Jak se zbavit škytavky?
Přidal ivana33, dne 23. 03. 2019 , 0x
Škytavka se obvykle objeví náhle a velmi rychle nás dokáže rozčílit. Lidé si už po staletí vymýšleli různé kreativní nápady, jak se jí urychleně zbavit. Není divu, že se stala předmětem k diskuzi a mnoha teoriím, jak se jí zaručeně zbavit. Z toho důvodu je někdy velmi obtížné oddělit doporučované metody od babských povídaček.
Co je škytavka a jak vzniká?
Škytavka, odborně nazývaná jako singultus, je název pro náhlé stahy bránice, které vznikají podrážděním bráničních nervů nebo určitých mozkových center. Během toho, co lidově řečeno škytáme, do plic se nám extrémně rychle nasává vzduch a během toho, kdy prochází do plic hrtanem, dochází k bleskovému uzavření hrtanové příklopky.
Nejzásadnější fakta o škytavce
O škytavce by se toho dalo sepsat opravdu mnoho, avšak mezi ty nejstěžejnější fakta patří tyto informace:
Příliš rychlé pití nebo jezení je častou příčinou škytavky.
Obvykle odejde sama bez nutnosti zásahu odborníků ze zdravotní péče.
Škytavka postihuje všechny bez rozdílu věku, od miminek až po tu nejstarší generaci.
Dýcháním a postojem proti škytavce
K mnohým z ověřených způsobů, které doporučují dokonce i lékaři, patří následující postupy:
- Nadechněte se, zadržte dech na zhruba 10 sekund a poté pomalu vydechujte. Postup opakujte třikrát až čtyřikrát. Po 20 minutách opět zopakujte.
- Dýchejte do papírového pytlíku. Avšak samozřejmě do něj nestrkejte celou hlavu. Mohlo by dojít k udušení.
- Dejte kolena k hrudníku a obejměte je na dobu 2 minut.
- Jemně stlačte hrudník nebo se hrudníkem uvolněně opřete např. o židli.
Potraviny a tekutiny, které zatočí se škytavkou
- Vykloktejte si ledovou vodou.
- Pokuste se napít ze vzdálenější strany sklenice – postavte se, předkloňte se a umístěte ústa na opačnou hranu sklenice. Zatímco se předkláníte, odklánějte sklenici pryč od těla a pomalu pijte.
- Nakapejte si do úst pár kapek octa.
- Nasypte si na jazyk cukr krystal. Až se rozpustí, spolkněte ho.
- Pomalu srkejte velmi studenou vodu.
- Vypijte celou sklenici teplé vody bez nadechnutí.
- Dejte si na jazyk plátek citrónu a cucejte ho jako bonbón.
- Říhněte si – někteří lidé tvrdí, že jim pomáhá napít se bublinkové minerálky nebo limonády, následně si říhnou a škytavka je pryč.
Využití tlakových bodů k zastavení škytavky
- Vyplázněte jazyk, prsty podržte konec jazyka a lehce potáhněte. Tímto způsobem stimulujete bloudivý nerv a uvolňujete křeče bránice.
- Jemně stlačte bránici.
- Opatrně stiskněte každou stranu nosu, zatímco polykáte.
- V naprosté většině případů škytavka zkrátka zmizí stejně nečekaně, jako se i objevila. Mnozí lidé tvrdí, že je nejlepší počkat, až prostě přestanete škytat. V opačném případě můžete zkusit výše uvedené metody, které avšak ne vždy zaberou.
Nejhorší případy škytavky
Pokud škytavka přetrvává, lékař vám může předepsat patřičné medikamenty. Děje se tak v případech, kdy:
- se pacient nedokáže najíst, a dokonce ztrácí na váze,
- trpí poruchami spánku nebo nespí vůbec,
- vykazuje znaky a symptomy klinické
Lékaři sáhnou po prášcích a pilulkách až potom, co vyzkouší všechny nefarmakologické způsoby, jak vás škytavky zbavit. Navíc je jen velmi málo případů, kdy škytavka samovolně neodezněla a přetrvávalaskutečně výrazně delší dobu.
Jak předcházet škytavce
Pokud vás škytavka trápí poměrně pravidelně, určitě se ptáte, jestli existuje nějaká prevence. Můžete se radovat, protože skutečně existuje. Škytavku v podstatě způsobuje několik spouštěčů, takže postačí, když jim budete předcházet. Zamezte níže uvedeným spouštěčům a můžete si tak být jistí, že vás škytavka jen tak nezaskočí.
- příliš rychlé jezení a pití
- požívání alkoholu
- ostrá a pikantní jídla
- kouření
- prudká změna teploty v žaludku způsobena jídlem nebo nápoji
- velmi silné emoce
- polykání vzduchu během žvýkání žvýkačky
Škytavka a kojenci
U dospělých se to dá snést. Avšak jak si poradit, když škytavkou trpí malé dítě? U miminek se škytavka objevuje poměrně často. Jedná se o naprosto normální fázi jejich vývoje. Škytavka je obvykle moc nerozhodí, avšak dokáže narušit jejich krmení nebo spánek, a to vede k jejich pláči a podráždění. Pokud vaše miminko začne škytat během krmení, následující metody mohou pomoci:
- změňte pozici dítěte
- nechte dítě říhnout
- pokuste se miminko uklidnit
Pokud škytavka i po 5 až 10 minutách přetrvává, pokračujte v krmení. I to může pomoci. Snažte se miminko krmit, když je v klidu a nepláče. Tím předcházíte tomu, že se škytavka znovu objeví.
Nejdelší škytavka na světě
Lidé milují rarity, a tak i škytavka má svůj rekordní zápis v Guinessově knize. Podle ní byl nejdéle škytajícím člověkem Charles Osborne, který nepřetržitě škytal 68 let. Škytat začal během nepříjemné nehody, kdy připravoval vepře na porážku a jeden z vepřů se na něj svalil. Od té doby škytal každých 10 sekund, a to konkrétně od roku 1922 do roku 1990. Charles Osborne prodělal několik operací, které měli jeho problém odstranit, avšak všechny byly neúspěšné. Škytavky se zbavil až rok před svojí smrtí v roce 1990 a zemřel z příčin, které škytavkou nebyly způsobeny.
Kdy zajít kvůli škytavce k lékaři
Jak už bylo řečeno, škytavka občas potrápí kohokoliv z nás bez rozdílu věku. Dokonce se vyskytuje i u našich mazlíčků, kteří si s ní rozhodně starosti nedělají. Jen opravdu zřídka se stane, že je nutné řešit tento problém u odborníka, tedy vašeho praktického lékaře. Kdy je načase ho vyhledat? Teprve v případě, kdy škytavka u vás přetrvává několik dní, je důvodem vaší nespavosti a nedokážete se kvůli ní najíst. Avšak buďte v klidu, protože rekord ohledně škytání jen tak někdo nepřekoná.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.