Jak se správně rozhodnout

Volný čas

Přidal ivana33, dne 7. 05. 2019 ,  0x

Jak se správně rozhodnout

Během našeho života děláme možná i tisíce rozhodnutí, od těch triviálních, kdy přemýšlíme, co si dnes dáme ke snídaní, až po ty skutečně životně důležité, jako je výběr školy, partnera, kariéry nebo kdy je čas na svatbu a založení rodiny. Někteří z nás se dokážou rozhodnout během několika minut nebo i dříve, avšak jsou mezi námi i takoví, kteří neustále mění názory. Jednou řeknou A, o chvíli později B, a nakonec si stojí za názorem C. Právě takoví lidé si lámou hlavu nad tím, jak by se mohli rozhodovat snáze a samozřejmě i lépe.

Čeho se naše rozhodnutí týká



Krokem číslo jedna je shrnutí tématu nebo problému, nad kterým bychom měli konečně vyřknout ortel. Například takové nákupy nového oblečení. Líbí se nám nějaký konkrétní kus oblečení, řekněme bílá košile. Jaké otázky si můžeme položit při pohledu na tuto košili? Je to naše velikost? Sedí nám, není příliš velká nebo malá? Je to náš styl? Máme ji k čemu nosit? Odpovídá cena kvalitě? Potřebujeme ji vůbec nebo máme v naší skříni už početný zástup bílých košil? V podstatě si tak sami analyzujemetéma bílé košile a snáz se rozhodneme, jestli taková koupě stojí za to.

Emoce a jejich vliv na naše rozhodování

Všimli jste si někdy, jaká ukvapená a špatná rozhodnutí děláme především tehdy, kdy nejsme zrovna emocionálně vyvážení? Emoce mají obrovský vliv na naše činy. Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera. Nikdy neřešme důležitá rozhodnutí v pozdních večerních hodinách. Po celodenním stresu v práci se náš úhel pohledu změní, navíc jsme unavení a náš organizmus nám říká, že je čas jít spát, aby se tělo i mysl zregenerovalo.

Kdy nechat konečné rozhodnutí na později



Není to jen o večerní době. Správná rozhodnutí děláme jen tehdy, kdy jsme v klidu a máme dostatek času promyslet si všechny klady a zápory dané věci. Z toho vyplývá, že bychom se rozhodně neměli rozhodovat v následujících případech:

  • Ve vzteku
  • Když jsme nemocní
  • Pod tlakem
  • Z lítosti
  • Ve spěchu

    Posuzování našeho rozhodnutí z časového hlediska

    Další užitečnou metodou ve chvíli, kdy nad něčím dumáme a váháme, jakým směrem se v životě vydat, je pohled na určitou problematiku z časového hlediska. Vraťme se k příkladu bílé košile. Položme si další otázky. Využijeme ji nyní? Budeme ji potřebovat v budoucnu? Některá rozhodnutí se nám často zdají skvělá, ale pouze nyní. Jaký dopad budou mít na náš život za pár měsíců nebo let? Budeme stále spokojení, jak jsme se rozhodli dnes?

    Efektivní srovnání plusů a mínusů

    Kdo by neznal papírovou metodu sepsání kladů a záporů, ať už se náš problém týká čehokoliv. Může to znít jako klišé, ale tento způsob rozhodování skutečně funguje. Často si totiž uvědomíme, jestli něco děláme dobře nebo se naopak řítíme do záhuby až ve chvíli, kdy černé na bílém vidíme, co nám naše rozhodnutí přinese a naopak vezme. Takhle totiž jen donekonečna přemýšlíme a zbytečně vše protahujeme. Takže papír, tužka a šup.



    Naše rozhodnutí a názory ostatních

    Mnoho lidí, kteří se nachází v obtížné situaci, kdy si musí zvolit mezi několika možnostmi, se obvykle upíná ke svému partnerovi, rodině nebo přátelům. V podstatě jsou závislí na jejich názorech a radách, bez nichž se nedokážou samostatně rozhodnout. V některých případech stojí za to, vyslechnout si něčí názor, ale i přesto se musíme rozhodnout sami a rozhodně nedělat přesně to, co nám radí ostatní.

    Stůjte si za svým rozhodnutím

    Často se nám už může zdát, že jsme si jistí, jak dál, dokud se nám někdo nesnaží něco vymluvit nebo náš názor zkritizovat. Obvykle nás tito lidé ovlivní natolik, že se opět vrátíme na začátek a znovu zvažujeme, co nám naše rozhodnutí může přinést, jestli jsou s ním spojené nějaké negativní dopady na nás nebo naše okolí atd. Co z toho vyplývá? Stůjte si za svým.

    Dejte na svoji intuici

    Někdy se snažíme být v jakékoliv situaci na vše připraveni. Bojíme se, že v něčem uděláme chybu. Nechceme vypadat hloupě před ostatními. Každé naše rozhodnutí dopodrobna rozebíráme, abychom náhodou nešlápli vedle. Zkusme někdy upustit od chladné logiky, ověřených postupů a metod a raději to, co se má stát, přenechme něčemu mezi nebem a zemí. Znáte ten divný pocit, kdy se vám něco nezdá, ale nedokážete to slovy popsat? Jedná se o naši intuici, která je mocná čarodějka a mnohdy právě díky ní máme skvělé výsledky bez zdlouhavého sepisování kladů a záporů našich příštích rozhodnutí.

    Riskantní rozhodnutí nemusí být vždy špatná

    Perfektním příkladem riskantních rozhodnutí jsou investoři a úspěšní podnikatelé. Podívejme se zpátky do historie, kolik známých lidí se stalo úspěšnými právě díky tomu, že se nebáli zariskovat. Ano, mohli toho hodně ztratit, ale na druhou stranu mohli toho i neskutečně moc získat. Tito lidé se nebojí prohry, jdou si za svým snem, a právě to jim přináší obrovské životní úspěchy.



    Nerozhodní lidé

    Popřemýšlejte na okamžik nad svými známými, přáteli, rodinou nebo třeba kolegy z práce. Určitě máte ve svém okolí minimálně jednoho člověka, který mnohdy působí až komicky, když se nedokáže rozhodnout ani mezi pšeničným a žitným chlebem v supermarketu. I malá rozhodnutí dokážou způsobit obrovský stres lidem, kteří jsou až nesnesitelně nerozhodní. Většinou jsou tyto obtíže doprovázeny nízkým sebevědomím, špatnou zkušeností z minulosti nebo např. problematickým dětstvím. Ačkoliv to pro jejich okolí, a především pak partnery není jednoduché, měli bychom k nim být výjimečně trpěliví a snažit se jim pomoci.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




    Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!