Jak správně vyndat klíště

Zdraví

Přidal ivana33, dne 9. 01. 2019 ,  0x

Jak správně vyndat klíště

Malé příchytné nožky, tvrdé tělíčko a senzorické smysly – na trávníku se objevilo klíště. A jakmile se tento malý příživník zachytí, je opravdu složité jej vytáhnout celé. Ať už se jedná o klíště na domácím mazlíčkovi, co si přinesl z lesa nebo na rodinném příslušníkovi, který vás doprovázel, klíště by se mělo co nejdříve identifikovat, desinfikovat a správným způsobem odstranit. S klíštětem přichází i další starosti a nepříjemné nemoci, jako je meningitida, borelióza či encefalitida. Proto si zmíníme jak metody vyndání klíštěte, tak i způsoby prevence, stejně jako nemoci spojené s infikovaným klíštětem.

První zmínky



Klíště obecné klasifikoval Carl Linné už v roce 1758, ale až později se o něj začali zajímat lékaři v průběhu 19. století, neboť začalo přenášet lymskou boreliózu. To si uvědomil už Allen Steere, ale až roku 1981 se našla bakterie, která onemocnění způsobuje.

Druhy klíšťat

Mezi zástupce klíšťat patří například Klíště obecné, které se pohybuje v Evropě a Severní Americe. Je také nejčastějším přenašečem lymské boreliózy.

Dále Piják hnědý, který se objevuje zejména v teplých suchých oblastech, může se však objevit kdekoliv.

Piják lužní preferuje vlhko a stín, a proto se nejčastěji objevuje na loukách, v lesích a parcích, kde je vysoká tráva.

Jak správně vyndat klíště?

Nejlépe se klíště odstraňuje do hodiny od přichycení, jelikož se ještě dostatečně nepřisálo. Po hodině si začíná slinami tvořit kolem dokola rány jakýsi kokon, aby se jen tak snadno nepustilo. Proto je později pro člověka horší klíště vyndat.



Není proto nejlepší, když vezmete ihned pinzetu a snažíte se jej silou vyndat ven. Klíště je v době zjištění většinou už moc přisáté. Nejlepší způsob na odstranění klíštěte je jej nejprve pokapat alkoholem či nějakou desinfekcí a chvíli počkat, až se zjemní vrstva, kterou se klíště drží.

Poté klíště vezměte nejlépe speciální pinzetou a kruťte s ním doleva a doprava, následně s klíštětem lehce zatočte a zatáhněte lehce kolmo k vám. Pokud tento postup hned nefunguje, otáčejte s klíštětem déle či jej nechte déle namočené v desinfekci.

Po vyndání klíštěte se ujistěte, že bylo vytáhnuté celé. Pokud ne, pokuste se pinzetou odstranit všechny další části. Jestliže ani to nepomohlo, nezbývá než místo hodně desinfikovat a zalepit, aby se zamezilo škrábání. Místo je nejlepší zalepit i když po klíštěti nic nezůstalo. Později tak budete vědět, kde bylo klíště přisáté a můžete sledovat stav rány.

Pokud máte dopředu strach z klíšťové encefalitidy či lymské boreliózy, můžete klíště odeslat na specializovanou kliniku, kde vám jej vyšetří, zda je nakažené či nikoliv.

Babské metody odstranění klíštěte

I když je zmíněná metoda na odstranění klíštěte nejvíce účinná, existují i jiné, tzv. „babské metody“, díky kterým si můžete také od klíštěte pomoct.

Krém



Stejně jako to bylo popsáno u první metody, i krém způsobí změknutí místa, kde se klíště přisálo, a proto se bude po důkladném nakrémování lépe odstraňovat. Většinou se však klíště špatně oddělává klasickou pinzetou, jelikož z ní snadno vyklouzne. Použijte proto speciální pinzetu na vyndávání klíšťat. Výhodou této metody je, že se často klíště vyndá celé.

Desinfekce

Vezměte si hodně nasáklou vatu v desinfekci nebo alkoholu, a ještě předtím místo důkladně polijte. Vatou po chvíli vezměte klíště a točte s ním na všechny strany. Později se ho snažte vytáhnout.

Odeslání klíštěte na specializovanou kliniku

Po vyndání klíštěte se můžete ihned dozvědět, zda bylo vaše klíště infikované či nikoliv. Pokud infikované nebude, je to dobrá zpráva, je jisté že jste se nenakazili. Pokud ale infikované je, musíte být na pozoru. Není totiž jisté, zda jste se od klíštěte infikovali či nikoliv. Klíště totiž mohlo být přisáté krátkou dobu, při které ještě nestihlo přenést vir.



Prevence proti klíštěti

Měli jste už klíště a nechcete, aby se na vás znovu přichytilo? Nejjednodušší způsob, jak se tomuto malému parazitovi bránit, je správnou prevencí. Zvolit můžete dlouhé oděvy, nastříkat se repelentem, namazat se opalovacím krémem či se nechat očkovat.

