Jak se zbavit akné?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 29. 03. 2019 ,  0x

Jak se zbavit akné?

Boj s akné je běh na dlouhou trať. Většinu populace tyto zánětlivé pupínky trápí zhruba v období dospívání, jelikož se v tomto období potýkají s větším přílivem hormonů. Někdo může mít proměnlivou náladu, jinému se vytvoří pupínky. I když se později v mnohých případech lidé s akné vypořádají, neplatí to pro všechny. A těm, kterým akné zůstane nezbývá než vyzkoušet několik způsobů, jak s akné konečně bojovat a zároveň i zvítězit. V následujícím článku si uvedeme vše o akné – shrneme si, jak, proč a kde se akné vyskytuje a dále jakými způsoby se ho můžeme zbavit.

Co je to akné

Acne vulgaris neboli česky akné se objevuje na kůži, kde se vyskytuje největší množství folikulů. Takovými místy je například čelo, ramena či hruď.

Akné se objeví nejdříve v období puberty především z hlediska vyššího množství hormonů a s tím také způsobená zvýšená tvorba mazu. Maz pak ucpává právě folikuly, které jsou ve větší míře na zmíněných místech.

Maz je příznivé místo pro špínu a bakterie, proto se skrz naši kůži může nějaký neduh dostat a pak se mu tam může dařit i několik let.

Většina svůj problém řeší vymáčknutím pupínku či škrábáním místa.

Těmito způsoby si ale bohužel spíše uškodíte, než abyste si pomohli. Proto si přestaňte místa s akné škrábat a začněte s některými radami uvedenými v článku.



Jak a kde nejčastěji vzniká akné

Pupínky akné mohou být způsobeny několika faktory – stres, hormonální nerovnováha nebo špatná péče o pleť, to vše může mít za důsledek zanícený pupínek.

Akné je vlastně zánět v póru, jelikož se do tohoto citlivého místa dostala nějaká špína či bakterie.

Problémy s pupínky se nejčastěji objevují na:

  • Obličeji
  • Dekoltu
  • Zádech
  • Ramenech a na horní části paží

Akné z nesprávné kosmetiky

Jak jste jistě pochopili výše, akné může neustále vznikat zejména z nečistého prostředí, ve kterém se pohybujete.

Dávejte si také pozor na nesprávnou kosmetiku, která je parfémovaná a není vhodná na vaši pleť.

Pokud máte například smíšenou pleť, použijte pouze přípravky na smíšenou pleť a podobně. Není také na škodu zajít si někam na pleťové poradenství, při kterém vám vyšetří všechny pupínky, defekty a znaménka, a ještě vám poradí, jakou kosmetiku byste měli se svým typem pleti používat.



Dodržujte správnou hygienu

Správná hygiena je základ. Stejně jako jste zvyklí si každý den alespoň dvakrát vyčistit zuby, i dvakrát za den byste měli vyčistit pleť.

Jednou za den, nejlépe ráno byste ji měli očistit vodou a vhodným krémem a rovněž jednou za den, nejlépe večer pleť vyčistit nějakou kosmetikou, nejlépe přírodního rázu a bez výrazné parfemace.

Nesahejte si často na obličej

Pokud máte akné, vyvarujte se neustálému kontaktu s pupínky. Rozhodně si je neškrábejte a snažte se na zánětlivá místa nemyslet. Později si je vyčistěte například s pomocí rad v článku.

Správný životní styl

Někdo trpí akné kvůli hormonální nerovnováze, někdo má stres a jiný může trpět na kožní defekty z nedostatku živin, které potřebuje.

Snažte se proto akné zbavit nejenom vnější cestou, ale i správným životním stylem.




Dobře a dlouho spěte

Dlouhý a kvalitní spánek je základ. Každý den se snažte spát minimálně 8 hodin denně. Někteří však potřebují spát déle, jiným stačí kratší čas. Najděte si proto vlastní režim, a to takový, abyste se budili odpočatí.

Se správným spánkem souvisí i kvalita matrace, roštu a také okolního prostředí. Při spánku by vás rozhodně neměly rušit vlivy okolí, například venkovní hluk z ulice. Pokud je to možné, přesuňte si ložnici do místa, kde je hluku nejméně.

