Jak vybělit zuby
Přidal ivana33, dne 12. 03. 2018 , 0x
Chtěli byste mít zářivě bílý chrup, ale stále nevíte, kterou postup pro to zvolit? Je lepší si nechat poradit a vybělit si zuby od odborníka nebo si je zvládnete vybělit i doma? V následujícím článku probereme, jakým potravinám a nápojům byste se měli vyhýbat, co pro bělejší zuby můžete udělat doma a jak by vám naopak pomohli v dentální klinice.
Historické čištění chrupu
Určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak si asi lidé v minulosti čistili zuby. Zpočátku řešili spíše problémy způsobené kazy, ale rozhodně neměli možnost zajít k zubaři, jako my dnes. Měli dvě možnosti – buď si zub vytlouct nebo žvýkat bylinky, které by zmírnily problém. Možná proto, že jako první volba byla pro naše předchůdce žvýkaná bylinka či tráva, brzy došli lidé k tomu, že pokud se věnují prevenci a čištění zubů, ke kazům vůbec nemusí dojít.
Člověk se zamyslel nad jiným řešením než přijít o chrup, který k rozmělnění potravy potřeboval, a vymyslel kartáček na zuby. Stalo se tak uprostřed pravěkého Babylonu, kdy si neznámý myslitel čistil zuby žvýkáním miswaku, jehož blahodárné a čistící účinky na lidský chrup byly ji tehdy známé, a všiml si, že roztřepený konec tohoto klacíku by byl dobrým nástrojem pro účinnější čištění chrupu. První štětinový kartáček pak vznikl začátkem 15. století v Číně. Když se ale později dostal do Evropy, přednášející hygieny chrupu se stal terčem posměšků a byl vydáván za blázna. Renesanční Evropané totiž neměli příliš velký zájem o hygienu – skoro se nekoupali, natož aby brali v potaz svůj chrup. Až o tři století později začala kartáčky používat šlechta.
V 30. letech 20. století byl vynalezen nylon, který velmi rychle našel uplatnění mimo jiné jako štětinky kartáčků, které do té doby byly přírodního původu. To vedlo ke zpřístupnění kartáčků pro obyčejné lidi a ke značnému rozšíření zájmu o zubní hygienu. Dnes si zuby čistíme nejen kartáčkem, často používáme také dentální nitě a mezizubní kartáčky. Je dobré jednou za čas vyzkoušet bělící metody doma nebo u odborníků. Zaběhnutá doba, kdy se často pije káva a konzumují další zubům škodlivé nápoje a potraviny, tuto péči vyžaduje.
Bělit si zuby doma nebo u stomatologa?
Pro bělení zubů máte dvě možnosti – buď si je nechat laserově vyčistit od stomatologa nebo si je zkusit bělit doma, často nějakou přírodní cestou. První způsob bělení se bude hodit pro ty, co potřebují mít nárazově pěkný chrup, jelikož vzhled a bělost zubů jejich práce vyžaduje. Na druhou stranu to není levná záležitost, proto se hodí zkusit další poněkud zdlouhavější variantu – bělit si zuby doma za pomocí různých vychytávek, například bylinek, popela nebo sody.
Výhody a nevýhody pro bělení zubů doma
Čistění zubů doma je jednoznačně pohodlnější a snazší než hledat stomatologa, který by vám vyčistil chrup. Své zuby už znáte, takže víte, co vám dobře funguje na sklovinu a co ne. Pokud máte citlivé zuby, určitě byste se měli vyhnout babským radám v podobě výplachů z octa, citrónů a dalších citrusových plodů, které najdete doma. Tyto údajně „nejlepší blahodárné metody“ na vybělení zubů vůbec nepomáhají, spíše ničí sklovinu a rozleptávají dásně. Citrón, ocet nebo sůl vám pomůžou jen v malé míře a jen na zuby, nikoliv na celou ústní dutinu.
Pokud máte normální chrup, tedy většinou vám nevadí ani horké ani studené nápoje, také vás nebolí dásně a celkově nemáte kazy, pak je pro vás domácí bělení zubů vhodné.
S problémovým chrupem by bylo nejlepší konzultovat svůj chrup se stomatologickým specialistou, který vám poradí nejšetrnější metody. Domácí čištění by vám mohlo zuby poškodit ještě více a můžete mít později náběh k paradontóze.
Výhody čištění chrupu doma:
- Nízká cena
- Vše máte většinou při ruce
- Své zuby znáte, víte, čemu se vyvarovat
Nevýhody domácího bělení zubů:
- Nepravidelné čištění
- Možnost ničení chrupu a zubní skloviny
Výhody a nevýhody pro bělení zubů na dentální klinice
Pro opravdu kvalitní vybělení zubů, např. pomocí laseru, jsou tu dentální kliniky, stomatologičtí odborníci nebo jednoduše naši zubaři, pokud jsou opatřeni laserovou bělicí technikou. Tato bělící péče na zuby je vhodná právě pro problémový chrup, jelikož by se každý zásah do zubní skloviny měl hlídat. Při bělení se totiž sklovina může poškodit až zničit.
V odborné péči se bělení chrupu provádí buď laserovým paprskem, nebo aplikací koncentrované chemické látky, nejčastěji peroxidu vodíku. Ten se objevuje i v některých zubních pastách a přípravcích na chrup, ovšem jen v omezeném množství, protože každodenní aplikace peroxidu může vést k leptání dásně a skloviny.
