Jak se zbavit plísně na nohou
Přidal ivana33, dne 5. 05. 2019 , 0x
Svědění prstů, oloupaná, do krve popraskaná kůže na nohou či zapáchající hnisavá sekrece mezi prsty, nesvědčí o ničem jiném, než že se jedná o plíseň na nohou. Jde o velmi časté onemocnění, které bohužel bez důkladného a dlouhodobého léčení samo nevymizí. Někteří lidé s plísní a mykózou na nohách bojují celý život. Pokud patříte také mezi těch 9 lidí z 10, kteří si s těmito nepříjemnými a úpornými potížemi neví rady, přečtěte si následující řádky a dozvíte se jak rychle a účinně zatočit s plísní na nohou.
Jak poznám plíseň na nohou
Plísňovým onemocněním nohou trpí podle studií více muži než ženy. Mezi první příznaky plísňového onemocnění patří úporné svědění mezi prsty. Zprvu je postižení téměř neviditelné, později v oblasti postižených míst kůže zčervená a začne se odlupovat. Infikované místo po okrajích tmavne a dochází k tvorbě malých puchýřků a vřídků. U pokročilé infekce se kůže odlupuje v šupinkách, pod nimi je růžová kůže, která je prosáklá a vypadá jako by byla rozmočená. Vznikají drobné trhlinky, které mohou být hluboké a neskutečně bolí. Tyto trhlinky mohou být po celé plosce nohy.
Plíseň je lehce přenosná
Plísně na nohou a nehtech je považována velmi rozšířené onemocnění, které je bohužel velice lehce přenosné z člověka na člověka. Plíseň a její šíření je podporována vlhkem a teplem. Proto se nejčastěji objevuje u lidí, kteří jsou nuceni nosit celodenně uzavřenou obuv, ve které se noha potí a zapaří. Šíření plísňového onemocnění nahrává právě takovéto prostředí s vlhkým teplým klimatem, jako je sauna, veřejný bazén, koupaliště, společné sprchy podobně. Přenos se může také uskutečnit prostřednictvím infikovaných předmětů, například neodborně provedenou pedikúrou.
Deformace nehtů
Pokud plíseň napadne nejprve nehty, může být toto onemocnění zprvu nenápadné a nebolestivé. K léčbě se většinou přistoupí až v době, kdy dojde k viditelnému poškození nehtů a rozšíření do meziprstních prostorů. Když plíseň pronikne do nehtové ploténky a osídlí jeho lůžko, dochází postupně k deformitě a ztluštění. Barva se mění na šedou až hnilobně žlutou, nehet je matný bez lesku na svých koncích se může třepit a odlupovat.
Nevábná vůně
Další jasnou známkou postižení nohou či nehtů plísní je velice nevábná vůně. Postižený má nepřetržitý pocit vlhkých upocených nohou. Přičemž dochází k velice nepříjemnému typickému zápachu.
Jak se plísně na nohou zbavit jednou pro vždy
Ideální variantou je nedovolit plísni, aby se na vašich nohách vůbec vytvořila. Prevence je tedy důležitá v běžném životě i jako součást léčby již rozšířené plísně. Zamezíte tak opakovaným potížím a důsledné dodržování správných návyků je jedinou možností, jak se plísně zbavit jednou pro vždy.
Správná hygiena
Jak pro prevenci, tak pro samotnou léčbu je osobní hygiena nesmírně důležitá.
Nohy se musí co nejčastěji pravidelně umývat. Pokud máte možnost, vždy po nějaké větší aktivitě, když pocítíte zapocení. Pokud máte celý den v práci nohy uzavřené v těsné, neprodyšné obuvi, dopřejte jim po příchodu domů trochu volnosti a vzdušnosti.
Důležité je také správné sušení nohou po umytí. Vždy nohy důkladně vysušte, obzvlášť meziprstní prostory. Pokud se na vašich nohách již plíseň projevila, používejte zvláštní čistý ručník pouze na nohy, který často měňte. V žádném případě ho nechte používat další členy vaší rodiny.
Správný výběr obuvi
Pokud se nemůžete plísně na nohou zbavit, je možná čas zamyslet se nad výběrem vhodné obuvi a následné péči o ni.
Vybírejte obuv z kožených, nebo jiných přírodních materiálů. Takové, které dobře propouštějí vlhkost. Pevná uzavřená syntetická obuv by měla mít větrací průduchy, ty však většinou nebývají dostačující pro správné odvětrávání zpocených nohou.
Boty po každodenním používání, nechte na vhodném místě vyschnout a vyvětrat. Vhodné jsou antiseptické spreje na obuv, které dokážou účinně bojovat se zárodky plísní a bakterií.
S výběrem správné obuvi jde ruku v ruce výběr vhodných ponožek. Používejte pouze kvalitní bavlněné ponožky, které denně měňte. Nedoporučuje se také v neprodyšných botách chodit naboso, bez ponožek.
Domácí lékárna
Plísňová onemocnění v těle často ukazují také na nějaký další vnitřní problém. Dobré je pročistit organismus a zamyslet se také nad svým jídelníčkem. Nejlepším pomocníkem jsou bylinky a další běžně dostupné domácí prostředky.
Čistící bylinné čaje
K očištění organismu, vyplavení škodlivých látek a zárodků plísně z těla poslouží všemocné bylinky. Vhodné jsou čaje připravené z:
- Pampelišky
- Máty
- Kopřivy
- Lopuchu
- Třapatky nachové
- Vitamíny
Důležité je zvýšit přísun vitamínu C, zinku a omega 3 mastné kyseliny v potravě. Jezte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce.
Léčivá lázeň
Vhodné jsou namáčecí léčivé lázně s přídavkem esenciálních olejů, které mají hojivé a desinfekční účinky. Připravte teplou lázeň s přídavkem pár kapek měsíčkového, levandulového, nebo tea-tree oleje a koupejte nohy přibližně 15 minut. Těmito olejíčky můžete také jedenkrát denně potírat meziprstní prostory.
Medový zábal
Výborným přírodním pomocníkem v boji proti plísni je včelí med. Dopřejte svým nohám medový zábal a přesvědčte se sami o jeho kouzelném účinku.
- Na všechna postižená místa naneste dostatečnou vrstvu medu a pečlivě ovažte.
- Nechte působit přes noc, ráno důkladně umyjte a osušte.
Navštivte lékárnu
Pokud nejste schopni pomoci si sami doma běžně dostupnými prostředky. Navštivte lékaře, nebo si nechte v lékárně doporučit masti a krémy proti plísním. Využít můžete také homeopatii, nebo chytrou houbu, která funguje na principu požírání nemocné tkáně.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.