Červená řepa jako lék
Přidal ivana33, dne 3. 07. 2018 , 0x
Červená řepa je velmi zdravá a chutná zelenina. Pokrmy z ní připravené jsou nejen lahodné, ale hlavně prospěšné pro lidský organismus. Už od pradávna byla červená řepa používána třeba jako lék na snižování tělesné teploty i řadu dalších zdravotních problémů. Pojďte se s námi dozvědět víc o jejich léčivých účincích.
Řepa je plná vitamínů
Řepa obsahuje to nejlepší z nejlepšího. Je plná vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Z těch nejdůležitějších pro naše tělo je to:
- Sodík
- Draslík
- Vápník
- Hořčík
- Vitamín C
- Vitamín B
- Jód
- Zinek
Elixír mládí
Čerstvá šťáva ze syrové řepy je nazývána krvavým elixírem mládí. Udržuje tělo v psychické i fyzické pohodě. K tomu napomáhá další neméně důležitá složka obsažená v řepě – Betanin, který kladně působí na cévní systém, zpevňuje kůži a neutralizuje škodlivé látky, které se nacházejí v našem těle. K tomu všemu má řepa schopnost léčit různé nemoci a blahodárně působí na důležité orgány.
Hlavní přínosy červené řepy pro lidské tělo jsou tyto:
1. Podporuje správnou funkci jater
Červená řepa má detoxikační schopnost. Složky v řepě obsažené podporují správnou funkci jater. Již zmiňovaný Betanin zabraňuje hromadění tuku v játrech a pomáhá při trávení. Obsahuje také antioxidanty, které příznivě ovlivňují vstřebávání alkoholu a jeho vyloučení z organismu, proto může být červená řepa výtečným pomocníkem při boji s kocovinou.
2. Příznivě působí proti zácpě
Obsahuje dostatek vlákniny, která je důležitá pro správné vyprazdňování. Napomáhá čistit povrch střev a absorbovat toxiny.
3. Napomáhá v boji proti rakovině
Je vědecky prokázané, že antioxidanty nacházející se v červené řepě, mají schopnost bojovat proti nádorovým buňkám. Řepa totiž obsahuje stejnou složku, jako chemická látka, která se používá při léčbě rakoviny. Její konzumace je tedy velice prospěšná při onkologické léčbě, ale i jako prevence nádorových onemocnění.
4. Bojuje s anémií
Už sama krvavě červená barva řepy, vypovídá o tom, že by mohla být prospěšná pro krevní systém. Je to tak, aktivuje tvorbu červených krvinek a obsahuje hodně železa. Nedostatkem železa trpí velká část populace a jeho chybění vede k anemii, která způsobuje únavu, slabost a další potíže. Pokud se anemie neléčí, může mít i fatální následky.
5. Zlepšuje průtok krve
Dusičnany v červené řepě napomáhají uvolňovat a rozšiřovat krevní cévy a tím zvýšit tok krve. Což naopak snižuje krevní tlak a zlepšuje fyzickou výkonnost. Brání rozvoji kornatění tepen, čímž vás chrání před aterosklerózou.
6. Vyvažuje hormonální systém
Fytochemikálie obsažené v řepě pomáhají vyvážit hormony a zvyšují produkci estrogenu. Příznivě tak ovlivňují potíže v menopauze.
7. Snižuje tělesnou teplotu
Již starověcí Římané a Řekové konzumovali řepu k léčbě různých nemocí a neduh. Obzvlášť přínosný byl její pozitivní účinek při snižování tělesné teploty.
8. Léčí zánět
Silné antioxidanty obsažené v řepě, bojují proti poškození buněk a mají protizánětlivý účinek. Pomáhají tedy tělu bojovat se zánětlivými změnami v těle.
9. Zdravá kůže krásné vlasy
V neposlední řadě dodává červená řepa díky obsahu křemíku pružnost, lesk a sílu vlasům, pleti i nehtům.
Jak správně řepu užívat?
Řepa je jednou z nejvšestrannějších ingrediencí v kuchyni. Do těla ji můžete dostat v podobě pokrmů. Možností jak ji připravit je nespočet, můžete ji vařit, péct, dusit či nakládat. Nejsilnější účinek má však v syrovém stavu. Syrovou ji pak můžete strouhat do salátů.
Jako prevenci byste měli zařadit řepu do svého jídelníčku alespoň jedenkrát týdně.
Při některých výše popsaných potížích doporučujeme provést léčivou kůru:
Syrovou čerstvou šťávu z červené řepy užívejte v dávce 50-100 ml denně po dobu alespoň deseti dní.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.