Jak se zbavit nervozity
Přidal ivana33, dne 2. 01. 2019 , 0x
Máte před sebou důležitý projev, schůzi nebo něco, z čeho nervozitou nemůžete spát? Zkuste se na věc podívat jinak a účinně tak proti ní bojovat. Nervozita je bohužel jedna z věcí, která nás provází právě při situacích, na kterých nám záleží nejvíc. V následujícím článku si uvedeme, jak nervozitu při důležitém projevu skrýt, abyste vypadali pokaždé jako nejlepší mluvčí a také jak proti ní bojovat, pokud vám omezuje osobní či pracovní život.
Jak vzniká nervozita
Nervozita je vlastně obranný projev vašeho těla při nějaké situaci, kterou mozek označí jako potenciálně nebezpečnou. Bohužel si většinu nervozity vyvoláváme sami, jelikož si uvědomujeme, jak nám na něčem záleží a selhat v tomto případě by způsobil našemu tělu stres. Tělo se tedy snaží bránit tím, že nás od této události, ze které máme takový strach, ochraňuje – začnou se nám potit ruce, třese se nám hlas i celé tělo nebo si koušeme nehty.
Očekávaná vs. neočekávaná nervozita
Někdy je strach z neznámého nebo něčeho důležitého oprávněný, to, když z nějaké minulé špatné zkušenosti (například se zvířetem) z něj máme strach a při návštěvě kamarádky, která toto zvíře má, můžeme být nervózní. S touto nervozitou se totiž dá snadno bojovat. Stačí když zjistíte, že zvíře, které vám nahnalo strach bylo pouze jedno a ostatní jsou hodná.
Je nervozita, která je pro nás snad i očekáváná při důležitých událostech – přijmutí na novou školu, zkouška nebo pohovor. Při těchto činnostech nemůžete nervozitu porazit, ale pouze snížit její důsledky na minimum, abyste uspěli.
Existuje ale i nervozita, která nemusí vůbec nastat a dá se ji zlikvidovat. Taková nervozita spočívá ze strachu ztrapnit se, tedy z vlastní nedůvěry v určitou věc a ve strachu z vlastního neúspěchu. Tyto druhy nervozity se dají porazit zejména protože si je vyvoláváme sami. Z vlastního hlodavého pocitu, že něco nedokážeme si vyvoláme strach a tělo na to reaguje právě popsanou negativní reakcí související s nervozitou. Pokud tedy nalžete vlastnímu tělu, že se vlastně nic neděje, můžete nad sebou samým vyhrát.
Zlozvyky z nervozity
Nejprve ale přijdeme na kloub tomu, jak sami o sobě zjistíte, že jste nervózní. Jakmile si věci, které děláte při nervozitě uvědomíte, máte z části vyhráno.
Kousání nehtů
Jedním ze zlozvyků je kousání nehtů a kůžičky u nich. I když se to zdá zprvu těžké, musíte se zlozvykem přestat ať už z hygienických či kosmetických důvodů. Nejenže okousané poničené nehty nevypadají dobře, ale zároveň si snadno skrz ústa přenesete do poničené kůže infekci. Kůžička u nehtů může dále hnisat a napuchnout, v nejhorším případě budete potřebovat i lékařské ošetření z důvodu infekce.
Způsobů, jak se tohoto zlozvyku zbavit, je několik. První způsob spočívá v pravidelném lakování nehtů u žen či upravení nehtů od manikérky. Krásné gelové či akrylové nehty budou vypadat skvěle, a tak vám bude škoda toto dílo ničit, proto se nehty odnaučíte postupně kousat. Je navíc skoro nemožné nehty okousat, když si na své přiděláte například umělé nebo je na nich gel, který rozhodně chutnat nepotřebujete.
Dalším způsobem, jak se můžete odnaučit kousat si nehty je vlastní či cizí iniciativa. Řekněte například partnerovi nebo lidem v okolí, že máte ve zvyku si kousat nehty a chcete po nich, aby vám vždy, když si je koušete, o tom řekli. Ve většině případů si totiž lidé s podobným zlozvykem ani neuvědomí, že jej dělají. Nehty si můžete přestat kousat i z vlastní iniciativy, ale je to složitější, neboť se nejspíše zarazíte v průběhu kousání, a ne na začátku.