Prospěšná strava a vhodný pitný režim

O prospěšnosti stravy a správného pitného režimu už bylo popsáno mnoho řádků. A je to správně, neboť je třeba připomenout, že je zdravá strava důležitá a ovlivňuje nejenom akné, ale i celou řadu jiných nemocí.

Psychické příčiny a důsledky

Jak se zbavit všudypřítomného stresu? Snažte se naučit správně relaxovat. I když vás štvou lidi v práci, nedaří se vám se udobřit s rodinnou nebo máte jiné problémy, je potřeba se naučit odpočívat. Najděte si koníček, který vás bude bavit a budete u něho také odpočívat.

Kupte si například antistresové omalovánky, naučte se šít na stroji, malujte či zpívejte. Vyzkoušejte spoustu aktivit, které vás budou bavit a u některé z nich zůstaňte.

Využijte lékařskou pomoc

Může vám také doporučit, abyste začali brát antibiotika, která by se zánětem mohla pomoci.

Některým ženám se také doporučuje začít brát hormonální antikoncepci, neboť se pupínky často tvoří hormonální nerovnováhou. Braním antikoncepčních tablet by se měl tento cyklus uklidnit a vymizet tvořící se pupínky akné.

Nechte svou pleť ošetřit odborně

Zajděte na pleťové poradenství nebo se objednejte k lékaři – přesněji dermatologovi. Ten vám v případě nutnosti doporučí nějakou odbornou kliniku, kde vám mohou pomoci s akné i laserově. Tak se ho můžete zbavit jednou pro vždy, ale budete si za tuto cestu muset zaplatit.

Pokud nemáte možnost dát takovou sumu peněz za vymizení pupínků, vyzkoušejte několik rad, které vám s akné rozhodně pomohou.

Domácí masky z kuchyně

Proč si kupovat drahé masky z drogerie, když si vystačíte s tím, co máte doma? Na většinu masek potřebujete jedno ovoce či zeleninu, kterou najdete i na zahrádce. Vyzkoušejte jahody, rajčata, med či vaječné bílky. Některá z masek vám jistě pomůže s vaším bojem s akné.

Maska z vaječných bílků

Pokud jste už někdy aplikovali vaječné bílky na svou pleť, určitě už víte, že vám maska stáhne póry.

A jelikož chcete, aby se vám pupínky zatáhly a nebyly bolestivé, vaječné bílky skvěle zapůsobí i na toto místo.

Na uvedenou masku není třeba nějaké přesné množství – použijte tolik vaječných bílků, kolik spotřebujete. Někomu stačí jeden, jiný potřebuje dva.

Medová maska

Med má antibakteriální účinky a uvolňuje zanesené póry, na masku je proto ideální. Díky své konzistenci se bude dobře nanášet i držet. Kdyby vám ale med začal stékat, můžete si místo po aplikaci medu zalepit náplastí.

Med nechte působit co nejdéle, jak můžete.

Med by měl pupínky zmenšit a vyčistit, takže se budou lépe hojit.

Po aplikaci medu si nezapomeňte pleť po nějakém čase opláchnout a usušit si obličej čistým ručníkem.

Rajčatová maska

Rajče je na čištění zanesených pórů ideální, rozmačkejte či rozmixujte si jej a aplikujte na pleť. Nechte působit zhruba 30 minut a pak opláchněte a usušte si obličej.

Jahodová maska

Na celou pleť vám postačí jedna velká jahoda či několik malých.

Nejprve si odkrojte dužinu jahody do misky a část dužiny si nechte i u stonku.

Zbylou část jahody u stonku si přiložte na největší pupínky akné. Zbytek dužiny si rozmačkejte na pastu a přiložte na pleť. Pokud vám jahody nebudou stále na pleti držet, můžete k nim připojit trochu zubní pasty, aby mohla maska lépe působit.

Jahodovou masku nechte působit minimálně 15 minut a pak opláchněte.

Mátová maska

Jestliže máte mátu na zahradě nebo si ji plánujete koupit na čaj, určitě ji začněte využívat i v boji s akné. Máta příjemně voní a má protizánětlivé účinky, které jsou na akné potřeba.

Rozdrťte si několik lístků máty s pastou na zuby nebo obyčejnou vodou a pak si je přiložte na místa s pupínky. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte.



