Jak snížit cukr v krvi

Zdraví

Přidal ivana33, dne 9. 12. 2018 ,  0x

Jak snížit cukr v krvi

Hladina cukru v krvi by měla být optimální. Lidské tělo je naprogramovaný mechanismus, který musí být schopný správně reagovat na různé odchylky a snažit se je vyrovnat. Celý proces vstřebávání cukrů je složitý a glukóza, která se dostává do krve trávením je nezbytně důležitá pro všechny orgány, bez ní by nemohly absolutně fungovat. Jak optimalizovat hladinu cukru v krvi, aby vaše tělo správně a bez problémů fungovalo, se dozvíte v následujících řádcích.

Cukrovka

Vysoká hladina cukru v krvi vznikne v případě, když organismus nedokáže účinně dostat cukr z krve do buněk a zabezpečit tím správnou funkci orgánů. Po té, co se zdravý člověk nají, trávícím procesem se mu do těla dostane potřebná glukóza. Část jí využijí buňky jako energii, další část jde pro funkci mozku a přebytek se ukládá v játrech jako v zásobárně. Aby se glukóza mohla správně vstřebávat, je potřeba, aby slinivka vyplavila hormon inzulín, který právě buňky pro glukózu otevírá. V případě, že slinivka nedokáže vyprodukovat dostatek inzulínu, dochází k rozvoji cukrovky-diabetu.

Vysoká hladina cukru v krvi je nebezpečná



 Pokud se cukr z krve nedostane do buněk, výsledkem je nedostatek energie a celková slabost. Pokud je hladina krevního cukru dlouhodobě zvýšená, představuje vysoké riziko poškození nervů, zraku a ledvin. Nebezpečně se zvyšuje také riziko aterosklerotických změn na cévách, které jsou příčinou srdečního infarktu a cévních mozkových příhod.

Jak se projevuje cukrovka

Jelikož prvotní příznaky diabetu nejsou příliš viditelné, většina nemocných trpící vysokým krevním cukrem o tomto problému nemá ani tušení. Mezi potíže které se mohou objevovat a na které byste se měli zaměřit, patří nejčastěji:

  • Zvýšená až nepřiměřená žízeň
  • Časté močení
  • Přibývání na váze, nebo naopak neobvyklé hubnutí
  • Podrážděnost
  • Častý pocit hladu
  • Únava
  • Rozmazané vidění
  • Svědění kůže
  • Špatná hojivost ran
  • Zarudnutí dásní
  • U mužů sexuální dysfunkce
  • U žen časté vaginální kvasinkové infekce
  • Opakované infekce močových cest

Navštivte lékaře

V první řadě je nezbytné zmínit, že pokud máte vysoký cukr v krvi, je potřeba tento stav konzultovat s odborným lékařem a být pod jeho bedlivou pravidelnou kontrolou. Lékař provede potřebná vyšetření, aby zjistil příčinu, zda se může jednat o cukrovku, či jiné onemocnění. Podle toho vám doporučí vhodný postup léčby. Jsou ale určitá pravidla, která vám pomohou snížit krevní cukr a zároveň jsou ideální jako prevence diabetu.

Diagnostika diabetu

Základní metodou jak diagnostikovat cukrovku, je odběr žilní krve na hladinu cukru. Krev vám bude odebrána ráno na lačno v klidové poloze a bez předešlé jakékoliv fyzické námahy. Dále lékař sepíše podrobnou anamnézu a provede všechna nezbytná vyšetření.



Jak předejít vysokému cukru v krvi?

Pokud budete dodržovat správný režim a vhodnou dietu, lze udržet hladinu krevního cukru na uzdě. Co tedy sami můžete udělat k optimalizaci cukru v krvi a zajistit svému tělu správné podmínky pro život?

1. Vhodný jídelníček

Jezte pravidelně 4-6 x denně, častěji a menší porce. Dávejte pozor na hladovění.



Vylučte ze stravy bílé cukry. Jako náhražku a zdroj energie konzumujte potraviny obsahující cukr v přirozené formě, jakými jsou ovoce, zelenina, rýže, těstoviny, celozrnné pečivo. Tyto potraviny mají také velký obsah vlákniny. Jejich konzumací přetrvává pocit sytosti, bez toho aniž by došlo k vysokému vzestupu hladiny krevního cukru.

Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem. Mezi které patří například: Maso, ječmen, vejce, oves, luštěniny, kukuřice, mořské plody, většina ovoce a zeleniny.

