Jak se pozná alkoholik

Volný čas

Přidal ivana33, dne 12. 06. 2018 ,  0x

Jak se pozná alkoholik

S alkoholismem se potýká poměrně velký počet lidí všech generací. Pivo, víno a jiné alkoholické nápoje odjakživa patřily, patří a budou patřit k večírkům, oslavám a dalším podobným akcím, kterých se všichni ať už zřídka či pravidelně účastníme. Někdy se jedná o pár drinků s přáteli, jindy paříme na firemním večírku, zapíjíme narození potomka nebo slavíme něčí již několikaleté šťastné manželství na oslavě výročí svatby. Těmto společenským událostem se zkrátka málokdo vyhne, i kdyby chtěl. Avšak otázkou zůstává, kdy je občasné pití ještě v pořádku a kdy se už jedná o sklony k alkoholismu?

5 varovných signálů

Pokud máte neblahé tušení, že ve vašem okruhu známých, v rodině či dokonce v manželství máte člověka, který se pomalu ale jistě stává notorickým pijanem, měli byste se mít na pozoru a pokud nejste úplní sobci, je načase, abyste tomuto blízkému pomohli. V první řadě je nutné rozeznat alkoholika od člověka, který se jen rád baví, alkohol má rád, ale o tento vážný případ se ještě nejedná. Mezi typické znaky člověka vykazujícího známky závislosti na alkoholu patří: • neschopnost kontrolovat vypité množství;
 • opakované překročení „zdravé“ hranice;
 • potřeba časté a pravidelné konzumace alkoholu;
 • schovávání alkoholu doma nebo v práci;
 • nespočet výpadků paměti po každé prohýřené noci.

  Závislý nechce vidět skutečnost

  Avšak pokud si myslíte, že díky těmto pěti vodítkům Jirka, Lucie nebo Karel jen trapně pokrčí rameny a půjdou se hned léčit, tak to budete určitě zklamaní. Skutečného alkoholika jen tak jednoduše nepřesvědčíte o jeho vážném stavu. Právě člověk, který má problém s alkoholem, je většinou až ten poslední v řadě, který si tento problém uvědomí a začne jednat. Rozhodně netlačte na pilu. Neustálé přednášky, kritika a pozorování dotyčného pouze rozčílí. Bude se hádat, vztekat, nadávat, nesouhlasit s vámi, a nakonec se vám začne vyhýbat. Je to běh na dlouhou trať určený jen pro ty nejtrpělivější a nejotrlejší.

  Typické výmluvy alkoholiků

  V případě, že je váš blízký skutečně v této nezáviděníhodné situaci, komunikace s ním nebude jednoduchá. I když se budete všemožně snažit mluvit o tomto tématu, typický opilec vás zasype množstvím výmluv, komentářů a vysvětlení obhajující jeho časté pití. Existuje také nepřeberné množství typických výroků lidí, kteří nejsou schopni odhadnout zdravou míru alkoholu.

  „Nekecej a dej si taky.“
  „Mám problémy, tak piju.“
  „Jsem nešťastný(á).“
  „Proboha, chci se jenom bavit.“
  „Potřebuju si vyčistit hlavu.“
  „Však víš, kolik toho mám v práci.“
  „Každý to občas přežene.“

  Notorik hraje divadlo  Nikdy se nenechte ošálit prudkým a nenadálým zlepšením stavu vašeho blízkého, který se potýká se svojí závislostí. Uvědomuje si pouze váš zájem o jeho problém a snaží se vás zmást. Pokud vám bude najednou připadat, že je vše vyřešeno, vyplatí se pozornost ještě zvýšit. Alkoholici se láhve jen tak snadno nevzdávají. Je jim jasné, že s přemlouváním a upozorňováním na jejich závislost jen tak nepřestanete, a proto budou předvádět neskutečné herecké výkony, za které by se nemusela stydět ani největší hollywoodská hvězda. Maskování vodky v lahvi od obyčejné vody; velké množství rumu nebo červeného vína v kofole nebo kole, žvýkačka a ústní sprej, abyste nepoznali, že to z nich táhne.

  Vážnost problému

  Alkoholik, ochlasta, pijan, kořala, ožrala, duha, piják, násoska a jiné. Výrazů, které lze použít pro označení závislého na alkoholu je celá řada. Avšak většina nezní dvakrát lichotivě. Z tohoto důvodu bychom se raději měli vyvarovat těchto názvů a zvážnět. Alkoholismus je nemoc. Člověku, který je v těžkém stádiu rakoviny, se také určitě nesmějete a nečastujete ho různými přezdívkami a nelichotivými názvy. Musíte si uvědomit, že ačkoliv váš známý odmítá veškerou pomoc, je nemocný a potřebuje si svůj problém především uvědomit, a to bez urážek.

  Alarmující příznaky alkoholismu

  Budete se cítit jako blázni. Donekonečna budete poukazovat na všechny ty kocoviny, trapasy na veřejnosti, spaní na stole v restauraci, zvracení na ulici, hysterické scény v barech, agresivní opilecké chování a jiné. Pořád bezvýsledně. Nevěšte hlavu. Soustřeďte se na to, že je to váš blízký, na kterém vám záleží a chcete mu zkrátka pomoci. Neděláte nic špatného, a navíc je to opravdu těžká situace. Spěchejte pro radu k odborníkovi, pokud u dotyčného vypozorujete tyto typické symptomy vážné závislosti na alkoholu:  • nevolnost a zvracení
  • agrese
  • náladovost
  • neklid
  • třes končetin
  • nespavost a poruchy spánku
  • výpadky paměti
  • pocení
  • zrychlený tep
  • vysoký krevní tlak
  • nesoustředěnost
  • nervozita

  Vyléčený alkoholik  V případě, že váš příběh bude mít šťastný konec a váš známý se z toho dostane, musíte mít na paměti jedno důležité pravidlo. Člověk, který se úspěšně vyléčil ze závislosti na alkoholu, by se nikdy neměl sklenky znova dotknout. Samozřejmě zde hraje roli i vážnost jeho dřívější diagnózy. Avšak ať už se jednalo o jakékoliv stádium, které vedlo k vyhledání odborné pomoci, musíte svého známého podporovat i nadále. Rozhodně mu nenabízejte panáka, protože je zrovna oslava. Buďte chápaví, ohleduplní k jeho alkoholové minulosti a pokud je to nutné, decentně upozorněte i ostatní ve vašem okolí.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!