Jak se zbavit žárlivosti
Přidal ivana33, dne 8. 05. 2019 , 0x
„Kdo nežárlí, nemiluje.“ Svatá pravda nebo jen ohraná výmluva těch, kteří to s žárlivostí přehání? Lehký projev žárlivosti může partnera potěšit. Avšak žárlivé scény, které jsou na pořadu dne, nikdo z nás nemusí. Pokud to se žárlivostí přeženeme, může to vést až k rozchodu. Co je obvyklým důvodem k žárlivosti a jde se jí nějakým způsobem zbavit?
Sžírá nás žárlivost
Žárlivost je velmi ožehavé téma. Lidé, které doslova sžírá žárlivost, bojují s tímto příšerným pocitem, někdy i každý den. V myšlenkách je napadají statisíce otázek: „Kde je?“ „S kým tam je?“ „Nezahýbá mi?“ „Kdo to volal?“ Ničí je myšlenka na to, že by jim jejich partner mohl být nevěrný. Nedokážou se ovládat, nemůžou si zkrátka pomoci a často doslova vyslýchají své protějšky při každém, byť jen o pět minut pozdějším příchodu domů, když jim někdo zavolá, napíše textovku nebo jen pozdraví starého známého či známou na ulici.
Žárlivost není nemoc
I když by se na první pohled mohlo zdát, že člověk trpící šílenými žárlivými stavy, je těžce nemocný, není to tak. Žárlivost není psychická nemoc, jakou je například deprese. Většinou se za ní skrývá jen něco dalšího, co naše stavy způsobuje. Těchto spouštěčů je celá řada a je nutné, aby člověk, který tento problém má, přišel na to, proč vlastně tak silně žárlí. V případě, že si není sám schopen odpovědět na tuto zásadní otázku, je dobré využít několik sezení s terapeutem, který ovládá mnoho metod, jak tuto odpověď společně najít.
Proč vlastně žárlíme?
Jak už bylo řečeno, žárlivost není nemoc. Jedná se pouze o emoci. Jakýsi signál, který se dostává do našeho mozku. Tento signál obvykle vyvolá nějaká situace či podnět, který je hluboko zakořeněný v naší mysli a my na něj reagujeme tak, že ztropíme např. nepříjemnou žárlivou scénu. Stačí, že jsme v minulosti prožili něco nepříjemného, co se nenápadně zahnízdilo někde hluboko uvnitř nás. Je nutné pochopit naše jednání, to, jak funguje náš mozek a nad žárlivostí převezmeme vládu.
Nejčastější příčiny žárlivosti
- Nízké sebevědomí
- Reakce na nevěru partnera
- Pocit vlastnit svůj protějšek
- Strach ze samoty
- Nedůvěra ve vztahu
- Pocit, že nás někdo dostatečně nemiluje
Právě toto jsou nejčastější příčiny toho, proč žárlíme. Stačí, že odhalíme aférku partnera, který nám bude tvrdit, že už to nikdy neudělá, jenže my si nejsme až tak jistí a neustále čekáme, kdy se objeví další milenka nebo milenec. V případě, že máme pocit, že všichni kolem nás jsou hezčí, hubenější, úspěšnější, zábavnější, opět můžeme bojovat se záchvaty žárlivosti, protože si nevěříme. Řekneme si, že partner to jistě vnímá taky, takže je jen otázkou času, než si za nás najde náhradu. Přitom problém je na naší straně.
Žárlivost je jen převlečený strach
Je to tak, v podstatě se bojíme. Máme strach z toho, že nás náš partner zase podvede – příčinou je nevěra. Bojíme se toho, že se s námi náš protějšek rozejde – příčinou je strach ze samoty. Máme utkvělou představu o tom, že někde po světě běhá daleko lepší partner nebo partnerka pro člověka, se kterým jsme nyní ve vztahu – příčinou je nízké sebevědomí. Takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Tyto a mnoho dalších příkladů je jen důkazem toho, že když žárlíme, tak se vlastně bojíme.
Cesta, jak se zbavit žárlivosti
Stejně jako se dá zbavit závislosti na nikotinu nebo alkoholu, tak stejným způsobem můžeme dát sbohem i našemu problému s žárlivostí. Není to jednoduchý úkol, ale s obrovskou dávkou motivace a chutí změnit se, cíle můžeme dosáhnout. Bude to dlouhá a strastiplná cesta, kterou můžeme rozdělit do několika bodů:
- Přiznejme si, že jsme žárliví.
- Najděme příčinu své žárlivosti.
- Rozeberme svůj strach.
- Pracujme na tomto strachu v praxi.
- Užijme si náš vztah bez žárlivosti.
- Radujme se ze svého úspěchu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.