Jak se zbavit zánětu v těle
Přidal ivana33, dne 11. 03. 2019 , 0x
Zánět je imunitní reakcí našeho těla, která nám říká, že je něco špatně a měli bychom se zánětlivému místu začít věnovat. V některých případech je jeho léčba opravdu snadná a dá se vyřešit mechanicky či operativně, některé záněty jsou ale delšího průběhu a můžou tak trvat i několik let. Jak se takového zánětu zbavit? To už záleží na místě a druhu zánětu. V dnešním článku si shrneme informace o zánětech, které se mohou objevit. Zjistíte, jaké druhy zánětu vás mohou potrápit a jak se jich zbavit.
Co je to zánět?
Zánět je jakousi reakcí makrofágů neboli imunitních buněk v našem těle na nějaké riziko nemoci, které objeví.
Imunitní systém je náš spojenec, ať už se jedná o riziko nemoci chronického či akutního původu, škodlivá složka je vždy držena na jednom místě, ve kterém byla nalezena. Některá místa se dají ihned léčit, ale některá vyžadují složitější léčbu.
Druhy zánětu
Západní medicína tvrdí, že jakýkoliv zánět v těle je škodlivý. Lékaři ale na tuto myšlenku mají rozdílné názory. Ve skutečnosti nám totiž zánět zachraňuje život tím, že nebezpečné látky nepropouští do celého těla, ale zformují se do malých či velkých zánětlivých míst. Takováto místa se dají v některých případech mechanicky odstranit a vyčistit zachycené bakterie naší imunitou.
V jiném případě se dají odstranit plastickou či jinou operací, případně zánět léčit dle antibiotik nebo jiných léků v závislosti na jeho původu.
Záněty můžeme rozlišovat na akutní a chronické.
Akutní zánět
Tento druh zánětu už z názvu vypovídá, že se jedná o akutní čili náhlý průběh. Ze dne na den nás začne bolet nějaké místo, které je napuchlé. Příkladem může být napuchlý zub, pod kterým se utvořil zánět. Toto místo je velmi nepříjemně citlivé, a proto většina ihned vyhledá lékaře a zánět se rychle vyléčí, nejčastěji antibiotiky. V tomto případě bychom tedy spíše souhlasili s názorem, že jakýkoliv zánět je škodlivý.
Některé druhy zánětu jsou ale pro naše tělo zásadní a kdyby se naše imunita nepostarala o to, místo ohradit, mohli bychom přijít i o svůj život.
Nejednomu se už stalo, že se nešikovností píchnul nůžkami vedle nehtu na noze a zejména v létě se mu po pár dnech utvořil malé napuchlé místo s utvořenou tekutinou – zánět. Toto místo však mechanicky ošetříme a zánět je pryč, aniž by narušil naše tělo. V tomto případě naše imunita chránila místo, aby se nerozšiřovalo, a tak nám zachránila minimálně další léčbu a komplikace.
Chronický zánět
Na rozdíl od akutního zánětu, chronický se táhne už delší dobu. Je většinou většího rázu a může souviset i s rakovinou.
Chronický zánět totiž není vůbec cítit, a tak se z dlouhodobého zánětu vytvoří vhodné podmínky pro růst rakovinových buněk. Rakovinové buňky využijí svou příležitost a začnou se hojně množit, aniž by člověk něco tušil.
Patří sem například:
- Zánět prostaty (rakovina prostaty)
- Zánět střev (rakovina tlustého střeva)
- Gastritida (rakovina žaludku)
- Hepatitida (rakovina jater)
Zánět chronického typu vzniká zejména z nedoléčeného akutního zánětu, například pokud jste správně nedodrželi léčbu, nedobrali antibiotika a podobně. Samozřejmě může vzniknout i bez tohoto vašeho zapříčinění, ale většinou se v nějaké své fázi projeví.
Projevy akutního zánětu:
- Bolestivost zarudlého místa
- Pocit horka
- Zduření místa a jeho otok
- Zvýšená celková teplota či místa zánětu
- Zvýšení sedimentace
- Zarudnutí bolestivého místa
- Vytvoření tekutiny v místě bolestivého otoku
Projevy chronického zánětu:
- Neurčitý průběh
- Únava
- Vyčerpání
- Náladovost
- Dochází ke zjištění zejména po špatné funkčnosti některého z orgánů
Prevence zánětu
Dodržování léčby, byť jen lehké chřipky.
Časté odpočívání, zejména po fyzické aktivitě i po psychicky náročném dni.
Správná strava – zejména konzumace ovoce a zeleniny.
Nestresovat se – pokud se stresujete, nejste v psychické pohodě a v této fázi buď chorobu chytíte, jelikož jste oslabeni nebo si propuknutí zánětu nevšimnete.
Doplňovat si minerální látky a vitamíny – zejména omega 3 mastné kyseliny, ať už v podobě tablet, rybího tuku nebo čerstvě upravené ryby.
Nebrat lehké projevy počátku nemoci na lehkou váhu.
Jak se zbavit zánětu přírodní cestou
Nejdůležitějším lékem proti zánětu jsou omega 3 mastné kyseliny. Jejich zdrojem je rybí tuk, semena, ořechy a lněný olej.
Na prvním místě při boji se zánětem je naše strava. Zapojte proto hodně ovoce, zeleniny a omega 3 mastných kyselin do svého jídelníčku.
Potraviny, působící protizánětlivě:
- Rybíz
- Ostružiny
- Tymián a bazalka
- Rozmarýn a máta
- Zázvor (gingerol v něm obsažený)
- Kurkuma koření (kurkumin v něm obsažený)
- Červené víno (konkrétně resveratrol)
- Mandle
- Ananas
- Mrkev (vitamin A a beta-karoten)
Další léčba, jak se zbavit zánětu:
- Nasazením protizánětlivé terapie (bylinky jako je zázvor, kurkuma či konopí).
- Snažit se odkyselit organismus především pomocí prospěšných potravin – konzumovat více listové zeleniny, fenyklu, česneku, cibule, zeleného ječmene, celere, kopřivy a třešní.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.