Jak podat žádost o rozvod

Rodina

Přidal ivana33, dne 26. 01. 2019 ,  0x

Jak podat žádost o rozvod

To, že Češi patří mezi rekordmany, co se rozvodovosti týče, už určitě není překvapením pro většinu z nás. S tím také souvisí rapidní úbytek svateb, ke kterým v Česku dojde. Tento článek ovšem není o tom, jak případná manželství zachránit nebo co je nejčastější příčinou krachů sezdaných vztahů, ačkoliv i tato témata jistě stojí za zamyšlení. Rozvod patří bezpochyby do nejtěžších životních kapitol, které můžeme zažít. Není problematický a emocionálně náročný jen pro samotné partnery. Pokud se během trvání svazku narodili potomci, zasáhne to samozřejmě i je.

Druhy rozvodů



Pokud se pro rozvod pevně rozhodneme, určitě nás zajímá, jaký bude postup, jakým způsobem vyplnit žádost, kde ji podat atd. Avšak důležitou roli zde hraje několik faktorů již na začátku. Způsob, jakým bychom měli postupovat, v první řadě ovlivňuje druh samotného rozvodu. Dle právních zástupců se rozlišují především následující dva typy:

  • nesporný rozvod
  • a sporný rozvod.

Není rozvod jako rozvod

Rozdíl mezi sporným a nesporným ukončením manželství je zcela zásadní. V případě sporného rozvodu, žalobu podává kterýkoliv z partnerů. V ní musí uvést takové důvody k oficiálnímu rozpadu vztahu, aby se nimi soud skutečně začal zajímat. Jaké to jsou? Nejčastěji se uvádí příliš krátká doba vztahu před uzavřením manželského svazku nebo diplomaticky pojaté neslučitelné partnerské rozdílya mnoho dalších. Pokud si nejsme jistí, jak správně volit slova, raději se poraďme s právníkem, který má s touto terminologií bohaté zkušenosti. Neumyté nádobí, nevynesený odpadkový koš nebo neustlaná postel rozhodně nepatří k těm pravým.

Rozvod na základě dohody



Nejpopulárnějším a zároveň nejjednodušším rozvodem je ten nesporný. Jinými slovy se jedná o skutečnost, kdy se oba partneři dohodli, že svůj svazek ukončí, a to na základě dohody, která představuje součást samotné žádosti. V této dohodě obvykle stanoví a uvádějí všechny jejich společné smluvní vztahy, návrh na majetkové vypořádání a v případě dětí se zde dohodnou i na výši výživnéhoa na tom, kdo bude mít děti v péči (pouze jeden z rodičů nebo střídavá péče).

Ztížený rozvod

Tento pojem jde často ruku v ruce s již zmíněným sporným rozvodem. Jedná se především o to, kdy jeden z partnerů nesouhlasí s rozvodem, a dále kdy se nijak nepodílel na tom, že došlo k rozpadu vztahu. Co to znamená? Např. že nebyl nevěrný. Pokud taková situace nastane a ten z páru, který žádost o rozvod podal i nadále trvá na svém rozhodnutí, nemusí ještě věšet hlavu. Soud může i takové žádosti vyhovět dokonce i s uvedenými komplikacemi, a to v případech, kdy manželé spolu prokazatelně nežijí déle než tři roky a splňují další zákonné podmínky pro vyhovění žádosti.

Dokumentace přiložená k žádosti

Ať už se jedná o jakýkoliv druh ukončení manželství, rozhodně budeme potřebovat nemalé množství dokladů a dokumentů. Mezi ty základní patří mimo jiné:

  • veškeré dokumenty týkající se majetkových vztahů partnerů,
  • oddací list,
  • rodné listy dětí, pokud se nejedná o bezdětné manželství;
  • všechny smluvní vztahy, které mezi partnery vznikly během manželského svazku.

Rozvod jen za určitých podmínek

Když se zamyslíme nad počtem rozvedených párů v České republice, určitě nás zarazí, že soud neukončí jen tak ledajaké manželství. Právě tato instituce rozhodne, zda k rozvodu manželů dojde nebo nikoliv. Podmínky, které musí partneři vzhledem k svému nefungujícímu vztahu splňovat, jsou následující:

  • manželství, které má být rozvedeno, musí trvat minimálně po dobu jednoho roku;
  • partneři nežijí ve společné domácnosti minimálně po dobu šesti měsíců;
  • důvody k oficiálnímu rozpadu manželství musí být opodstatněné a pro oba partnery natolik neúnosné, že ve vztahu nemohou za žádnou cenu setrvat.



    Podání žádosti není zadarmo

    Každý jsme si zažili všemožné vyřizování na úřadech. Kromě nekonečných front a často nepříjemných úředníků se většinou setkáme i s tím, že všechno něco stojí a úřední poplatky rozhodně nejsou malé. Na úřadě si zaplatíme nemalou částku v době, kdy se chceme s partnerem sezdat a jinak tomu není ani při podávání žádosti o rozvod. Kolik budeme muset vytáhnout z peněženky zatím už jen před začátkem samotného procesu? Počáteční náklady můžeme rozdělit do dvou částí. První zaplatíme advokátovi za sepsání žádosti o rozvod. Cena za tuto službu se obvykle pohybuje kolem 1.000 Kč. K tomu si musíme připočítat druhou částku v podobě soudního poplatku za návrh na zahájení soudního řízení o rozvod manželství. Tyto sumy rozhodně nemusí být konečné. Obecně platí, že čím delší a komplikovanější soudní řízení, tedy typ rozvodu, kdy se partneři ne a ne dohodnout, tím dražší bude celá tato záležitost.



    Jak ušetřit za žádost o rozvod

    Jakmile se většina z nás dozví o soudních poplatcích a sazbě, kterou si naúčtují právníci, první, co nás napadne, je způsob, jak by se na tom dalo ušetřit. Internet je všemocný kamarád a jistě na něm najdeme i jednoduchý vzor oné žádosti, kterou si jednoduše stáhneme a upravíme jen základní osobní údaje. Tento vychytralý způsob se rozhodně nedoporučuje. Ačkoliv si každý právník řekne o pořádnou sumu, rozhodně je to dobrá investice. Každý rozvod je totiž jiný a pouze právní zástupce dostatečně posoudí, jak žádost v našem případě sepsat, abychom se k samotnému rozvodu vůbec dobrali a zároveň, aby dobře dopadl minimálně pro naši stranu. Takže samozvaní právníci, stahování žádosti z internetu se určitě nedoporučuje.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




    Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!