky jsou výtečnou křupavou pochoutkou. Vyrábějí se z nich pomazánky a další pochutiny.
O jednu takovou dobrotu se s vámi rádi podělíme a poradíme, jak upéct ty nejlepší vykřupané slané placičky na světě. Škvarky si můžete běžně zakoupit v obchodě, ale pokud máte čas a chuť, připravte si vlastní a čerstvé, jejichž chuti se nic nevyrovná.
Jak vyrobit domácí škvarečky
Pořiďte si čerstvé vepřové sádlo a nakrájejte ho nejlépe na menší kostičky. Sádlo krájejte bez kůže.
Nakrájené kostky vložte do většího hrnce a nepatrně podlijte vodou.
Za častého pravidelného míchání nechte sádlo vyškvařit. Škvarečky jsou hotové ve chvíli, kdy jsou krásně zlaté a křupavé.
Vyškvařené sádlo slijte přes síto a nechte škvarky okapat, aby nebyly příliš nasáklé mastnotou. Jako bonus vám zůstane miska domácího vyškvařeného sádla.
Škvarky můžete podle chuti osolit, nebo obalit v různém koření.
Teď, když máte připravenou nejdůležitější surovinu, pusťte se do výroby škvarkových placiček. Co všechno ještě budete potřebovat a jak postupovat se dočtete v následujících odstavcích.
Doba přípravy
Placičky jsou kynuté, takže musíte počítat s dobou potřebnou na vykynutí těsta. Zadělejte si tedy těsto minimálně 1 hodinu dopředu. Celková doba přípravy je maximálně 1,5 hodiny.
Kolik placiček bude z jedné dávky
Z jedné dávky těsta dle našeho receptu vytvoříte přibližně 18-20 placek velikosti menší dospělé dlaně.
Suroviny
- 300 g polohrubé mouky
- 200 g hladké mouky
- 2 žloutky
- 2 polévkové lžíce sádla
- 250 g škvarků, pokrájených na drobné kousky
- 250 ml mléka
- Sůl
- 1 rozšlehané vajíčko na potření
- Kmín, sezam, koření, hrubozrnná sůl na posypání
Postup
V misce si nejprve připravte kvásek následujícím způsobem: Ohřejte část mléka asi tak 100 ml, nasypte lžíci mouky a špetku cukru, rozdrobte celé droždí a zakryjte. Nechte ideálně na teplém místě vzejít kvásek. Přibližně 10 minut.
Mezitím si ohřejte zbytek mléka, aby bylo jen vlažné. Do zadělávací mísy dejte mouku, sůl pokrájené škvarky, sádlo, žloutky, kvásek a vlažné mléko. Pečlivě zadělejte těsto, vypracujte ho opravdu důkladně, dokud se netvoří vzduchové bubliny.
Zakryjte mísu utěrkou a nechte opět na teplém místě kynout přibližně 45 minut. Správně vykynuté těsto v míse zdvojnásobí svojí velikost.
Nakynuté těsto vyklopte na pomoučněný vál.
Nyní máte dvě možnosti jak placičky vytvořit:
Udělejte z těsta válec a nakrájejte na stejné bochánky. Z každého dílu udělejte v ruce kuličku, kterou na plechu s pečícím papírem rukou zploštěte a na povrchu nožem vytvořte mřížku.
Z těsta vyválejte placku a vykrajujte stejná kolečka. Na povrchu každého kolečka opět vytvořte ozdobnou mřížku.
Všechny placky potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme dle chuti kmínem, sezamem či kořením a hrubozrnnou solí. Necháme takto ještě 10-15 minut kynout na plechu.
Pečeme pomalu v předehřáté troubě na 170°C dozlatova. Nedoporučuje se troubu při pečení otvírat, placičky by klesly a byly pak tvrdé.
Placičky jsou nejlepší ještě teplé, jsou tak dobré, že možná nebude šance zjistit, jak chutnají studené.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.