Česneková maska

Přestože česnek smrdí a je velice výrazný, nebojte se jej využít na svou pleť. Česnek působí protizánětlivě a na pupínky je proto ideální.

Pokud vám po aplikaci na pleť začnou slzet oči a zarudne vám pleť, je to normální a není třeba mít obavy. Vydržte s česnekem na pupíncích co nejdéle a poté pleť umyjte čistou vodou a usušte čistým ručníkem.

Pleťové masky a přípravky z obchodu

V drogeriích najdete celou řadu masek, která pomáhá s celou škálou problémů. Na akné bude nejvíce fungovat maska z aloe vera a jílová maska, neboť aloe si snadno poradí se zánětem a jíl zase vysušuje, takže mastný pupínek by měl vymizet.

Maska z aloe vera

Některé masky z obchodu se pyšní velkým procentem aloe vera, lze dokonce vypátrat kosmetiku, která má 100 % zastoupení aloe vera. Pokud máte problémy s akné, rozhodně se nebojte sáhnout po dražším produktu. V případě aloe vera za to stojí si připlatit.

Aloe vera totiž pomáhá uklidnit pleť, působí protizánětlivě a používá se i na škaredé ekzémy. Je to tedy vhodná volba i pro akné.

Naneste si na každý pupínek gel z aloe vera a nechte si jej tam co nejdéle. Pokud dokážete spát na zádech, nejlepší je nanést gel z aloe na pupínky a jít si večer lehnout.

Už druhý den můžete zpozorovat rozdíl minimálně v hebkosti pleti, kde se aloe vyskytovala.

Jílová maska

Stejně jako řada dalších masek, i jílová se často objevuje v drogerii a slibuje nejlepší výsledky v boji s akné.

Přípravky se nemusí mýlit, je pravda, že jíl vysušuje, a tak se zbavíte přebytečné mastnoty i na místě akné.

Jílovou masku si naneste na celý obličej například štětečkem nebo prsty, nechte zaschnout a působit zhruba 30 minut.

Po uplynulém čase masku spláchněte vodou a pleť vysušte čistým ručníkem či ubrouskem.

Využití koupelnových přípravků

Pokud nechcete kupovat drahé masky s drogerie, nezbývá vám než vyzkoušet přípravky z koupelny, které jsou také v celé řadě úspěšné.

Řeč je o klasické bílé pastě a o ústní vodě (např. Listerine). Nápomocná vám bude i všudypřítomná jedlá soda, která pomáhá s usazenou špínou ve vaší kuchyni i koupelně, proč ji nevyzkoušet i na pupínek akné?

Pasta

Pasta na zuby bude fungovat podobně jako jílová maska. Chemikálie v pastě mají za úkol čistit a rozpouštět špínu.

  • Na každý pupínek akné si aplikujte dostatečnou dávku pasty a nechte nejlépe působit přes noc.
  • Až ráno si obličej umyjte a prozkoumejte výsledek. Pupínky by měly být otevřené, ale čisté.
  • Další dny si dávejte pozor, abyste se nevystavili velkému přívalu špíny v podobě prachu, který se může usadit do vašich otevřených ranek a mohl by způsobit zánět.

Pastu na pupínky použijte spíše pokud víte, že další den nebudete dělat něco náročného, při čemž byste se hodně zapotili (cvičení, dobíhání autobusu do školy). Pot vaší pleti rozhodně nesvědčí a pálí na zarudlých místech o to víc, pokud jste noc předtím využili právě pastu či jiný výrobek z drogerie na akné.

Listerine (či jiná) ústní voda

Ústní voda funguje na podobném principu jako pasta na zuby, také má za úkol rozpustit špínu a zbavit se bakterií ve vaší ústní dutině.

Jestliže ústní vodu aplikujete na svou zánětlivou pleť, bude vás sice pálit, ale o to víc víte, že vám pomáhá.

Ústní vodu nechte na pupínkách působit co nejdéle, jak je to možné. Nejkratší interval pro vyčištění je 30 minut.

Po uplynulé době si dobře umyjte a osušte obličej.

Jedlá soda

Jak určitě víte, jedlá soda s pomocí citrónu dokáže zahubit i tu největší zažranou špínu. Stejné je to i s vaší pletí. Kromě citrónu vám však postačí sodu smíchat s trochou vody.

Pastu si následně naneste na všechny pupínky a nechte působit co nejdéle.

