Jak si zvýšit sebevědomí

Volný čas

Přidal ivana33, dne 28. 05. 2018 ,  0x

Jak si zvýšit sebevědomí

S nízkou sebedůvěrou se potýká obrovský počet lidí. Někdy nás dokonce překvapí, že i tento nebo tamten známý či známá bojuje s nesmělostí a plachostí. V první řadě je nutné si uvědomit, že tajemství sebejistoty rozhodně nespočívá ve velikosti oblečení, kterou nosíme, v objemu pasu nebo kvalitě pleti a fyzické atraktivitě celkově. Proč? Vzpomeňme si na všechny ty nehezky vyhlížející krásky se silnou nadváhou napasované v těsném oblečení, které občas zahlédneme, jak si sebejistě vykračují po ulici. Není na tom nic zvláštního, že mnoho z nás jen nevěřícně kroutí hlavou. Důvodem je totiž přirozená reakce, kdy očekáváme, že tento typ žen by pravděpodobně měl patřit do kategorie, která se s nízkým sebevědomím potýká nejvíce.

Sebedůvěře lze pomociNikdo z nás ji nedostane jen tak do vínku. Není dědičná a na pultech supermarketů ji taky nenajdeme. Není ani součástí povinné školní docházky. Náš školský systém jde spíše proti ní. Jak si ji tedy můžeme osvojit? Lze ji vůbec nějakým způsobem kontrolovat a zlepšit? Samozřejmě! Stačí nám jen motivace, odhodlání a schopnost přijmout fakt, že se nejedná o snadný cíl, kterého dosáhneme během několika minut. V některých případech se jedná o několik měsíců, v ostatních až několik let a pro někoho to může být celoživotní práce. Důležité je vytrvat, nezaleknout se překážek jakéhokoliv typu a nevzdávat to.

Naučte se přijímat kritikuMožná vás překvapí, že právě to, jak nás vidí ostatní a především to, co o nás řeknou, patří mezi nejčastější důvody, proč se naše ego blíží bodu mrazu. Existuje obrovské množství historek, které jednoduchým způsobem vysvětlují na banálním příběhu, proč bychom si neměli dělat vrásky s tím, co si o nás myslí naše okolí. Jedním z nich je bajka o starci a malém chlapci, kteří jdou v neúnosném horku přes poušť. Vedou s sebou osla. Starce napadne, že kluka posadí na osla. Jak tak jdou, narazí na pár lidí a ti chlapce okřiknou: „Proč nepustíš staršího sednout, ať si odpočine? Ať osel veze starce, ty jsi ještě mladý a máš síly dost!“ Vymění se a jdou dál. Po pár kilometrech potkají další poutníky, kteří se rozčileně podívají na starce jedoucího na oslovi a vykřiknou: „Chudák chlapec! Dítě jedno nebohé. Pusť ho na osla, jinak vypustí duši z těla!“ Ať už tedy děláte cokoliv, nikdy se nezavděčíte všem. Vždy se najde někdo, komu se nebude líbit váš vzhled, chování nebo životní styl.

4 osvědčené způsoby

Triků, jak si zvýšit pochroumané ego, je celá řada. Ovšem mezi ty nejúčinnější patří tyto následujících čtyři:

 • změňte účes;
 • hezky se oblékněte;
 • nechte se vyfotit od profesionála;
 • upravte se.

  Ano, tyto kroky vedou k lepšímu já po stránce vizáže. Ta je ovšem nesmírně důležitá i proto, jakým způsobem vnímáme sami sebe. I když jste doma, zapomeňte na staré otrhané tepláky. Jsou možná pohodlné, ale zamyslete se nad tím, jak se v nich vidíte vy sami. Cítíte se elegantně, důstojně, sebevědomě? To určitě ne. Nemusíte mít kravatu nebo plesovou róbu. Muži mohou zvolit pohodlné plátěné kalhoty a kvalitní bavlněné tričko, ženy zase kalhoty z příjemného materiálu a se šik střihem a k tomu kašmírový svetr nebo pěknou halenku. Každodenní úprava vlasů, včetně mytí a ostatního stylingu je samozřejmostí. Muži by neměli zapomínat na zastřižené vousy nebo případně oholenou tvář, zatímco ženy by měly mít na paměti, že make-up má podtrhnout přednosti a schovat nedokonalosti. Omalovánka místo obličej určitě NE a nepěstěná pleť a kruhy pod očima také NE!  Vzděláním k vyššímu sebevědomí