  • Dopřejte tělu dostatek potřebných vitamínů a minerálů.
  • Omezte příjem soli.
  • Snižte příjem celkového množství živočišných tuků, které nahraďte těmi rostlinného původu. Konzumujte také převážně nízkotučné mléčné výrobky.
  • Dodržujte pravidelný pitný režim. Pijte čistou vodu, neslazené minerálky a čaje. Omezte kofein a vyhýbejte se nápojům slazeným cukrem, jako je kofola, tonik, Coca Cola a alkoholické nápoje.

Dieta musí být individuální

Výše popsané body jsou všeobecné rady na zdravé stravování a také jako prevence cukrovky, pokud vám byla stanovena diagnóza – diabetes, bude vám také lékařem vypracována individuální dieta, která se musí co nejvíce přizpůsobit rodinným stravovacím návykům a vašim tělesným proporcím.



2. Dostatek pohybu

Pravidelně cvičte, podle svých možností a dovedností vpravte do denního režimu dostatek pohybu. Vhodné je například: plavání, běh, rychlá chůze, jízda na kole, tanec a další.

Nepřepínejte se, naslouchejte vašemu tělu, samo si určí tempo, které vám bude nejvíce vyhovovat.

3. Naučte se ovládat stresové situace

Při stresu se do těla začnou vylučovat hormony glukagon a kortizol, které způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi. K odstranění stresu použijte různé relaxační metody, koníčky či jiné příjemné aktivity.

4. Dostatečně spěte

Kvalitní pravidelný spánek minimálně 8 hodin denně napomáhá pozitivně regulovat hladinu glukózy v krvi.

5. Udržujte tělesnou hmotnost

Udržení optimální tělesné hmotnosti vám pomůže vhodně regulovat hladinu krevního cukru a sníží riziko vzniku a rozvoje diabetu. Jídlo si rozdělujte do pěti denních dávek a snažte se dodržovat pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly. Nejezte dřív než za 3 hodiny od předchozího jídla, ale zase ne později než za 4 hodiny.

6. Vybírejte vhodné potraviny

Potraviny ovlivňují ve velké míře hladinu cukru v krvi. Proto je důležité zaměřit se na správný výběr a množství vhodných surovin. Mezi pozitivně působící potraviny patří:

  • Jablečný ocet – přidávejte například malé množství jablečného octa do zeleninových salátů, nejen že jim dá ten správný šmak, ale hlavně blahodárně působí na váš organismus.
  • Skořice – vyzkoušejte výtažky ze skořice, která snižuje glykemii na lačno a zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Naproti inzulínu má ale mnohem pomalejší nástup účinku. Doporučená denní dávka skořice je 1-2 čajové lžičky, tato dávka se nesmí překračovat, skořice by ve větším množství mohla být pro tělo škodlivá.
  • Mrkev – cukrovku často doprovázejí problémy se zrakem, mrkev je prospěšná svým bohatým obsahem antioxidantů a betakarotenu, které právě zrakovým potížím pomáhají předcházet.
  • Špenát – obsahuje bohaté množství vápníku, vitamínu C a betakarotenu. Má nízký glykemický index a pomáhá udržet optimální hladinu cukru. Dle lékařské studie špenát obsahuje také látky, které snižují potřebu kyslíku při výrobě energie. Což je při cukrovce žádané.
  • Zelená jablka – jsou bohatá na kyselinu jablečnou, která je schopná se přímo podílet na snižování a udržování hladiny cukru v krvi.
  • Kurkuma – vědci zjistili, že kurkumový extrakt je obzvlášť účinný při zastavování progrese diabetu a působí pozitivně ve stádiu před propuknutím onemocnění. Kurkuma prokazatelně ovlivňuje funkci slinivky, stimuluje vylučování inzulínu.

Komplikace diabetu



Z počátku nenápadnou a neškodnou cukrovku může provázet řada komplikací jako je selhání ledvin, slepota, riziko srdečních příhod či bolestivé poškození periferních nervů. Tyto plíživé pomalu se rozvíjející komplikace jsou důsledkem dlouhodobého vysokého cukru v krvi. Proto je dodržování diety a léčebného režimu nanejvýš důležité. Úplného vyléčení bohužel nelze dosáhnout téměř nikdy, ale pokud budete o své zdravý bedlivě pečovat, bude i vám dopřáno žít plnohodnotný život.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!