Jak snížit krevní tlak

Zdraví

Přidal ivana33, dne 18. 11. 2018 ,  0x

Jak snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak – HYPERTENZE, je jednou z nejčastějších populačních chorob. Největší rizikovou skupinu představují lidé nad 40 let. Ale bohužel tímto onemocněním trpí čím dál více mladších jedinců bez rozdílů pohlaví. Každém případě je nutné vysoký krevní tlak sledovat, a pokud je to nutné léčit. Předejdete tím tak pozdějším závažným komplikacím, které mohou mít v některých případech také fatální následky. Není radno si s hypertenzí zahrávat a přesto, že tato nemoc „nebolí“, je potřeba ji správně léčit.

Jak poznám, že mám vysoký krevní tlak?

Právě největším problémem zprvu může být odhalit vysoký krevní tlak. Nemocný totiž nemusí na sobě žádné potíže cítit. Nebo jeho příznakům nepřisuzuje velký význam a pokládá je za běžnou únavu a stresové faktory. Vysoký krevní tlak bývá většinou náhodné odhalen při běžné prohlídce, či jiném lékařském vyšetření. Proto je důležité dodržovat pravidelné preventivní prohlídky u obvodního lékaře, na které máte nárok každé 2 roky.



Příznaky vysokého tlaku

Mezi první varovné projevy hypertenze, které stojí za povšimnutí, pokud se u vás objeví častěji, patří:

  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Slabost
  • Poruchy spánku
  • Tlak za očima

Později pokud není hypertenze léčena, mohou se přidat další příznaky, které můžou být už bohužel projevem postižení některých orgánů.

  • Dušnost
  • Bolest na hrudi
  • Bušení srdce
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Křeče

Komplikace vysokého tlaku



Pokud přesto všechno nebudete dbát na své zdraví a nebudete vysoký tlak léčit, dojde k nenávratnému postižení cév aterosklerózou. Což vede k:

  • ISCHEMICKÉ CHOROBĚ PERIFERNÍCH TEPEN DOLNÍCH KONČETIN – může v krajních případech končit až amputací postižené končetiny.
  • CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ – postižené cévy způsobí krvácení do mozku, které vede k vážnému poškození tělesných funkcí nebo dokonce až k úmrtí.
  • ISCHEMICKÉ CHOROBĚ SRDEČNÍ – srdce může být dalším postiženým orgánem při neléčené hypertenzi. Varovnými příznaky je pak právě zmíněná dušnost, bušení srdce, bolest na hrudi.
  • POSTIŽENÍ OČNÍCH CÉV- při postižení očních cév vzniká oční neuroretinopatie a může dojít až k slepotě.
  • POSTIŽENÍ LEDVIN – stejně tak mohou být poškozeny i ledviny, vzniká nefroskleróza, kdy se postupně snižuje jejich funkce a může dojít až k selhání.

Naměřili mi vysoký tlak, jak mám teď postupovat?

Pokud vám byl jednorázově naměřen vysoký krevní tlak, neznamená hned, že jde o Hypertenzi a budete nucení doživotně užívat léky. Nyní bude důležité tlak několikrát s odstupem zkontrolovat, případně podstoupit další podrobnější vyšetření internistou, který vám může předepsat monitoring tlaku v průběhu 24 hodin při každodenních běžných činnostech.

Patologické hodnoty krevního tlaku

 Za hypertenzi se považuje opakovaně naměřený tlak vyšší než 140/90. Pokud vám lékař několikrát za sebou naměřil takové zvýšené hodnoty, bude potřeba zahájit léčbu, jejímž cílem je normalizace krevního tlaku. Důležité je najít vhodnou léčbu, která vám bude sedět a dodržovat pokyny lékaře, které v sobě zahrnují určitá opatření a režim.

Jak správně snížit krevní tlak



Co můžete sami udělat pro svoje zdraví a jak správně postupovat? V první řadě je důležité, abyste vše prováděli pod dohledem odborného lékaře a poctivě dodržovali jeho ordinace. Pokud vám lékař předepíše léky, je nutné pravidelné užívání. Ne jen tehdy pokud se necítíte dobře, nebo si zrovna naměříte vysokou hodnotu. Sami můžete napomoct tak, že omezíte řadu rizikových faktorů.

