Jak zavařit lečo

Kuchyně

Přidal ivana33, dne 26. 03. 2018 ,  0x

Jak zavařit lečo

Milujete vůni letních rajčat a paprik? Pak si jistě rádi pochutnáte na zdravém leču, připraveném právě z čerstvé, sluníčkem provoněné zeleniny. Pokud hledáte jednoduchý způsob jak mít tento levný a snadno dostupný pokrm stále po ruce i v chladných zimních měsících, přečtěte si, jak jednoduše a efektivně zavařit lečo do sklenic. Pro které pak můžete kdykoliv sáhnout do spíže a ve chvilce tak připravit vaši oblíbenou pochutinu.

Jak připravit lečo před zavařenímMluvíme tu stále o leču, ale to, co se zavařuje, je vlastně jen takový polotovar vyrobený z rajčat, paprik a dalších surovin. Finální verzi pravého leča získáte tak, že do zavařené směsi přidáte dle libosti a zvyklostí uzeninu a další pochutiny, poté zahustíte rozšlehaným vajíčkem. Nikdy nezavařujte lečo jako hotový pokrm, protože by se vám i přes důkladnou konzervaci v brzké době zkazilo.

Ingredience

 • 1 kg paprik
 • 1 kg rajčat
 • 1 velká cibule
 • Sůl
 • Olej nebo sádlo

Postup

 • Papriky očistíme, zbavíme semínek a nakrájíme na proužky.
 • Na sádle, či oleji zpěníme nakrájenou cibuli a přidáme pokrájenou papriku. Dusíme přibližně 15 minut, než paprika změkne.
 • Přidáme očištěná a nakrájená rajčata. Kdo chce, může předem rajčata spařit vařící vodou a oloupat, není nutné, slupka v leču vůbec nevadí. Dusíme dalších 20 minut do kompaktní směsi. Nezapomeneme osolit, sůl zde hraje roli nejen ochucovací, ale především je důležitým konzervantem.
 • Vše důkladně promícháme a ještě horké plníme do čistých sklenic a zavaříme dle postupu, který vám popíšeme níže. Tímto množstvím ingrediencí naplníte zhruba 5 větších zavařovacích sklenic.   Příprava sklenic

   Čisté, suché sklenice plníme, jak jsme již zmiňovali, teplou směsí 0,5 -1 cm pod okraj. Okraj sklenice a víčka je potřeba důkladně otřít od případných nečistot a osušit, aby víčko dobře přilnulo a zabránilo se tak vniknutí bakterií a plísní. Sklenice pevně uzavřete a obrácením tam a zpět překontrolujte, zda je dobře utěsněná a náplň nevytéká ven. Teď máte vše správně nachystané a přejděte k samotnému zavaření.

   Zavařování leča v hrnci

   Pokud máte doma zavařovací hrnec s teploměrem, máte vyhráno. Ale nezoufejte, zavařit můžete sklenice i v obyčejném větším hrnci. Dle možností vložte sklenice do hrnce a zalijte teplou vodou, aby byly celé ponořené. Sklenice by se neměli vzájemně dotýkat, hrozilo by jejich prasknutí. Pokud máte možnost měřit teplotu vody, počkejte, až vystoupá na 80°C a povařte 10 minut. Pokud nemůžete teplotu změřit, přiveďte vodu k mírnému varu a ihned teplotu snižte, udržujte těsně před bodem varu také po dobu 10 minut. Poté sklenice opatrně vyjměte, otočte víčkem dolů a nechte vychladnout.

   Zavařování v myčce na nádobí   Trochu modernější, ale velice jednoduchý způsob zavaření vašeho pokrmu, je v myčce na nádobí. Připravené sklenice postavte zpříma víčkem nahoru do spotřebiče. Pokud máte různé velikosti sklenic, vložte menší do horního koše a větší do spodního koše. Zapněte program s teplotou min. 70-80 °C a nechte ho celý proběhnout. Poté opět sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

   Zavařování v troubě

   Elektrickou troubu předehřejte na 180°C, horkovzdušnou na 250°C. Sklenice postavte na hluboký plech, vyložený utěrkou, tak že se nebudou vzájemně dotýkat a zalijte vřelou vodou do výšky 3 cm. Vložte do spodní části trouby a zavařujte (pečte) 12 minut velké sklenice a 8 minut sklenice malé. Stejně jako u ostatních způsobů, nechte vychladnout otočené víčkem dolů.

   Jak dlouho lze zavařené lečo skladovat?   Zavařené sklenice skladujte ideálně na suchém, temném a chladném místě, kde vám vydrží klidně do další sklizně. Tento zavařený polotovar, můžete kdykoliv použít nejen k přípravě leča, ale také jako směs pod maso, či základ na pizzu a těstoviny. Možností je nespočet a to už necháme na vás – dobrou chuť.

   Další článek


   Komentáře:

   Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

   Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
   Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!