Další výhodou je jednorázová návštěva kliniky – při domácím bělení zubů je třeba postup několikrát opakovat a rozdíl je znatelný až za 2 měsíce. Chce to tedy jistou míru trpělivosti, aby to bylo opravdu účinné. Jednorázové vybělení je tedy dobrá příležitost pro to mít krásný chrup, a to jak dlouhodobě, tak pro jedinečnou příležitost. Pokud se tedy právě hlásíte na casting pro reklamu na zubní pastu, určitě chcete mít co nejdřív dokonale bílé zuby. U některých profesí jsou čistě bílé zuby nutností, ale není prostor na zdravý životní styl, proto např. herci, modelky, televizní hvězdy a moderátoři ocení bělení zubů na dentální klinice.
Velkou nevýhodou pro bělení na klinice je zcela jistě cena, která se pohybuje okolo 10 tisíc korun. Proto si většina také zvolí domácí metody, byť trvají delší dobu, než se dostaví výsledek.
Výhody pro čištění zubů na klinice:
- Nejrychlejší volba pro bělejší chrup
- Jednorázová možnost získání atraktivní práce
Nevýhody bělení zubů v zubní klinice:
- Vysoká cena
Jak na domácí čištění chrupu?
Pokud jste se rozhodli, že si budete bělit zuby doma, máme pro vás návody, které by mohly vašemu chrupu pomoct. Na výběr bude několik variant v podobě past na zuby, alternativních metod, bylinek ale i klasické sody a prášku do pečiva.
Přírodní masky na váš chrup
Pro přírodní bělení vašich zubů úplně postačí zelenina nebo ovoce u vás doma. Taková kúra bude pro zuby zdravá a nebude chemicky ničit sklovinu.
K bělení použijte například rozmačkané jahody, které naneste na zuby v silné vrstvě. Semínka z jahod lehce vyčistí zubní povlak a dostanou se i do mezizubních prostor.
Podobně můžete zuby vybělit i pomocí plátku citrónu. Naneste na něj vrstvu jedlé sody a pomalu s ním přejíždějte po svém chrupu. Jelikož ale citrón obsahuje kyselinu citrónovou, je třeba si po této masce na zuby vyčistit chrup ještě zubní pastou s fluorem, který kyselinu neutralizujte. Aplikaci citronové masky ale neopakujte příliš často, ničí totiž sklovinu.
Dalšími ovocnými a zeleninovými pomocníky můžou být například celer nebo kedlubna. Tato košťálová zelenina při kousání čistí zubní plak, a ještě jemně masíruje dásně. Také můžete jednou za čas přejíždět zuby slupkou pomeranče, tím se vybělí podobně, jako to udělá citrón, a nebude tolik vadit citlivým zubům, jelikož obsahuje menší množství kyseliny.
Dále pomáhá konzumace hrušky nebo sýra. Hruška svou měkkou konzistencí očistí zuby, sýr zase po snězení zanechává vápníkovou ochranu, která chrání proti kazu.
Z bylinek a koření se se doporučuje třeba hřebíček. Ten nechte týden louhovat v olivovém oleji a potom si při čištění zubů dejte kapku na zubní kartáček. Po pár dnech by měly být vaše zuby bělejší a zdravější.
K zázraku může dopomoct i kokosový olej, když si ho po každém čištění nanesete na zuby krouživými pohyby, jako byste nanášeli krém na obličej. Přírodní kokosový olej můžete v klidu používat na zuby, jeho případná konzumace není nijak škodlivá. Případně jej po pár minutách můžete jednoduše spláchnout vodou.
Nebezpečí pro sklovinu v podobě citrónu a octa
Jak už bylo zmíněno výše, citrón a ocet nejsou pro sklovinu zrovna ta správná volba. Pokud použijete slupku z citrónu jako v návodu, svým zubům nijak neuškodíte, ale když používáte přímo kapky, vaše sklovina se eventuálně poškodí a může dojít až k ulomení zubu. Proto s citrónem opatrně. Pro zuby je šetrnější kombinace citronové šťávy s jedlou sodou a následná aplikace zubním kartáčkem. Tuto metodu ale používejte maximálně jednou za dva týdny až měsíc.
Popel pro vybělení zubů
Zvláštní novinkou je bělení zubů pomocí popela. Názory na tuto metodu se liší, každopádně platí zde stejné pravidlo jako u citrónu a octa – použijte tuto metodu opravdu jen zřídka. Popel je totiž složen z miniaturních „kamínků“, které účinně obrousí zubní sklovinu, ovšem při častějším použití ji tak můžou zničit.
Jaké změny pomůžou k přirozené bělosti zubů?
Pokud vám bělicí metody nevyhovují, zbývá jen změnit váš životní styl, aby se vaše zuby vybělily přirozenou cestou. Taková možnost zahrnuje omezení pití silných čajů, kávy, koly a sycených minerálních vod, konzumaci ovoce a zeleniny a občasné žvýkání šalvěje, máty nebo bazalky.
Také je dobré alespoň jednou za čas používat mezizubní kartáček nebo dentální nit. V neposlední řadě je pomáhá si po každém jídle vypláchnout ústa, vzít si žvýkačku bez cukru anebo si zuby rovnou vyčistit.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.