Prohrabování vlasů a škrábání pokožky
Další zlozvyk spočívá ve skryté nervozitě. Víte totiž, že kousání nehtů je jeden ze symbolů nervozity, a proto se mu vyhýbáte. Tento zlozvyk se ale může přetransformovat a můžete si začít prohrabovat vlasy častěji, než je obvyklé a také si škrábat pokožku hlavy, i když vás ve skutečnosti nesvědí. V tomto případě pomůže stejně jako u prvního zlozvyku – nechat si udělat umělé nehty, neboť ty škrábou slaběji a neponičíte si tak pokožku hlavy či jiné části těla. Případně si nehty úplně ostříhejte.
Třepání nohou a třes
Mezi časté zlozvyky patří třepání nohou či celkový třes. Pokud tento stav trvá chvíli, je to v pořádku. Dávejte si však pozor, pokud se proces třepání děje opakovaně. Měli byste tuto skutečnost začít řešit s vaším praktickým lékařem. Za třes totiž můžou i traumata z minulosti, které se vám v současné době prolínají do vašeho života a je možné, že budete potřebovat odbornější pomoc
Jak se zbavit nervozity
Nervozita je stav, při kterém se naše tělo brání a dává nám to najevo pomocí různých signálů. Mezi tyto signály patří celkové pocení, vlhnutí dlaní či další zmíněné zlozvyky. Tyto stavy pak negativně ovlivňují naše pohodlí a mohou ublížit našim cílů, kterých chceme dosáhnout. Zbavit se nervozity je ale ve skutečnosti snadné. Důležité je si uvědomit, proč jsme nervózní, jaký je nejhorší scénář toho, čeho se bojíme, a nakonec praktikovat cvičení, která vám pomohou se se situací, při které jste nervózní se vyrovnat.
Ovládněte svou mysl
Před důležitou činností, pohovorem či schůzí si představte nejhorší scénář, který by se mohl stát, pokud neuspějete. Jakmile si uvědomíte důsledky možná zjistíte, že o nic vlastně nejde. Pokud jste třeba pozváni na pohovor, ale jste při něm extrémně nervózní, neuspějete a bude to podobné, jako byste na něj ani nešli. Proto také většina lidí, kteří nedokáží s nervozitou snadno bojovat, utíkají bez boje z bojiště. Uvědomte si ale, že pokud ovládnete své tělo, hlas i postoj, máte šance na postup stejný, jako jiní. Rozhodně se nepodceňujte, že pro pozici nebo činnost nejste dost dobří. Několik kandidátů před i po vás jsou na tom podobně a nikdo není dokonalý. V zásadě tedy zbavit se nervozity znamená, snažit se myslet pozitivně a zejména při pohovoru působit uvolněně, přátelsky, a hlavně mít pozitivní myšlení. Pracovník, který na pozici hodnotí vás bere jako dalšího člověka a nepřijde si tedy vůbec nervózní, jelikož je na svou práci zvyklý. Pokud ale přijde člověk, který je nervózní, nemůže se vyjádřit a hned po něm přijde uvolněný a přátelský uchazeč, rozhodně dostane přednost on.
Praktikujte dechová cvičení
Jednou z nejoblíbenějších metod na zmírnění či odstranění nervozity, jsou dechová cvičení. Toto cvičení si nejprve nacvičte doma, abyste si na něj při nervozitě vzpomněli.
Vydechněte a následně se začněte po dobu 2 sekund nadechovat, až budete mít pocit plných plic. Přitom můžete zapojit i ruce, které s nádechem zvedejte obloukem vzhůru, při výdechu je upažte zpět k tělu. Po velkém nádechu na 8 vteřin zadržte dech a poté po dobu 4 sekund vydechujte. Dále dýchejte normálně. Po chvíli můžete cvičení zopakovat.
