Jak se zbavit stresu

Volný čas

Přidal ivana33, dne 14. 04. 2018 ,  0x

Jak se zbavit stresu

Pokud patříš mezi tu malou skupinu lidí, která si uvědomuje, že je načase se sebou začít něco dělat, určitě víš, že právě i stres je pěkný záškodník. Ku příkladu rakovina, která se světem plíží jako stín a v podstatě číhá na kohokoliv z nás. Mezi její hlavní spouštěče patří právě stres. Možná si říkáš, že to není tvůj případ. Myslíš si, že jsi v naprosté pohodě. Avšak tohle vnitřní napětí dokáže mít různé podoby. Někdo dokáže být vystresovaný a jeho okolí to vůbec nepozná, jenže uvnitř tohoto člověka se děje něco zcela jiného.

Nejčastější příznaky stresu

Asi si teď pokládáš otázku, jestli se to týká i tebe. Tohle emoční a nervové vypětí naštěstí provází velké množství symptomů, díky kterým snadno poznáš, jestli tenhle Damoklův meč visí i nad tebou. Které to jsou? Mezi ty nejtypičtější patří:

 • zhoršení pleti
 • podrážděnost
 • lámavost nehtů
 • vypadávání vlasů
 • oslabená imunita
 • snížení libida
 • pocit vyhoření
 • úzkost
 • a chuť na sladké.  Pokud je tvůj obličej samý pupínek nebo tě trápí kruhy pod očima, je ta správná chvíle zpozornět. Po vyfoukání nebo během kartáčování vlasů je podlaha plná chuchvalců? Další červeně blikající světlo! Každou chvíli ti teče z nosu, máš knedlík v krku a zvýšenou teplotu? Gratuluji, je to tam! No a sex nebyl už pěknou řádku dní a je to to poslední, na co máš teď chuť a náladu? Asi už nemá cenu se opakovat…

  Sportem proti stresu

  Dalším z osvědčených tipů je fyzická zátěž. Bez ohledu na to, jestli se jedná o běh, in-line brusle, plavání, cyklistiku nebo týmové sporty, jakýkoliv pohyb zredukuje emocionální napětí na minimum. Rozhodně je lepší sportovat pravidelně a nezačínat s tím teprve za pět minut dvanáct. Pravidelný přísun endorfinů prospěje i těm nejvystresovanějším z nás. Tento způsob je navíc podložený mnoha studiemi, které dokazují, že sportovní aktivity ulevují od pocitu nervového vypětí právě díky zmiňovaným endorfinům, známým také jako hormony štěstí.

  Bublinky tě zklidní  Tahle metoda je určitě bližší něžnému pohlaví, neboť mužů milujících vanu plnou pěny je jako šafránu. Dávají raději přednost aktivnější a rychlejší sprše, která je navíc osvěží a dodá energii. Avšak vraťme se ke koupeli. Pár centimetrů vody ve vaně nikomu trn z paty nevytrhne. Jenže když se na to podíváš jinak, představíš si všechny ty koupelové soli, svíčky na okrajích vany, časopis či knížku nebo relaxační hudbu, už při té představě mnohé z nás jistě přechází chmury.

  Zapal si svíčku a buď v pohodě

  Když už jsme u těch svíček, podívejme se jim blíže na zoubek. Pokud si vybereš svíčky s určitou vůní, budeš se asi divit, jak ti různorodá aromata dokážou ovlivnit náladu. Které z nich pozitivně přispívají k redukci stresu?

  • eukalyptus
  • santalové dřevo
  • máta peprná
  • meduňka
  • čajovník
  • grep
  • jasmín
  • heřmánek
  • pačuli
  • citron a jiné

  Vybírat si můžeš z nepřeberného množství. Stojí za to vyzkoušet jich několik a vybrat si svého favorita, který se stane tvojí osvědčenou zbraní proti neklidu a napětí.

  Smích je lék

  Samozřejmě, že když jsme maximálně vynervovaní, zdá se, že nám všechno padá na hlavu a jen marně se snažíme najít cestu z bludného kruhu, není nám zrovna dvakrát do smíchu. Nikdo nás nenutí smát se bezdůvodně. Na druhou stranu, bezdůvodný chechot obvykle působí poněkud narušeně. Avšak způsob by tu byl. Sáhni po tvé oblíbené komedii nebo se podívej na novinky aktuálního roku. Zajdi do kina nebo zapátrej v tvojí domácí sbírce filmů. Pokud se od srdce zasměješ, hned pocítíš úlevu, oblaka se roztáhnou a ty zase uvidíš to krásné azurové nebe.

