Třezalkový olej - Jak vyrobit doma?
Přidal ivana33, dne 16. 04. 2019 , 0x
Třezalka, krásná zdravá bylina se žlutými květy, která je stále častěji využívána v současné medicíně. Své uplatnění nachází nejen při potížích s pokožkou, ale je také výborným pomocníkem zejména v boji s psychickými problémy. Prozradíme vám recept na všemocný třezalkový olej, který by neměl chybět v žádné domácí lékárně.
Třezalka tečkovaná
Třezalkový olej, nebo také Janův olej – podle sv. Jana Křtitele, se vyrábí z třezalky tečkované, která je nejznámější představitelkou rostlin z rodu třezalek. Je to statná, vytrvalá bylina dorůstající obvykle do výšky až 60 cm. Vyznačuje se krásně žlutými květy. Možná jste ještě neslyšeli o kouzelných účincích této byliny, proto si v následujících řádcích přečtěte vyčerpávající informace o této rostlině a jejím využití. Tato magická bylina má ještě další lidové názvy, se kterými se můžete setkat:
- Bylina sv. Jana
- Čarovník
- Krevníček
- Prostřelenec
- Svatojánská bylina
- Kde třezalku nasbírat
Třezalka tečkovaná je hojně rozšířena především v nižších a středních polohách. Nejčastěji ji naleznete na slunných stanovištích na stráních, mezích, pastvinách a pasekách nebo na okrajích lesů.
K čemu je olej z třezalky dobrý?
Olej z třezalky je dobré mít doma vždy po ruce, protože je výtečným pomocníkem na veškeré kožní problémy. Výborně poslouží v těchto případech:
- Urychluje proces hojení ran – špatně hojící rány stačí pouze olejem potírat, proces a průběh hojení je mnohem rychlejší.
- Má analgetické účinky – třezalka dokáže celkem účinně tlumit i bolesti.
- Léčí spáleniny, pohmožděniny – je účinným pomocníkem v boji se spáleninami. Pozitivní vliv má i na hojení pohmožděnin a zlomenin.
- Zlepšuje stav pokožky – natíráním třezalkovým olejem si můžete pomoci při suché, problematické pokožce.
- Tiší nepříjemné projevy štípnutí hmyzem – snadno a rychle dokáže odpomoci od nepříjemného svědění a otoku po štípnutí.
- Léčí hemeroidy – pozitivní účinek má také na nepříjemné hemeroidy, stačí jen několikrát denně potírat konečník.
- Lze používat jako masážní olej – pomáhá při bolestech svalů a kloubů, lze ho tedy ho účinně využít i k masážím.
- Jak vyrobit domácí Janův – třezalkový olej
Třezalkový olej lze samozřejmě zakoupit již hotový v lékárně či jiné specializované prodejně. Pokud se ovšem rozhodnete vyrobit si ho vlastnoručně doma, zde je jednoduchý návod jak na to.
Ingredience:
- Třezalka
- Panenský, za studena lisový olej
- Čistou suchou lahev
- Nasbírejte květy a pupeny třezalky
- Třezalka se sbírá za slunečného suchého počasí. Potřebujete květy a pupeny.
Postup:
- Naplňte jimi čistou sklenici až po okraj.
- Zalijte kvalitním ideálně panenským olivovým olejem, tak aby všechny květy a pupeny byly řádně potopené. Jinak by mohly zplesnivět. Jako levnější alternativu lze také použít kvalitní slunečnicový olej.
- Nechte macerovat na sluníčku
- Napěchovanou olejem zalitou sklenici přikryjte utěrkou a nechte stát na slunci 1 týden. Světlo a sluneční paprsky jsou pro správnou maceraci květu potřebné.
- Po týdnu na přímém slunci sklenici neprodyšně uzavřete. Dál ponechte stát na slunci ještě po dobu 5 týdnů.
- Občas sklenici protřepejte. Během této doby se olej začne zbarvovat do ruda. Což je správný, očekávaný jev.
- Přeceďte a květy vylisujte
- Po uplynutí doby louhování tekutinu přeceďte přes plátno či čajový filtr. Květy a pupeny ještě důkladně vylisujte.
- Čistý přeceděný olej nalijte do uzavíratelné lahve a skladujte v temnu. Mažte neomezeně na postižená místa.
Vnitřní účinky třezalky na organismus
Blahodárně na lidské tělo působí třezalka také při vnitřním užití v podobě čajů, nálevů či tablet. Své hlavní uplatnění nachází především jako antidepresivum, ale také pomáhá bojovat s nespavostí. Třezalka je nepostradatelná pro celkovou psychickou rovnováhu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.