Lupénka ve vlasech

Zdraví

Přidal ivana33, dne 23. 09. 2019 ,  0x

Lupénka ve vlasech

Nejméně polovina lidí bojující s lupénkou válčí s tímto problémem právě ve vlasech. Kožní buňky na našem skalpu rostou až příliš rychle a vytváří silné šupinky připomínající jakýsi celistvý povlak. Místa kolem nich mohou být zarudlá a nepříjemně svědí. Lupénka ve vlasech může způsobit cokoliv od poměrně velkého odlupování kůže až po tvoření krust na skalpu. Občas se tento problém rozšíří až k čelu, kolem nosu, do míst před a za ušima nebo u mužů do oblasti vousů.

Lupénka a špatná genetická informace

Lupénka, ať už se nachází kdekoliv na těle, souvisí s nesprávnou buněčnou obnovou. Pokud je naše pokožka zdravá, její obnova trvá 28 dní. U osob trpících lupénkou je tomu jinak, protože v jejich případě se buňky obnovují rychleji. Odumřelá kůže se odlupuje daleko častěji, než by tomu mělo být a dochází k tvorbě šupinek, zarudlým místům, svědění, a dokonce i infekci. Odborníci zatím bohužel nezjistili, co stojí za touto špatnou genetickou informací.Koho lupénka nejčastěji postihuje

Nedá se určit, zda je toto onemocnění častější u žen nebo u mužů. Vyskytnout se může prakticky u kohokoliv z nás. Faktem ovšem zůstává, že lupénka ve vlasech je poměrně vzácný úkaz, protože podle odborníků postihuje pouze 3 % populace. Bohužel se zatím nepodařilo zjistit, co stojí za jejím vznikem a proč se objeví u jednoho jedince a u dalších nikoliv. Můžeme jen doufat, že se toto tajemství brzy objasní a společně s ním vykoukne na svět o účinná léčba.

Jak dostat lupénku pod kontrolu

Pokud ve tvém případě dochází k odlupování kůže, časem se tento stav může zlepšit bez tvého vlastního přičinění. Avšak v ostatních případech budeš potřebovat speciální péči. Může to trvat i několik měsíců, než dostaneš tyto nekonečně se objevující šupinky pod kontrolu. Obvykle se doporučuje dlouhodobé používání speciálních šampónů a kondicionérů. Neexistuje žádná speciální kůra pro tyto obtíže, avšak její léčba se bude odvíjet od:

 • závažnosti lupénky, tedy od velikosti místa, které postihuje;
 • reakce na předchozí léčbu;
 • skutečnosti, zda máš lupénku i na jiných místech těla;
 • hustoty tvých vlasů.

Jak začít s léčbou lupénkyNejčastější léčbou mírně závažné lupénky jsou farmakologické výrobky, které si aplikuješ přímo na skalp. V případě, že se jedná o závažnější podobu a lupénka se u tebe objevuje i na jiných částech těla, budeš s velkou pravděpodobností potřebovat komplexní léčbu. Obvykle se předepisují léčiva pro vnitřní užití a někdy se volí injekce. V případě, že tvé tělo nebo postižené místo na dlouhodobou léčbu nereaguje, lékař ti obvykle naordinuje kombinovanou léčbu nebo zvolí jiné medikamenty.

Běžně dostupné produkty proti lupénce

Prvním krokem boje s lupénkou ve vlasech je její zjemnění a odstranění šupin. Porozhlédni se v drogérii nebo případně lékárně po speciálních kosmetických produktech určených pro tyto obtíže.

Aplikuj je přímo na skalp. Mají za úkol zjemnit šupiny a umožnit tak jejich snadnější odstranění.

Ptej se po produktech s aktivními složkami, mezi které patří kyselina salicylová, kyselina mléčná, urea, pyrithion zinečný nebo sulfid seleničitý.

Jemně odstraň šupiny pomocí měkkého kartáče na vlasy nebo třeba pomocí zubního kartáčku s označením soft nebo ultra soft.

Následně použij šampón s kyselinou salicylovou a šupinky odstraň.

Nezapomeň na použití balzámu nebo kondicionéru z důvodu hydratace.Lupénka a kosmetika s černým uhlím

Černé uhlí všude kam se podíváš. Má mnoho účinků a velmi pomáhá i lidem, které trápí nepříjemná lupénka ve vlasech. Na trhu jsou k dostání šampóny, kondicionéry, balzámy, gely, mýdla a mastičky. Dokážou hotové zázraky. Redukují zánět, ulevují od nepříjemného pocitu svědění a zmírňují odlupování kůže. Pokud chceš zatím zkusit jen jeden produkt, rozhodně si vyber šampón. Bez něj se v podstatě neobejdeš ani při běžném mytí vlasů. Šampón s obsahem černého uhlí nanes na pokožku hlavy, jemně masíruj konečky prstů po dobu pěti až deseti minut a poté opláchni.

Jak zmírnit nepříjemné svědění

Nepříjemné svědění pokožky bohužel patří k běžným projevům lupénky. Především ženy se za toto onemocnění velmi stydí. Bojí se jen sáhnout na hlavu a nedej bože se poškrábat, když jsou někde na veřejnosti. Jak pocit svědění zmírnit a předejít tak trapným okamžikům? Tady je několik tipů:

 • Používej kondicionér během každého mytí vlasů.
 • Omez všechny tepelné spotřebiče, které používáš pro hair styling.
 • Vybírej si vlasovou kosmetiku s obsahem již zmiňovaného černého uhlí nebo s mentolem.

Lupénka a domácí jogurtová maska

Pokud si chceš s lupénkou poradit přírodní cestou, jednou z možností je jogurtová maska s banánem. Tyto hlavní složky pomáhají zmírnit pocit svědění až pálení a vyrovnávají přirozené pH pokožky.

Co budeš potřebovat?

 • 6 lžiček kvalitního bílého jogurtu
 • 1 zralý banán

Návod na přípravu masky:

 • Jogurt nalej do dostatečně velké misky.
 • Rozmíchej ho s banánem. Výsledná konzistence by měla mít podobu hustší pasty.

Aplikace masky:

 • Vlasy rozděl na několik pramenů.
 • Pečlivě nanes vytvořenou pastu na každý z nich.
 • Nech působit po dobu 30 minut.

Jogurtovo – banánovou masku používej 3x týdně, dokud neuvidíš viditelné zlepšení.Vitamíny pomáhající při onemocnění lupénkou

Jak už bylo řečeno, existuje celá řada vlasových produktů, které ve spojení s jejich správnou a pravidelnou aplikací výrazně pomáhají. Avšak nic nezkazíš ani přísunem mnoha vitamínů nebo doplňků stravy. Které budou mít největší efekt?

 • Aloe vera
 • Rybí tuk
 • Lecitin
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín E
 • Zinek
 • Selen

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!