Jak posílit imunitu

Zdraví

Přidal ivana33, dne 12. 11. 2018 ,  0x

Jak posílit imunitu

Když se řekne „imunitní systém“ většina z nás hned zpozorní, protože si uvědomujeme, že se jedná o něco důležitého v našem těle. Nemusíme být specialisté z oblasti medicíny nebo vědy, aby nám bylo jasné, že právě dobrá imunita je pro každý organismus životně důležitá. V posledních letech se o ní mluví daleko více v souvislosti s mnoha nemocemi, od běžných nachlazení a chřipek až po nebezpečné viry a civilizační choroby, které se doslova proměnily v novou metlu lidstva. Pokud víme, jak je pro nás silná obranyschopnost důležitá, tápeme po tom, jak o ni pečovat, podpořit ji a udržet ve správné rovnováze.

Imunitní systém – k čemu slouží

Avšak nejdříve bychom měli vědět, co to ta imunita přesně je nebo alespoň ji umět vysvětlit třeba dětem či vnoučatům. Jedná se o jakousi skupinu procesů v těle, které jsou společně schopny vnímat přítomnost jakýchkoliv cizích těles a jiných vjemů, a zároveň je dokážou z těla vypudit. Každý orgán v našem těle má několik funkcí a jednou z nich je i obrana. Co se děje v případě, kdy je imunitní systém slabý, narušený či dokonce nefunguje? Následky mohou být samozřejmě katastrofální. Můžeme tak bojovat s nemocemi a tento boj dokonce nenávratně prohrát.Odolnost vůči vnějším vlivůmNaši obranyschopnost můžeme vnímat jako jakéhosi osobního strážce či bodyguarda číslo jedna, který má za úkol chránit nás v jakékoliv situaci. Jsme doslova závislí na této osobní stráži, avšak naštěstí máme tu moc udržovat našeho bodyguarda ve skvělé kondici. Pokud je fit a při síle, dokáže nás uchránit např. před různými bakteriemi, viry a dalšími jevy způsobujícími nemoci, ať už lehčího rázu, tak i ty velmi nebezpečné, které mohou skončit dokonce smrtí. Rozhodně bychom o našeho strážce měli dobře pečovat a dbát na to, aby byl vždy v té nejlepší možné kondici. Koneckonců, život máme jenom jeden.

O obranyschopnost se musíme starat

Tak jako se staráme o náš vzhled, pravidelně si kupujeme oblečení, nové značkové boty či jiné doplňky, něžné pohlaví se všemožně líčí, navštěvuje kosmetické či kadeřnické salóny, tak i náš vnitřek rozhodně nesmíme opomíjet. Nejen, že to zdraví zevnitř bude vidět i navenek, což se projevuje např. na kvalitě pleti, vlasech či nehtech, ale rovněž na naší náladě, no a samozřejmě i tom zmiňovaném imunitním systému. Proč bychom se měli o naši obranyschopnost zajímat víc? Pupínek zamaskujeme kosmetickými přípravky, ale na postupující vážnou nemoc záplata většinou není a pokud existuje, rozhodně to není nic příjemného. Udržujme se tedy fit zvenku i zevnitř a naše tělo nám upřímně poděkuje.

Posílení imunity v několika krocíchKdyž už se konečně odhodláme, jsme namotivováni zlepšit naši obranyschopnost, co to jen půjde, začneme shromažďovat všemožné informace o všech radách, tipech a zaručených metodách. Jenže většinou to má za následek totální chaos a obzvlášť, pokud někde narazíme na naprosto protichůdné informace. Jaké zjednodušené body bychom tedy měli mít na paměti, pokud skutečně chceme posílit naši imunitu?

 • kvalitní spánek
 • pravidelný přísun endorfinů pomocí sportu či jiné fyzické aktivity
 • dostatečný příjem tekutin
 • zdravá a vyvážená strava
 • omezení alkoholu
 • snížení míry stresu
 • konec s kouřením a jinými návykovými látkami

8 potravin, které zaručeně zlepšují imunitní systém

Jedné ze zásad, které se musíme trpělivě věnovat a skutečně ji dodržovat, je již zmiňovaná pestrá a vyvážená strava. Jenže ne každý jsme nutriční specialista a řada z nás pořád tápe, co to ta zdravá dieta vlastně je? V první řade je nutné zdůraznit, že dieta je u nás pořád spojována s nárazovým upraveným stravováním, od kterého většina z nás očekává zázraky. Co se týká našeho imunitního systému a zdraví obecně, naše strava musí být zdravá stabilně. Nějaké ty prohřešky nikomu neuškodí, ale musíme je mít na uzdě. Víte, že jste v tomhle ohledu tvrdohlaví a předem vzdáváte skladbu správné každodenní stravy? Zkuste do svého jídelníčku zařadit alespoň následujících osm potravin, u kterých bylo vědecky zjištěno, že mají obrovský pozitivní vliv na náš imunitní systém. Které to jsou?