  Ačkoliv se mezi námi najde řada takových, která vzdělané lidi považuje za arogantní a nafoukané, pořád je zde dostatečný počet i těch, kteří si již několikrát v životě všimli, a tudíž si dobře uvědomují, že úroveň vzdělání dělá skutečně divy. Nikdo neříká, že odteď musíme mít všichni hned několik titulů před i za jménem. Nejedná se jen o školní docházku. Vzdělávat se můžete mnohými způsoby. Ono totiž není vysokoškolák jako vysokoškolák. Stačí, když potkáte zajímavého člověka s neskutečným všeobecným přehledem. Vypadá to, že takový zvláštní úkaz ví vše o aktuálním dění ze světa politiky, ekonomiky, hudby i umění a o víně z Francie či cestování ani nemluvě. Tito lidé nemusí být nutně magistři nebo inženýři. Někdy za vše vděčí jen pravidelnému čtení knih a kvalitních novin či časopisů. Začněte číst také, přihlaste se do jazykového kurzu nebo třeba workshopu fotografování. Vlastní uznání a respekt okolí se až nečekaně brzy dostaví.

  Sebejistý Američan

  Jak už bylo zmíněno na začátku, s přirozenou sebedůvěrou se nikdo nerodí. Avšak podívejme se na rozdíly mezi jednotlivými národy. Ku příkladu Češi a Američani. Samozřejmě nemůžeme házet všechny do jednoho pytle, proto je nutné brát následující popis s rezervou. Typický Čech? Zasmušilá, často se stěžující bytost, s kritickým pohledem vůči všemu jinému a cizímu. Negativity je v Čechách opravdu hromada a potkáme ji doslova na každém kroku. Na druhou stranu Američan se umí usmívat i zcela bezdůvodně. Ano, typický Čech hned namítne: „Přetvářka, neupřímnost, přehnaný optimismus!“ Avšak takový výrok jen potvrdí smutný popis zástupců České republiky. Naučte se něco od Amíků. Co přesně? Že úsměv vás nic nestojí, že pozitivní přístup je dobrý přístup, že pár prohozených slov s neznámým prodavačem nepůsobí vtíravě či šíleně. Pokud se dokážete zbavit negativity a potřeby neustále se mračit, cesta k vyššímu sebevědomí už nebude tak trnitá. Změní vás to.

  Jak zatočit s nízkou sebedůvěrou?  Možná to zní až příliš jednoduše, ale skutečně stačí, když si osvojíte několik triků. Udělejte z následujících pravidel vaši každodenní rutinu a pomozte tak vašemu pochroumanému egu.

  • Pryč s negativními myšlenkami;
  • přestaňte se obklopovat pesimistickými lidmi;
  • dodělejte všechny resty;
  • ukliďte si binec v bytě i ve vašich myšlenkách a vztazích;
  • stanovte si reálné cíle, avšak často;
  • své cíle a plány vždy plňte;
  • hýbejte se a sportujte;
  • jezte zdravě: spokojený žaludek = usměvavý člověk;
  • mějte se rádi.

  Sebevědomí a nafoukanost není to samé

  Změna vaší sebejistoty je samozřejmě očekávaná a vítaná. Avšak nezapomínejte na pomyslnou čáru, kdy zdravé přechází v nezdravé a nehezké. Řeč je o aroganci, povrchnosti a jejich dalších kamarádkách. Přirozená sebedůvěra je dobrá a rozhodně se za ní nemáte a nemusíte stydět. Pokud vás ovšem charakterizuje domýšlivost, nepleťte si ji se zdravým sebevědomím. Nafoukané lidi nemá nikdo rád, a to bez výjimky. Tuto velkou pravdu bychom si pro jistotu měli dobře zapsat za uši a čas od času si na ni vzpomenout a zhodnotit, zda jsme tu zmiňovanou hranici náhodou nepřekročili.  Webináře a experti na zvýšení ega

  Skutečně existují a je jich opravdu mnoho. Je ale nutné vyselektovat ty kvalitní a zkušené. Samozvaným psychologům a motivačním koučům je rozumné se vyhýbat. Nejen z důvodu vaší finanční situace. Nikdo nechce vyhazovat peníze jen tak komínem. Musí to mít smysl. Surfujte na internetu, zeptejte se známých, prolistujte odborné časopisy. Najděte si někoho, kdo je opravdu dobrý, vzdělaný v daném směru a je vám sympatický. Koneckonců budete se svěřovat s vaší třináctou komnatou a bolístkami. Amatérovi to určitě nechcete vyklopit. Specialisté tohoto druhu by vám mohli jenom uškodit.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!