Správné oblečení

Aniž bychom si toho všimli, klíšťata číhají všude, kde je vysoká tráva. Svými anténkami a smysly dokáží identifikovat přibližujícího se hostitele. Vylezou proto na vysoké stéblo trávy a jakmile se člověk o tuto trávu otře, klíště se přichytí svými dlouhými nožkami.

Tomuto se však dá zabránit, a to správným oblečením. Pokud jdete do lesa nebo někam, kde je vysoká tráva volte vždy dlouhý rukáv a nejlépe z polyesteru či jiného materiálu, nežli je bavlna. Zejména je třeba mít dlouhé šusťákové kalhoty, na které se nemá klíště šanci zachytit a také na nich často spadne zpět do trávy.

Po pobytu v lese je však třeba všechno oblečení vytřepat a následně se prohlédnout, jestli se přece jenom klíště nezachytilo.

Repelenty

Jestliže jdete na místa, kde je vysoká tráva a je moc velké teplo na to, zvolit dlouhé oblečení, vsaďte na repelent. Postačí vám klasický repelent na komáry, mouchy a ovády. Ten také působí na pavouky a klíšťata.

Repelentní jsou také náramky či vůně, která vás ochrání doma před komáry a jiným hmyzem.

Opalovací krém

Pokud se před vstupem do vysoké trávy namažete opalovacím krémem, klíště se nebude mít šanci zachytit, jelikož bude pro něj vaše kůže kluzká. Pro nejefektivnější ochranu proti klíštěti se nejprve namažte opalovacím krémem a poté se postříkejte repelentem.

Zabraňte výskytu klíštěte na zahradě

Jak zabránit klíštěti, aby se nepohybovalo na vašem trávníku za domem? Jednoduše. Pravidelně trávu sekejte sekačkou. Když bude tráva nízká, klíště nebude mít možnost se přichytit a později se uchýlí na jiná stanoviště s vyšší trávou.

Účinné jsou také speciální spreje, které odpuzují hmyz včetně klíšťat. Takový sprej se hodí, pokud si chcete dát například osušku na trávník za účelem opalování nebo si chcete udržovat místo na venkovní sezení bez hmyzu.



Očkování

Nejlepší prevencí je však ve všech případech očkování. To se pohybuje okolo tisíce korun, ale v některých případech se vyplatí se nechat očkovat. Zejména pak, pokud máte rekreační chatu, kam jezdíte jednou za čas a je zde vysoká tráva, pokud často chodíte do lesa, máte domácího mazlíčka či pro svůj uklidňující pocit, že se s očkováním už nemůžete nakazit.

Jestliže se chcete nechat očkovat, musíte si pohlídat dobu, kdy ji lékaři doporučují. To je zejména na jaře nebo dříve, než začne klíšťová aktivita.

Nemoci spojené s klíštětem

Mezi nemoci, které způsobuje infikované klíště patří meningitida, lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Lymská borelióza

Jedná se o infekční onemocnění, které se může projevit již druhým dnem od nákazy klíštětem. Zpočátku se objevují příznaky jako je silná bolest hlavy, bolesti kloubů a svalů, deprese či únava. Nejzřetelnějším příznakem je vzhled místa, kde se nacházelo klíště. Pokud je rána červená a každým dnem je střed vybledlejší, až bílý, jedná se jistě o boreliózu. Následně se objevují další podobné rány, které se objeví po celém těle.

Důležité je nemoc odhalit včas v ranném stádiu, kdy se dá rychle léčit penicilinem, později je léčba náročnější a může dojít až k trvalým následkům. Borelióza totiž stejně jako encefalitida napadá nervový systém.

Klíšťová encefalitida

Encefalitida je virové onemocnění, které napadá nervový systém, u dětí vede k meningitidě (zápal mozkových balů). Nejtěžší je poznat příznaky, někdy se projeví klasickou chřipkou, bolestí hlavy, vysokou horečkou či ztuhlostí šíje, jindy může být onemocnění bez příznaků. V druhé fázi nemoci dochází až k obrně, poruchám spánku, třesu a k trvalým chronickým bolestem hlavy. Proto při napadení klíštětem pozorujte sebemenší příznaky, a pokud náhle poznáte některý z příznaků, urychleně se dostavte k lékaři, který vám vyšetří krev a může případně ihned nastolit léčbu.



Meningitida

Jiným způsobem se nazývá zánětem mozkových blan. Meningitida se objevuje zejména u dětí, které byly infikované klíštětem. Příznaky jsou podobné, jako u klíšťové encefalitidy, ale může se objevit i fonofobie – protivné reakce na hlasité zvuky či fotofobie – nesnášenlivost světla. Také se projevuje velkou bolestí hlavy, ztuhlostí šíje, zvracením, podrážděností, ospalostí až ztrátou vědomí. Při takových příznacích je nutná okamžitá hospitalizace a podání antibiotik či antivirotik, jelikož se nemoc zhoršuje s každou hodinou a může mít trvalé následky.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!