Lichořeřišnice jako lék
Přidal ivana33, dne 26. 11. 2018 , 0x
Tato jednoletá bylina se využívá zejména pro své krásné květy jak okrasa na zahradu nebo do truhlíků. Možná právě protože má lichořeřišnice takový hůře vyslovitelný název, mezi lidmi není moc známá. A přestože se v jejím jméně objevuje slovo řeřicha, nemá s ní nic společného. Lichořeřišnice má však blahodárné léčivé účinky a dá se dokonce celá sníst, včetně květů. Každá část z rostliny pak pomáhá lidskému zdraví a eliminuje většinu chorob. Chcete si připravit takový sirup, šťávu nebo vědět, jak využít její listy k léčení různých nemocí? V následujícím článku si to a více povíme.
Původní výskyt
Původně se lichořeřišnice nacházela v severních tropických oblastech Jižní Ameriky. Odtud se za pomocí kolumbijských výprav dostala i do Evropy, Nového Zélandu, Austrálie, také do Afriky a Austrálie. Nejvíce se tato rostlina rozšířila v průběhu 17. století. Později lichořeřišnice zplaněla a rostla i bez lidského zásahu, jelikož se množí velmi snadno. V dalších stoletích byla obdivována spíše pro své krásné květy, a tak se stala častou ozdobou balkónů, skleníků, zahrad i parků. Následně se začaly využívat její hojící vlastnosti.
Jak lichořeřišnici poznáme
Tato jednoletá bylina má velké lodyhy, které se popínají nebo polehávají, záleží na druhu. Kromě velkých řapíkatých listů se v květenství pyšní oranžově žlutými květy s červenými pruhy, někdy má také rudé květy nebo špinavě žluté.
Druhy
- Lichořeřišnice větší – nejčastěji se pěstuje pro své léčivé účinky, má špinavě žluté květy.
- Lichořeřišnice nízká – jedná se o letničku, vhodnou spíše na okrasu, má mahagonově červené květy.
- Lichořeřišnice stěhovavá – tato popínavá rostlina má malé roztřepené květy citrónově žluté barvy.
- Lichořeřišnice hlíznatá – hlízy tohoto druhu jsou jedlé a připomínají brambory. Má šedo-zelené listy a malé oranžovočervené květy.
Význam rostliny
V Evropě se lichořeřišnice používá jako okrasa, pro svůj krásný vzhled zejména v zahradnictví, k parkovým výsadbám nebo do truhlíků na okna.
V Jižní Americe má však tato bylina zásadnější význam. V této oblasti totiž roste lichořeřišnice hlíznatá, jejíž hlízy připomínají brambory a stejně tak se mohou i konzumovat. Z tohoto důvodu je pro oblast Jižní Ameriky velmi důležitá, jelikož poskytuje pro některé obyvatele základní obživu.
Poživatelné ovšem nejsou pouze hlízy jednoho druhu této byliny, ale v zásadě je poživatelná celá. Používají se tak semena, listy, květy nebo vylisovaná šťáva, ze které se potom připravují kapky.
Pěstování lichořeřišnice
Bylina vyžaduje slunné stanoviště. Půda nemusí být nijak výživná, naopak. Zajímavé je, že rostlina netrpí žádnými chorobami, dokonce odhání mšice a jiný létající hmyz. Proto je kromě okrasy i chráničem plodin, u kterých je lichořeřišnice v blízkosti.
Semínka z této byliny sázejte od dubna do května. Semínka by měla být k dispozici v zahradnictvích u okrasných semínek. Kromě samotného stanoviště na zahradu ji můžete vysévat na okrasnou část zahrady, na balkón nebo do truhlíků na okna. Rostlinu zalévejte dle stanoviště, na opravdu slunném místě i každý den.
Léčitelství
Lichořeřišnice se používá jako přírodní antibiotikum, pomáhá při zánětlivých onemocněních, stejně tak se využívá v podobě olejů proti vypadávání vlasů a lupům. Její šťáva s dalšími látkami se proto hojně používá do různých šampónů a kondicionérů.
Potřebná je také pro léčbu nemocí ledvin, močového měchýře, dýchacích cest a k léčbě problematické kůže.
Při spaření listů se bylina používá pro uvolňující koupele, které ulevují od bolestí hlavy, zad a svalů. Koupel se také doporučuje při defektech kůže, vyrážkách, pupíncích a vřídcích. Koupel má také pomáhat pro upravení menstruačního cyklu.
Podle některých léčitelů se potíráním květu lichořeřišnice zbavíte ječného zrna a kruhů pod očima.
Vypitá šťáva se zase používá pro hojení vnitřních nemocí, jako je zmíněný močový měchýř nebo k léčbě dýchacích cest. Díky velkému výskytu vitamínu C se bylina doporučuje i na posílení imunity. V neposlední řadě také posiluje organismus, léčí akné či opary.
Udělejte si vlastní sirup z lichořeřišnice
Nasekejte několik listů lichořeřišnice a poté zalejte tyto dvě lžíce sklenicí vroucí vody či mléka. Osladit jej můžete cukrem nebo nejlépe medem. Potom nechte chvíli stát. Po zchladnutí si dejte jednu lžíci každé dvě hodiny. Pomůže vám to při nachlazení a při onemocnění horních cest dýchacích.
Lichořeřišnicový čaj
Připravte si několik sušených květů byliny a jednu vrchovatou lžičku těchto nasekaných květů přidejte do větší misky nebo hrnku. Poté zalijte šálkem horké vody. Po dobu 10 minut nechte louhovat a následně přeceďte. K hojení ran neb při zánětu močového měchýře se doporučuje pít tento čaj 3x denně.
Lichořeřišnicová pomazánka
Pro přípravu pomazánky budete potřebovat pouze pár listů lichořeřišnice. Ty nakrájejte na malé kousky a zamíchejte je do jednoho kelímku tvarohu či jiné pomazánky. Takováto pomazánka je zdravá a ještě zasytí.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.