Jak odstranit zubní kámen doma?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 18. 05. 2018 ,  0x

Jak odstranit zubní kámen doma?

Cítíte, že na zubech v okolí dásní ulpívá plak a začíná se tvořit zubní kámen? Zřejmě jste podcenili prevenci a nečistili dostatečně. Chcete před návštěvou zubního specialisty ještě vyzkoušet osvědčené domácí triky, které částečně mohou napomoct k odstranění zubního plaku a kamene?

1. Jedlá soda

Šetrný, ale účinný peeling z jedlé sody odstraní nános plaku a zamezí jeho přeměně na zubní kámen.

Postup:

 • Rozpusťte lžičku jedlé sody v malém množství vody.
 • Naneste tento roztok na kartáček a vyčistěte postižená místa.
 • Vypláchněte důkladně ústa čistou vodou.

Délka používání:

Tento peeling provádějte každý den ráno po klasickém čištění zubní pastou. Očekávaný výsledek se dostaví přibližně za 2 měsíce pravidelného ošetřování.2. Jablečný ocet

I díky jablečnému octu můžou být vaše zuby bíle jako perličky a bez přítomnosti zubního kamene.

Postup:

 • Nalijte malé množství na kartáček a vyčistěte zuby. Obzvlášť pak místa, kde se nejvíce usazuje plak a zubní kámen.
 • Vypláchněte pusu vodou a dočistěte klasickou zubní pastou. Tím tak zneutralizujete působení kyseliny octové v ústech, která by dlouhodobým působením mohla poničit zubní sklovinu.

Délka používání:

Provádějte každý den až do té doby, než kámen zmizí a vaše zuby budou hladké a bělostné.

3. CibuleCibule sice neodstraní zubní kámen, ale pomůže zlepšit potíže jím způsobené. Má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti. Nadměrný výskyt zubního kamene může způsobovat bolesti a zánětlivé komplikace. Žvýkání syrové cibule, vám pomůže od bolesti ulevit a zároveň zničí zárodky, které způsobují infekci.

Syrovou cibuli žvýkejte několik minut každý den.

Přikládejte kousek cibule na postižená místa.

4. Kurkuma

Stejně jako cibule je protizánětlivá a antimikrobiální také kurkuma. Obsahuje antioxidanty a může mít pozitivní vliv na bělení zubů. Lze ji použít pro léčbu běžných potíží se zuby. Vyrobte si emulzi, kterou použijete k čištění zubů, obzvlášť míst kde se kámen tvoří nejvíc.

Postup:

 • Smíchejte ¼ lžičky kurkumy a trochu hořčičného oleje (hořčičný olej je získaný lisováním hořčičných semínek a lze koupit ve zdravé výživě).
 • Vzniklou emulzí vyčistěte zuby a důkladně vypláchněte ústa vodou.

  Nepouštějte se do složitých operací  Pokud výše popsané rady nepřinesou ani po 2-3 měsících žádný pozitivní výsledek, bude třeba vyhledat pomoc odborníka. Pouze stomatolog, nebo dentální hygienista mají ty správné nástroje na odstranění zubního kamene, nikdy se sami doma nepokoušejte zubní kámen jakkoliv seškrabávat. Mohlo by dojít k poničení zubní skloviny, poranění dásní nebo k dalším komplikacím.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!