Následně si pleť opláchněte teplou vodou a utřete si pleť co nejčistším ubrouskem.

Další rady v boji s akné

Na internetu je uvedeno mnoho možností, jak se s akné vypořádat. Níže jsme proto vypsali ty nejpodstatnější informace. Potřete si akné citrónem, bramborou nebo oleji z čajovníku a levandule, některá z metod by mohla zabrat právě u vás, stačí to jen vyzkoušet.

Potírání pupínků rozpůlenou bramborou

Rozpulte si velkou bramboru a její dužinou si potírejte obličej, na každé straně jednou půlkou. Dále nechte 30 minut působit, pak opláchněte a nezapomeňte obličej usušit čistým ručníkem.




Potírání akné citrónem

Citrón má pro naši pleť dvojí využití – citrón zesvětlí pleť, tedy i pupínky akné nebudou tak výrazné a na druhé straně citrón vydatně čistí a také stahuje póry. Po natření vydržte co nejdéle a pak obličej umyjte čistou vodou.

Olej z čajovníku

Dermatologové doporučují koupit si olej z čajovníků, neboť je pro pupínky a jiné problémy kůže velmi prospěšný. Natřete si akné a nechte bez umytí. Aplikujte dvakrát denně pro docílení lepších výsledků pleti.

Levandulový olej

Nejen levandulový olej, ale i jiné druhy esenciálních olejů pomáhají s akné. Stačí si vzít na vatovou tyčinku pár kapek a těmi si natřít rány. Olej nechte delší dobu působit, opláchněte až potřebujete.

Lískový nálev

Pokud máte možnost, využijte na akné lískový nálev. Ten skvěle stahuje póry a léčí řezné i jiné rány.

Bazalkový čaj

Přidejte pár lístku do šálku čaje, zalejte je horkou vodou a nechte luhovat co nejdéle, ale dokud je nálev ještě teplý. Následně ho aplikujte na obličej buď vatovým tamponem nebo vatovou tyčinkou a nechte dlouho působit.

Potírání obličeje kostkou ledu

Vyzkoušet můžete zaručenou babskou radu, kterou si každý vytvoří doma. Řeč je o kostce ledu, kterou si stačí přiložit na tvář s pupínky. Ledová kostka pupínek nejenomže vyčistí, ale také se postará i o póry, které se působením chladu uzavřou.

Pro větší pohodlí můžete kostku ledu vzít do nějakého ručníku či použít jiný zmrzlý sáček, např. hrášek.

Zkuste jablečný ocet

Jablečný ocet přirozeně stahuje póry, takže po použití budou pupínky vyčištěné a zároveň stažené, takže budou mít větší šanci se vyléčit.

Přípravky na akné

Pokud jste typ, který si sám nechce nic míchat a spokojí se s přípravky na akné, níže vám představíme informace, jak látky v nich obsažené fungují.



Zázračná kyselina salicylová

Kyselina salicylová je velmi účinná, ale také pálivá sloučenina, která se objevuje ve většině přípravků vhodných na akné.

V některých lékárnách můžete koupit i čistou kyselinu salicylovou, ale většinou je třeba ji dopředu připravit a nestojí zrovna málo peněz.

Při její aplikaci dávejte pozor, jelikož jedna kapka na zánětlivém místě může opravdu hodně pálit. Nenanášejte si proto tuto kyselinu na všechna postižená místa, ale pouze na část, kterou zvládnete.

Dávejte si pozor v okolí očí, jelikož vám může být silný odér nepříjemný a mohou vás také pálit. Pokud je to možné, do blízkosti očí vůbec kyselinu salicylovou neaplikujte.

Kyselina salicylová působí velmi rychle. Zanícené místo nejprve hodně pálí, ale poté se vysuší a zatáhne se.

Po nanesení přípravku s kyselinou salicylovou či sloučeniny samotné si nezapomeňte dobře opláchnout obličej a usušit si jej čistým ručníkem.

Benzoyl peroxid

Dalším přípravkem vhodným na akné je ten, který obsahuje benzoyl peroxid. Je to upravená sloučenina peroxidu tak, aby vás při aplikaci na pleť nepálil. Namažte si přípravkem celou pleť a postup opakujte dle návodu tak často, jak je potřeba.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!