  • Mějte váhu pod kontrolou
  • Nadváha je velkým rizikový faktorem. Pokud trpíte nadváhou – zhubněte. Udržujte své tělo v kondici, choďte třeba často na procházky.
  • Nekuřte
  • Pokud možno přestaňte kouřit a také je vhodné omezit konzumaci alkoholu.
  • Vyhněte se stresu
  • Bohuže stresu se v dnešní uspěchané době vyhnout úplně nelze. Ale pokuste se vyhradit si dostatek času na odpočinek a pokuste se být co nejvíce v klidu a pohodě.
  • Omezte sůl, tuky a koření
  • Pokud můžete, preferujte domácí jídlo, kde omezíte sůl, smažená a přepálená jídla. Omezte také konzumaci uzenin, instantních jídel, chipsů a tučných jídel. Živočišné tuky je dobré nahradit rostlinnými. Konzumujte hodně ovoce a zeleniny.
  • Omezte kofein a energetické nápoje
  • Nemusíte přestat pít kávu úplně, ovšem je vhodné omezit její pití na minimum, nebo nahradit kávou bez kofeinu.

Farmakologická léčba

Preparátů na snížení tlaku je nepřeberné množství a druhů. Jedině lékař muže rozhodnout, jaká léčba bude vhodná pro vás osobně. Někdy trvá delší dobu, než si tělo zvykne na hladinu léku a hodnoty klesnou do normy. V některých případech se stane, že léčba se musí několikrát vyměnit, než vám sedne, tak jak správně má.

Bylinky, které příznivě ovlivňují krevní tlak

Na vysoký krevní tlak můžete zaútočit i zbraněmi našich babiček. Bylinky jsou skvělé jako prevence, ale i jako podpora léčby už prokázané hypertenze.

Pampeliška

Je prokázané, že list obyčejné pampelišky rozšiřuje cévy a povzbuzuje činnost ledvin. Snižuje tedy tlak a působí jako prevence srdečního infarktu.

Užití

Nasbírejte mladé čerstvé listy pampelišky a nasušte. Uvařte si čaj z 2 lžiček nasušených listů, které zalijete 20 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a pijte 3x denně. Užívejte dlouhodobě, čaj lze přisladit medem.

Řebříček obecný

Stejně jako pampeliška má schopnost rozšířit cévy a snížit krevní tlak, řebříček. Čaj se připravuje z 2 lžiček řebříčku, zalitého 200 ml vody, po louhování ještě vlažné pijte pouze 2x denně.

Medvědí česnek



Pokud máte štěstí a bydlíte v oblasti, kde se na jaře urodí velké množství medvědího česneku, na nic nečekejte a vyrazte na lup.

Užití

Sbírejte jeho dlouhé listy a můžete čerstvé pokrájet do salátu, dát pod maso, nebo jen tak nakrájet na chléb s máslem. Jde o výtečnou pochoutku se skvělými léčebnými účinky. Zbytek nevyužitých listů lze uložit do sáčku a zamrazit, nebo pokrájet a nasušit.

Citrónový lektvar s petrželí

Pokrájejte 4 citrony na kolečka. Vedle smíchejte 30 g natě komonice lékařské a 40 g nastrouhaného kořenu petržele.

Užití

Do malého kastrůlku odeberte část citrónů a přidejte 2 lžičky připravené směsi. Přidejte 300 ml vroucí vody a pak 5 minut povařte. Odstraňte citróny a nechte ještě dalších 10 minut louhovat. Sceďte a pijte 3 x denně.

Pálivé chilli papričky

Všude po světě je známo, že významnou roli, při snižování krevního tlaku hrají pálivé chilli papričky. Toto koření stabilizuje krevní tlak, tak, že zabraňuje vzniku sraženin a také napomáhá k čištění ucpaných cév. Studie v Americe na lékařské fakultě uvádí, že pokud při infarktu, postižený vypije jednu lžičku chilli rozpuštěnou v horké vodě, zastaví během chvíle akutní průběh infarktu. Ale tato studie nikdy nevyšla jako lékařsky ověřená. Držte se tedy raději toho, že pravidelné pojídání pálivých chilli papriček působí jako dobrá prevence kardiovaskulárních chorob.



Lněné semínko

Působí pozitivně na snížení krevního tlaku a zabraňuje cirkulaci cholesterolu a transmastných kyselin. Denní doporučená dávka drcených lněných semínek je 30 g.

Pečovat o své zdraví se vyplatí

Při stabilizovaných hodnotách krevního tlaku se budete cítit dobře, vaše tělo a nezbytně důležité orgány nebudou vystavovány velké zátěží, kterou bezpochyby vysoký krevní tlak představuje. Váš život tak bude plný dobré nálady a fyzické pohody.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!