 • citrusové ovoce
 • česnek
 • zázvor
 • špenát
 • mandle
 • zelený čaj
 • kiwi
 • slunečnicová semínka

Největší nepřátelé obranyschopnosti

Když už je řeč o potravinách, které zaručeně podporují naši odolnost vůči vnějším vlivům, které suroviny naopak nejvíce škodí našemu imunitnímu systému a našemu zdraví obecně, a jaké další skutečnosti mohou zaručit, že se u nás v brzkém období dostaví nějaký ten virus v podobě nachlazeníči nedej bože něčeho horšího? Co se týká potravin, spousta z nás teď zřejmě utře nos. Všechny totiž patří do oblíbeného jídelníčku mnohých z nás. Smažené jídlo, slazené bublinkové nápoje, červené maso, polotovary, které si tak rádi kupujeme v supermarketech, a dále pak sladké svačinky, jako jsou různé přeslazené tyčinky a koblihy. A jak je to s aktivitami, které zhoršují naši odolnost? Časté ponocování včetně vymetání barů a diskoték, sedavý způsob života, kouření, stres a nízká frekvence sportovních aktivit nebo ještě hůř, jejich naprostá absence.

Superpotraviny
Pojem superpotravin je v poslední době velmi rozšířený. Jak už ze samotného názvu vyplývá, jedná se o suroviny nebo ingredience, které obsahují až šokující množství antioxidantů a dalších látek, které pozitivně přispívají k dobrému stavu naší obranyschopnosti. Většina z nich pochází z dalekých zemí, avšak v dnešní době je máme hojně k dostání i u nás. Superpotraviny mají různé účinky, ovšem mezi ty, u kterých vědci zjistili výrazný vliv na naši obranyschopnost, patří zejména:

 • exotické ovoce acai
 • batáty
 • ústřice
 • sladkovodní řasa chlorella
 • mladý ječmen
 • červený čaj rooibos

Nejhorší období pro naši imunitu

Pokud nejsme schopni celoročně dodržovat vyvážený a pestrý jídelníček, pokusme se zařadit alespoň některé ze superpotravin nebo i těch surovin, které najdeme i na zahrádce, do naší každodenní rutiny. Mnozí z nás dělají jednu podstatnou chybu, kterou neustále opakují stále dokola. Na svoji obranyschopnost si vzpomenou, až když je už pozdě, tedy v období podzimu a zimy, kdy je největší nárůst nachlazení, chřipek, angín a zápalu plic. Najednou se ládujeme ovocem, zeleninou a jen nadáváme, jak to vůbec nepůsobí. Ještě aby ano. Není to zázrak, který přichází během vteřiny. O náš imunitní systém musíme dbát neustále a rozhodně to musíme mít na paměti v každém ročním období.

Nejnáchylnější z nás

Kteří lidé by měli o svoji obranyschopnost bojovat ještě výrazněji, než my ostatní? Především starší lidé, děti a mládež, těhotné a kojící ženy, a samozřejmě i lidé s chronickými obtížemi a nemocemi. Celá tato skupina je nejnáchylnější, a proto o svoji odolnost vůči vnějším vlivům musí bojovat o to více. Avšak i my ostatní bychom neměli zahálet. Motivujme je třeba tím, že se do zdravého stravování a životního stylu pustíte společně, protože minimálně ve dvou se to vždycky lépe táhne.Selhání imunitního systémuV případě, že někdo z nás ještě pořád není přesvědčen, proč by se měl o svůj imunitní systém tolik starat, je nanejvýš důležité vysvětlit velmi důležitý pojem, kterým je tzv. selhání imunitního systému a co má za následek. Selhání, tedy nefunkčnost naší obranyschopnosti má v tom méně závažném případě za následek to, že např. prochladneme, máme chřipku nebo třeba angínu, v horších případech se dostaví rakovina, viry různého druhu a mnoho nakažlivých nemocí i cizokrajného původu. Lékymnohdy nestačí a nejdůležitější roli hraje bohužel právě naše odolnost. Pokud pokulhává nebo dokonce zcela přestane fungovat, může to skončit i smrtí.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!