Jaké vybrat MTB, horské kolo a kdy se vyplatí ušetřit?

Volný čas

Přidal horska-kola-rklama, dne 19. 11. 2019 ,  0x

Jaké vybrat MTB, horské kolo a kdy se vyplatí ušetřit?

Pamatujete si ještě na skládačky, které byly hojně využívané za komunismu? Vážily třeba i 20 kg a jed na nich byl opravdový sport. Mnohdy bylo snazší běžet než jet na kole.

Dnes může být jízda na kole čistá radost.

Horská kola patří mezi sportovci (i rekreačními) k těm vůbec nejoblíbenějším. Hlavní důvody jsou zřejmé, pokud chcete mít jistotu na lesní cestě nebo v náročnějším terénu, měli byste zvolit právě MTB.

Co je to MTB kolo?

MTB je zkratka anglického slova mountain bike, tzn. horské kolo. Tím to ale nekončí, horská kola dělíme do 3 základních skupin: celoodpružená, s pevnou konstrukcí a fatbike.

Proč si vybrat MTB a co od něj čekat?

Horská kola jsou univerzální, při správném výběru (viz níže) zajistí nejen bezproblémovou jízdu na silnici, trati a v terénu, ale také maximální pohodlí.

1) Celoodpružená

Tento typ horských kol je jednoznačně nejoblíbenější a je vhodný jak pro profesionály, tak i pro rekreační cyklisty. Cena kvalitní celoodpružených MTB startuje již pod 10 tisíci Kč a profesionální sériově vyráběná překračují čtvrt milionu.

V praxi se setkáme spíše s označením celopéra, což tedy znamená, že je odpružení umístěný jak vpředu, tak i vzadu. Odpružení zajistí vysoký komfort a vyšší stabilitu při jízdě. MTB kola v této kategorii navíc disponují širokým výběrem. Obecně lze doporučit nepořizovat celoodpružená horská kola pod 7 tisíc Kč, která často doprovází reklamace. Pro rekreační cyklisty při výběru kvalitní značky (např. GT Agressor) a staršího modelu, lze pořídit i kvalitní MTB kolo za výhodnou cenu.

2) S pevným rámem

Horská kola s pevnou konstrukcí, resp. rámem disponují odpruženou vidlicí, tzv. hardtail. Tento typ MTB kol je lehčí a rychlejší na silnicích nebo na jiném hladkém povrchu. Při jízdě z kopce nejsou komfortní tak jako celoodpružená kola a v náročném terénu budete mít problémy se šlapáním. Profesionální závodníci tento typ v podstatě nepoužívají, výjimku tvoří disciplína crosscountry. Na druhou stranu, pokud hledáte levné horské kolo a většinou na něm budete jezdit po silnicích, kategorie horských kol s pevným rámem stojí za úvahu.

3) Fatbike

Snowbike neboli fatbike je MTB určené do extrémních podmínek do sněhu nebo do písku.

Velikosti MTB kol

Níže vidíte přehlednou tabulku velikostí kol, které se vyrábí pro MTB.

Při výběru je důležité vědět, že nehraje roli pouze samotná velikost, před pořízením kola byste si zvolenou velikost měli vyzkoušet, protože každé kolo je jiné a velkou roli nehraje pouze výška ráme, ale také úhly hlavových a sedlových trubek, výška středu, celkový rozvor, rozvržení zadní stavby, délka rámu atd. Aktuálně jsou nejmodernějším řešením MTB kola s 29 palci.

Palců (obvykle v názvu kola) mm (průměr kola u MTB v milimetrech)
26 667
27,5 702
29 (27+) 740
29+ 778

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!