  Pohodová hudba

  Pokud nepatříš k fanouškům kinematografie, co takhle hudba? Pop, jazz, rock nebo raději hip hop, swing či jazz? Bez ohledu na tvoje hudební preference, hudba je zkrátka lék na všechny neduhy. Zaposlouchej se do textu tvého oblíbeného interpreta a nech se unášet tóny a rytmem. Avšak pozor! Raději se vyhýbej přeslazeným cajdákům nebo agresivnímu metalu, který by tě mohl ještě víc podráždit a napětí bude vyšší, než jaké bylo před zmáčknutím tlačítka PLAY.  Jóga a meditace

  Ne každý tyto dvě disciplíny vnímá jako sport. Pro někoho představují životní styl, kterému vděčí za naprostou vyváženost ve všech oblastech. Nejen, že jóga a meditace nyní zažívají obrovský návrat, jsou tu také další a další typy jednotlivých sportů. Hot jóga, power jóga, Bikram jóga a jiné. Co se týká meditace, mnoho specializovaný studií nabízí všechny možné meditace od té u východu slunce přes úplňkovou až po letní meditační pobyty v nádherných destinacích u moře. Avšak obvykle si je oblíbí ti, kterým ještě stres nepřerostl přes hlavu. Věční nerváci se nedokážou zklidnit natolik, aby zvládli jednotlivé polohy a správné dýchání.

  Kočka jako antidepresivum

  Samozřejmě se nejedná o pojídání oblíbeného domácího mazlíčka. Tyto delikatesy přenechme raději jiným národům. Může to znít jako nesmysl, avšak opak je pravdou. Vědci totiž zjistili, že hlazení kočky skutečně snižuje hladinu hormonů, které jsou se stresem spojené. Ovšem to není všechno! Kočky toho dokážou mnohem víc:

  • jejich majitelé mají menší riziko infarktů;
  • zbavují nás pocitu osamělosti;
  • dokážou najít bolavé místo v našem těle;
  • urychlují léčbu jakékoliv nemoci;
  • přispívají k lepší kondici našeho srdce atd.

  Pokud nepatříš mezi alergiky na kočičí srst, určitě si brzo pořiď tohoto antistresového mazlíčka.

  Snížení příjmu kofeinu

  Za pocitem emocionálního napětí bývá často i přehnaný počet hrnků kávy. Jeden až dva šálky denně nikomu neuškodí. V případě, že jsi velký milovník tohoto povzbuzujícího nápoje a zkrátka si nemůžeš pomoct, kofein potřebuješ, jinak nedokážeš fungovat, zkus nějakou alternativu. Ku příkladu zelený čaj. Zatímco po šálku kávy náš krevní tlak vyskočí prudce nahoru, s pitím zeleného čaje získáme déle přetrvávající pocit povzbuzení díky udržené hladině tlaku. Zamysli se proto nad svojí kofeinovou závislostí a přeber si to po svém, zda ti to stojí za to.

  Říkej NE a zbavíš se stresu  Nesouhlas není nic špatného. Lidé snažící se vyhovět všem lidem okolo, bývají vystresovanější daleko více než ti, kteří se sebou nenechají jen tak mávat. Nauč se odmítat zakázky navíc a svůj čas raději občas věnuj i něčemu jinému – sportu, času s přáteli nebo rodinou, cestování, koníčkům, procházkám, zkrátka čemukoliv jinému než jen práci a povinnostem. Pokud slovo NE přidáš častěji do svého slovníku, získáš i velké množství dalších výhod. Okolí totiž zjistí, že máš vlastní názor, jasně stanovené priority, pravidla a začnou tě mnohem víc respektovat. Nutno také podotknout, že přepracovanost je častou cestou k tzv. syndromu vyhoření. Mylně se tehdy domníváme, že nás nebaví naše profese a náš život nestojí za nic. Může za to stres, který se nám dostává v doslova obrovské míře.  Seznam toho, co tě nervuje

  No a v neposlední řadě se zamysli nad tím, co způsobuje, že jsi neustále ve stresu. Je to práce, problémyv rodině, hádky s partnerem nebo špatné chování dětí? Vezmi si kus papíru, tužku, jasně a stručně vypiš v bodech co tě trápí a potom popřemýšlej, které z uvedených bodů lze řešit a se kterými se holt budeš muset smířit. Jakmile se zbavíš příčin tvého neustálého neklidu, zbavíš se i samotného stresu. S chutí do toho!

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!