Zvykněte si na trapné situace
Není nic psychicky náročnějšího, než se bez předchozích zkušeností postavit před publikum a začít v klidu přednášet. K dobrému proslovu i postoji mluvčího je třeba klidně i několikaletá praxe, pokud tedy není mluvčí sebejistý se svým projevem dříve. Abyste přestali být nervózní z pro vás stresové situace, je třeba jí čelit. Pokud se tedy bojíte mluvit na veřejnosti, místo toho, abyste z tohoto důvodu odmítali práce, které by vás ve skutečnosti bavily, je nesmysl. Jestliže máte důležité jednání, při kterém musíte například prezentovat nový produkt a musíte nějakou dobu sebejistě mluvit, řekněte svému příteli, přítelkyni či rodině, aby vám dělali obecenstvo. Čím více lidí, tím lépe. Určitě nedomlouvejte někoho, kdo by vás nebral vážně, rušil vás anebo zesměšňoval. Rodina je v tomto ohledu ideální, jelikož vás bere takového, jaký jste, zná vás nejlépe, a proto bude hodnotit jak vás, tak i váš projev. K podobným situacím přistupujte stejně. Pokud nikdo z vašeho okolí nemá právě čas a schůzi máte zítra, nezbývá než si udělat umělé obecenstvo. Použijte postavičky, plyšáky či cokoliv, co by napodobilo diváky. Nezapomeňte se do obecenstva i dívat a představujte si pod nimi své kolegy.
Další situace, ze které můžete být nervózní, je komunikace s cizími lidmi. Této nervozity se zbavíte snadno. Stačí, když se někoho pro příklad zeptáte na hodiny nebo na trasu na místo, kam míříte. Když to aplikujete několikrát, nebudete mít takový strach z okolí. Připravte se však na to, že lidé nemusí být pokaždé přívětiví a podle toho se i budou chovat. Nenechte se tím odradit a zeptejte se jiné osoby.
Pijte uklidňující čaje či výluhy z bylinek
Někdy přijde takový stres a nervozita, že se jí nejde zbavit. Ve vaší rodině se mohla stát tragédie, ze které se chvíli prostě nedokážete vzpamatovat. V takovém případě je nejlepší se přímo obrátit na odbornou pomoc či si pomoci sám různými čaji a výluhy z bylinek. Když si dáte heřmánkový, třezalkový, meduňkový, levandulový, mátový či rýmovníkový čaj, uklidní vám nervy a vy se budete alespoň chvíli cítit lépe. Pusťte si oblíbený film, zalezte pod deku s šálkem bylinkového čaje a hoďte se do pohody.
Rady na závěr
- V některých případech pomáhá proti nervozitě i uklidňující hudba. Několik seznamů příjemných skladeb můžete najít na internetu, stáhnout si je do mp3 či počítače a poslouchat je klidně celý den.
- Pro zmírnění nervozity je dobrý také pohyb. Při něm zapomenete na stres a alespoň na chvíli se uvolníte. Možná potom zjistíte, že ve skutečnosti o tolik nešlo.
- Meditace spojené s vonnými tyčinkami mohou také pomoct pro zmírnění či odstranění nervozity. Udělejte si pravidelný rituál, například meditujte každé pondělí a pátek. Najděte si místo v domě, kde se vám nejvíce líbí a máte z něho nejlepší pocit. Může to být třeba před postelí na koberci či v chodbě na zemi. Využijte meditační pozice a nemyslete na nic stresujícího, snažte se pouze pocítit energii, která proudí ve vašem těle. Snažte se představit si pozitivní věci ve vašem životě. K meditaci je dobré si zapálit vonnou svíčku a pustit si meditační hudbu, která navodí tu správnou atmosféru. Meditujte pouze v dny, kdy nečekáte návštěvy a víte tedy, že vás nikdo nevyruší.
- Je dokázáno, že konzumace kávy, lihovin a energetických drinků zvyšuje u lidí úzkost. Proto byste se v případě časté nervozity neměli dopovat drinky a kofeinem, může to mít opačný efekt.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.