Jak uvolnit ucpaný nos?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 14. 08. 2018 ,  0x

Jak uvolnit ucpaný nos?

Ucpaný nos a rýma jsou časté potíže, které umí pořádně otrávit váš život. Přesto, že se nejedná o žádnou život ohrožující chorobu, je to protivné a únavné. Hůře spíte, špatně dýcháte a často trpíte nesnesitelnou bolestí hlavy. Bojujte proti těmto potížím rychle a efektivně a dýchejte zase s přirozenou lehkostí. Představíme vám v našem článku pár osvědčených metod jak se zbavit ucpaného nosu a potíží s tím souvisejících.

Příčiny ucpaného nosu

Jaké jsou nejčastější příčiny ucpaných dýchacích cest?

1. AlergieVelkou část populace sužuje alergická rýma. Při styku s alergenem, ať už je to zvířecí srst, potraviny, pyly a prach dochází k otoku sliznice dýchacích cest, dlouhodobé vodnaté rýmě a pocitu stále ucpaného nosu se ztíženým dýcháním. Pokuste se vyhýbat působení vyvolávajících látek, případně se poraďte s lékařem o užívání antihistaminik, která vám od těchto nepříjemných projevů alergie uleví.

2. InfekceUcpaný nos bývá nejčastěji způsoben bakteriální či virovou infekcí, která může způsobit zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida). Dutiny kolem nosu a očí jsou vyplněny vzduchem. Pokud je nosní sliznice podrážděna virovou či bakteriální infekcí, alergenem, prachem či kouřem, zduří a uzavře vývody z nosních dutin. Z nichž nemůže odtékat hlen, a začnou se v něm množit bakterie, což vyvolá tlak a následně silnou bolest za čelem, ve tvářích a kolem očí.

Příznaky:

 • Ucpaný nos a rýma trvající déle než týden.
 • Nazelenalý či nažloutlý výtok z nosu, někdy i s příměsí krve. Tento hlen stékající do hrdla pak dráždí ke kašlání.
 • Bolest a tlak v očích, za očima a čelem. Tlak se může šířit do zadní části hlavy.
 • Zápach v nose, páchnoucí dech.
 • Horečka
 • Někdy může docházet k bolesti horní čelisti, zubů i uší.

  Akutní sinusitida

  Pokud pociťujete ucpaný nos, který trvá déle jak týden a přidají se další výše popsané příznaky, neváhejte navštívit lékaře. Který rozhodne, zda jde o zánět bakteriální, či virový.

  Na sinusitidu způsobenou bakteriemi, bude potřeba, od lékaře předepsat antibiotika. Samotná léčba potrvá přibližně týden.

  Ničím nekomplikovaný zánět virového původu většinou odezní sám.

  Jak uvolnit dýchací cesty

  Poradíme vám osvědčené domácí rady a triky, jak opět volně dýchat a urychlit léčbu celkového zdravotního stavu.

  1. Zvlhčujte vzduch  První co můžete pro zprůchodnění dýchacích cest udělat, je pustit do místnosti čerstvý vlhký vzduch. Hlavně přes zimu v přetopených suchých místnostech je vhodné používat zvlhčovače vzduchu, či odpařovače vody na radiátory. Suchý teplý vzduch dráždí dýchací cesty a způsobuje otok sliznice. Proto také často větrejte, obzvlášť před spaním se vyplatí obměnit vzduch v místnosti pro klidnější spánek.

  2. Horká pára

  Ucpaný nos můžete v krátké době uvolnit také horkou párou.

  Pusťte, co nejvíce teplou vodu snesete a napařte se ve sprše, dýchejte nosem horkou páru, která se v koupelně sráží. Uvolní to vaše dýchací cesty a spustí hlen, vy budete ihned volněji dýchat.

  Připravte si napařovací lázeň. Podobně jako ve sprše můžete dýchat horkou páru z nádoby s vařící vodou, nad kterou se skloníte a zakryjete hlavu ručníkem.

  3. Dostatek tekutin

  Úspěšně bojovat s ucpaným nosem se vám podaří, budete-li dodržovat dostatečný pitný režim. Tekutiny mohou zmírnit tlak v dutinách, naředit hlen a spustit sekreci z nosu.

  4. Léčba teplem  Teplo vám udělá dobře na ucpané dutiny a uleví od nepříjemného tlaku.

  Použijte teplou kompresi. Nahřejte ručník, či speciální ohřívací polštářek a přiložte na nos a čelo.

  Nahřívejte předloktí. Napusťte do lavoru co nejteplejší vodu a ponořte do ní ruce po lokty. Nechte ponořené, co nejdéle vydržíte. Tento postup opakujte několikrát za den, jde o osvědčený trik, jak spustit rýmu.

  5. Kořeněná potrava

  Jestli je ještě něco, co dokáže dokonale protáhnout váš ucpaný nos a spustit rýmu, pak je to právě pálivé jídlo. Pokud vám ostré potraviny nedráždí žaludek, dopřejte si něco obzvlášť peprného a připravte si dostatek kapesníčků.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!