Jak se projevuje překyselení organismu
Přidal ivana33, dne 18. 10. 2018 , 0x
V dnešní době, kdy si většina z nás uvědomuje, kolik lidí ročně umírá na zhoubná nádorová onemocnění a jiné civilizační choroby, snažíme se těmto nemocem předcházet a všemožnými způsoby s nimi bojujeme ještě dříve, než se skutečně projeví. Ačkoliv pořád nemáme skutečný lék na řadu těchto chorob, víme alespoň, co je způsobuje či přispívá k jejich vzniku. Jedním z těchto rizikových faktorů je i překyselení organismu. Ačkoliv o něm slýcháme poměrně často, někdy se jen domníváme, o co zhruba jde a naše znalosti tímto končí. Avšak obecný přehled patří k životu každého z nás a měli bychom znát alespoň základní fakta především o těchto symptomech, které mohou vést až k nejhoršímu scénáři.
Překyselení – co to znamená
Překyselení, acidóza nebo také acidobazická nerovnováha – právě takto je nazýván stav přemíry kyselin v lidském organismu. Rozhodně nelze tvrdit, že je takový jev v pořádku a že nám nic nehrozí. Odborníci z mnoha odvětví již poněkolikáté upozorňují, že překyselení organismu je např. jednou z příčin vzniku rakoviny, tedy nemoci, která ročně postihne obrovské množství lidí, kteří svůj boj s ní bohužel často prohrají. Jak tomuto jevu předcházet? Jaké jsou nejčastější symptomy? Lze s překyselením vůbec bojovat? Na tyto a mnoho další otázek lze naštěstí odpovědět.
Acidóza – jak ji poznat
Můžeme být rádi, že máme již dostatek důležitých informací, ze kterých můžeme vycházet, abychom úspěšně zaplašili toto skryté nebezpečí, které doslova číhá na každém kroku. Pozor bychom si měli dávat na mnoho typických příznaků. Jaké to jsou?
- častá a přetrvávající únava, se kterou nám nepomůže ani vydatný spánek;
- pocit deprese a neschopnost radovat se z věcí, které nás dříve těšily;
- podrážděnost bez skutečné příčiny;
- neschopnost soustředit se a mnoho dalších průvodních jevů.
Rizika překyselení organismu
Každý průvodní symptom se nás vždy snaží na něco upozornit. Je to blikající výstražné světlo, na které bychom měli zareagovat a rychle si uvědomit, že se něco děje. Zjištění příčiny je logický další krok a poslední je samozřejmě řešení, pokud nějaké existuje. Stejné je to i s acidobazickou nerovnováhouv našem těle. Ignorování jednotlivých symptomů vede k řadě dalších potíží a zdravotních problémů, kupříkladu:
- ekzémy a kožní potíže;
- celulitida;
- pálení žáhy;
- onemocnění jater;
- celulitida neboli pomerančová kůže;
- lámavost nehtů;
- migrény a bolesti hlavy;
- cévní potíže;
- mrtvice;
- a bohužel i rakovina;
Pozor na varovné signály
Kdy je načase reagovat, přejít na zdravější stravu nebo dokonce podstoupit tzv. test kyselosti? Existuje celá řada náznaků v našem organismu, kterých si můžeme snadno všimnout. Díky nim můžeme rychle zareagovat a urychleně udělat maximum pro naše zdraví a také pro vyváženost kyselosti v našem těle. Jaké jsou to tedy signály? Je jich mnoho, ovšem mezi ty nejčastější patří následující:
- častá infekční onemocnění
- pravidelné nachlazení, rýma apod.
- suchá pokožka
- akné a jiné kožní problémy
- hormonální nerovnováha
- častý průjem
- dýchací obtíže
- bolesti kloubů
- citlivost zubů
- chronické alergie a jiné.
Potraviny přispívající k acidóze
Acidobazickou rovnováhu můžeme napravit mnoha způsoby. Jak? Kupříkladu se přestaneme stresovat. Samozřejmě, že je jednoduché říct si to, v praxi je to, jak všichni víme, daleko těžší. Stresu se tedy můžeme zbavovat např. na základě sportu – běh, tenis, squash, plavání, jóga, zkrátka jakýkoliv pohyb. Dalším způsobem je pravidelné věnování se rodině, přátelům a zájmům. Musíme si zkrátka najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Dalším důležitým faktorem je naše strava. Jak už bylo zmíněno, právě to, co máme v kuchyni, zlepšuje nebo naopak zhoršuje kyselost v našem těle. Které potraviny překyselují organismus? Pozor bychom si měli dát především na příliš častou konzumaci alkoholu, masa a živočišných tuků, kávy, bílého pečiva, zavařených pochutin nebo potravin v plechovkách a rozhodně nám nepřidá ani kouření.
Test kyselosti
Lze si nějak zkontrolovat úroveň kyselosti v těle? Samozřejmě ano. Nemusíme hned spěchat k lékaři nebo do nemocnice. Tento test můžeme provést v pohodlí domova a postačí nám k tomu jedna návštěva lékárny. Potřebujeme lakmusové papírky na měření pH, díky kterým rychle, snadno, a především levně zjistíme z naší moči, zda je naše acidobazická rovnováha v našem těle v pořádku nebo bychom měli akutně změnit náš životní styl. Cena lakmusových papírků se obvykle pohybuje kolem stopadesátí korun.
Před testem na překyselenost
Než se do takového domácího experimentování pustíme, měli bychom znát několik důležitých informací. Zaprvé, nestačí provést pouze jeden test. Proč? Hladina naměřených výsledků se může lišit a hrají v tom roli mnohé faktory. Doba měření, snězené či vypité potraviny, a dokonce i stres nebo naše nálada. Raději si výsledky zapisujme po několik dnů až týden a testování provádějme několikrát během dne.
Jak na to?
- Papírek držte za příslušný konec a vsuňte ho do proudu moče.
- Přebytečnou moč setřeste do toalety.
- Výsledky porovnejte s informacemi v návodu.
Nutno také dodat, že zdravé hodnoty by se měly pohybovat mezi 6,5 pH až 7,25.
Ideální jídelníček
V případě, že zjistíme, že acidóza se bohužel týká i nás, je načase jednat. Sport, zmírňování stresu, udržování si dobré nálady a dostatek spánku nestačí. Nejdůležitější je i správná strava. Zdravý jídelníček bojující proti překyselení by měl být samozřejmě vyvážený a plný všech makroživin. Avšak které konkrétní suroviny patří mezi největší bojovníky proti acidóze?
- velký přísun čerstvé zeleniny
- bílé fazole
- lískové oříšky
- nebo také celozrnné pečivo a těstoviny
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.