Artróza - Jak se léčí?
Přidal ivana33, dne 1. 11. 2019 , 0x
Trápí vás časté a silné bolesti kloubů? Trvá vám dlouhou dobu, než rozhýbete svého ztuhlého kostlivce v těle? Možná vaše potíže dokonce reagují na změnu počasí. Pak je velmi pravděpodobné, že můžete trpět artrózou kloubů. Jak se toto časté onemocnění projevuje, a jak s ním lze alespoň částečně bojovat, vám prozradíme v následujících řádcích.
Co je artróza?
Artróza je chronické, degenerativní onemocnění kloubů. Toto onemocnění se řadí se v dnešní době mezi nejčastější onemocnění kloubního aparátu. Postihuje především největší nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle), ale také i menší klouby horních končetin (ramena, lokty) a klouby páteře. Dle lékařských studií trpí artrózou až 75% lidské populace nad 60 let a to převážně ženy. Dnes se bohužel setkáváme stále častěji s degenerativními změnami u mnohem mladších jedinců.
Rizikové faktory artrózy
První příznaky artrózy se mohou plíživě a nenápadně projevit již kolem dvacátého roku života. Lékaři usuzují, že za vznik artrózy může špatný životní styl, nadváha, přetěžování při sportu a těžká fyzická práce.
Největší riziko vzniku tohoto onemocnění představují ovšem dědičné a vývojové poruchy kloubů – někteří lidé se narodí s vrozenou vadou v jednom z genů zodpovědných za tvorbu chrupavky. Což vede k rychlejšímu opotřebení a poškození kloubů.
Poranění kloubů určitým způsobem přispívá také k rozvoji artrózy, stejně tak i zlomeniny kostí v blízkosti kloubů.
Artróza zhoršuje kvalitu života
Toto onemocnění má bohužel často progresivní charakter, což může vést k rychlému snížení pohyblivosti a dalších funkčních schopností. To vše má velký vliv na kvalitu života a omezuje jedince nejen v aktivním životě, ale také v běžných každodenních činnostech. Potíže si téměř vždy ve finální fázi vyžádají operativní řešení formou totální náhrady postiženého kloubu.
Příznaky artrózy
Z počátku se onemocnění rozvíjí pomalu a projevuje se:
nespecifickou bolestí kloubů, obzvlášť pak při zvýšené námaze. Bolest při artróze není přímo nesnesitelná, ale bývá vytrvalá, obtěžující a omezující. Často reaguje na změnu počasí, před jeho zhoršením se zpravidla bolest zvýší a zintenzivní. Maximum bolesti bývá nejčastěji pociťováno přímo v kloubu, ale může se šířit i do blízkého okolí a postihovat měkké tkáně. K postiženému kloubu artrotickými změnami se kdykoliv může přidat zánět.
Pohybovou ztuhlostí,jedná se takzvané pomalé rozehřívání těla. Ztuhlost se projevuje především po ránu při vstávání, nebo při změně polohy těla.
Otoky kloubů, při artróze může docházet k otokům. Tvoří výpotek v kloubu, který způsobuje omezení hybnosti a bolest kloubu.
Deformacemi kloubů – v pokročilém stádiu může dojít až deformačním změnám a zhrubění kloubu. Na kloubech vznikají opotřebením drásoty, které jsou stále hrubší a postupně kloub deformují. Kloub se stává nepravidelný a zvětšuje se.
Diagnostické metody ke stanovení diagnózy
Existuje řada vyšetřovacích metod pro přesné stanovení diagnózy.
RTG snímek, magnetická rezonance – v první řadě vás lékař odešle na RTG snímek bolavého kloubu. Pokud trpíte artrózou, na snímku se prokáže:
Zúžení kloubní štěrbiny, které je způsobené atrofií chrupavky. Pokud dojde postupem nemoci k úplné destrukci chrupavky, je patrné přímé naléhání kostní tkáně.
Tvorba osteofytů, jde o kostní výrůstky na kloubních okrajích.
Přestavba kosti pod chrupavkou v kloubu, vznikají trhliny a cysty na kosti.
Léčba artrózy
Nejdůležitějším krokem v léčbě artrózy je samotná prevence. Řadou opatření a důslednou prevencí lze dobře korigovat a zamezit dalšímu rozvoji artrózy. Čím dříve a důsledněji k prevenci přistoupíte, tím úspěšněji s tímto onemocněním můžete bojovat.
Konzervativní léčba
Neoperativní léčba je uplatňována především v počátečním stádiu onemocnění. Snahou lékařů, je oddálit chirurgický zákrok, tím že se pokusí snížit bolest a zlepšit pohyblivost kloubů. Konzervativní léčbu tvoří následná základní režimová opatření.
- Redukce nadváhy – snížením hmotnosti zmírníte váhu a zátěž působící na klouby.
- Posílení svalů –je důležité posílit svalové skupiny, které chrání postižený a namáhaný kloub před přetížením. Důležité jsou správně prováděné rehabilitační metody v kombinaci s komplexní lázeňskou léčbou.
- Fyzikální procedury s využitím tepla – při svalových kontrakturách je potřeba podávat léky na uvolnění svalů a využít teplé obklady, koupele, parafinové zábaly, nahřívání ohřívacími polštářky nebo bahenní zábaly. Ale pozor pokud dojde druhotnému postižení kloubu zánětem, je potřeby naopak přikládat obklady studené.
- Doplňková elektroléčba, magnetoterapie, akupunktura.
- Korektivní pomůcky – pokud je třeba odlehčit postiženému kloubu, stabilizovat ho nebo odpružit, může vám být lékařem předepsána protetická pomůcka v podobě berlí, ortézy, ortopedické obuvi a vložek do bot.
- Medikamentózníní léčba – má za úkol zpomalit destrukci chrupavky, případně obnovit strukturu té postižené a redukovat zánětlivé reakce. Součástí je analgetická léčba, která má snížit bolest a umožnit snadnější hybnost kloubu.
Operativní léčba
Pokud již konzervativní léčba není dostačující, nedochází ke zmírnění bolesti ani zlepšení celkové hybnosti, nebo dokonce došlo k pokročilé degeneraci kloubu a ztrátě chrupavky, nevyhnete se operativnímu řešení.
Menší operativní metody
Pokud je poškození menší, lékaři přistoupí k moderním malým chirurgickým zákrokům, jakými jsou transplantace chrupavky nebo buněk chrupavky na poškozené místo.
Totální náhrada kloubu
Pokud jde o rozsáhlé poškození chrupavky a kloubu, přistupuje se ke klasickému operačnímu řešení s totální náhradou postiženého kloubu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.