Olejová bábovka jako od babičky

Kuchyně

Přidal ivana33, dne 14. 04. 2019 ,  0x

Olejová bábovka jako od babičky

Bábovka je sladká a dobrá a recept na ni zná snad každá hospodyňka. V současné době je ale receptů několik, že je pouze otázkou času, než zjistíte ten pro vás nejlepší. Chtěli byste se vrátit do doby svého dětství a vyzkoušet znovu právě tu babiččinu bábovku? Vyzkoušejte následující recept a zjistěte, zda nepatří právě k vaším oblíbeným. Také se dozvíte několik zajímavých informací, například o správném výběru formy, aby se vám bábovka za každých okolností povedla.

Původ a varianty bábovky

Bábovka je upečená buchta, která se připravuje ze sladkého těsta. Tento druh těsto vznikl ve střední Evropě, konkrétně v Česku a v okolních oblastech jako je Polsko, Rakousko a Německo.



Recept se postupně rozšířil i do dalších zemí, ale ti si recept upravili dle svých preferencí.

Francouzi mají bábovku nazvanou Baba au rhum a Italové zase Panettone. Italská Panettone je sladký chléb původem z Milána, který se obvykle jí na Vánoce. Tento sladký chléb má tvar koule a je obvykle 15 cm vysoký při váze 1 kg. Do těsta se tradičně přidává kandované ovoce, jako je pomeranč, rozinky a citrónová kůra. Také se vyrábí Panettone s čokoládou anebo úplně bez přísad.

V Česku nejčastěji najdeme recept s klasickou moukou, jejíž těsto se připravuje dvoubarevně.

Někteří preferují v bábovce rum, jiní si do ní přidávají různé kandované ovoce, rozinky nebo jiné pochutiny dle chuti.

Milovníci čokolády si bábovku na závěr polévají, cukráři zase rádi na konci upečení a vyklopení bábovku bohatě pocukrují.

Recept: Olejová bábovka

Klasickou bábovku zná snad každý a když ji neumí upéct, rozhodně ji alespoň jednou ochutnal. S rumem, s posypaným cukrem nebo dalšími přidanými pochutinami, dle následujícího receptu by se měla povést vždy.



Suroviny:

  • 250 g cukru
  • 300 g polohrubé mouky
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 250 ml oleje
  • 2 lžičky kakaa
  • Balíček vanilkového cukru
  • 5 ks vajec
  • 1/2 balíček prášku do pečiva
  • Špetka soli
  • 4 lžíce kakaa
  • Na vymazání:
  • Sádlo
  • Strouhanka

Postup:

Nejprve si nachystejte formu na bábovku. Vymažte ji sádlem, aby nikde nezbylo nevymazané místo. Následně nasypte strouhanku a nechte ji přilepit na všechny stěny s máslem.

Rozehřejte si troubu na 180 °C a mezitím si připravte těsto na bábovku.

Rozdělte si vejce na žloutky a bílky.

Ze bílků vyšlehejte sníh. Jakmile je tuhý, přidejte do něj cukr, žloutky a olej, přičemž stále mixujeme.

Zvlášť si připravte vše sypké – tedy mouku a prášek do pečiva. Do sypké směsi začněte přilévat mléko a vše promíchejte.

Nakonec obě mísy spojte v jednu a vše vyšlehejte. Nalejte těsto do formy a nechte ji péct v troubě zhruba 60 minut. Každá trouba však peče jinak, proto se přesvědčte, zda není dříve. Poznáte to zapíchnutím špejle do těsta. Pokud je bábovka již hotová, na špejli nezůstane ani kousek těsta.

Jestliže chcete bábovku dvoubarevnou, oddělte si část těsta do mísy, kam přidejte 4 lžíce kakaa. Obarvené těsto poté nalijte na bílé a špejlí ho promíchejte dle libosti.

Nejlepší forma na pečení bábovky

Aby se vám bábovka opravdu povedla je někdy třeba zainvestovat do nové formy. Zvláště pokud vám ve formě zůstává těsto nebo není možné ji celou brzy po upečení vyklopit. Abyste se nemuseli stresovat, zda celé pečení dopadne dobře, je nejlepší vsadit na kvalitu, neboť upéct skvělou bábovku či zákusek je známkou dobré hospodyňky.



Silikonové formy

Formy ze silikonu jsou v současné době jednoznačným trendem. Největší výhodou oproti klasice je fakt, že ji nemusíte vymazávat tukem. Na výběr je navíc mnoho barev, takže si můžete vybrat dle libosti.

Další výhodou silikonové formy je snadné vyklepávání z formy a umývání.

Měděné formy na pečení

Měděná forma je nejlépe vodivá, a proto může výrazně snížit délku pečení. Pokud tedy spěcháte a návštěva je skoro už za dveřmi, sáhněte po měděné formě. V měděných formách jsou navíc bábovky i jiné koláče pěkně upečené a nevybíhají, takže nebude mít černé okraje. Po vyndání z měděné formy si můžete libovat nad skvělou konzistencí upečené bábovky, včetně její kůrky.

Několik druhů forem

Forma na bábovku je většinou jediná. Má spoustu záhybů a dle jejího vzhledu prostě každý ví, že se jedná o bábovku. Co takhle ale zaexperimentovat a vyzkoušet jiné vysoké formy? Vyzkoušejte například formu ve tvaru medvídka, srdce nebo zvířete. Hospodyňky tak mohou překvapit své muže, zvláště pokud je bábovka v jejich oblibě.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!