Jak se rychle zbavit oparu

Zdraví

Přidal ivana33, dne 23. 04. 2019 ,  0x

Jak se rychle zbavit oparu

Opar je nepříjemné, velice bolestivé a nakažlivé onemocnění způsobené virem Herpes simplex. Každý, kdo někdy opar měl, jistě potvrdí, že se jedná o dost nepříjemný projev. Jde o velmi rozšířené infekční onemocnění, které se umí objevit v nejméně vhodnou dobu a pořádně otrávit život. Potřebujete se rychle a účinně oparu zbavit? Podívejte se na zaručené rady a rychlou první pomoc již při prvních příznacích.

Druhy oparů

Opar rtu – opar se skládá z bolestivých, tekutinou naplněných puchýřků, které se objevují nejčastěji na rtech, ale i v oblasti nosu, brady a kolem rtů.

Opar genitálií – opar může postihovat také pohlavní orgány mužů a žen. U žen pak často zasahuje hluboko do pochvy a působí obrovské potíže, kdy žena nemůže téměř ani sedět. V těchto případech je potřeba navštívit lékaře (gynekologa), který vám předepíše vhodnou léčbu.

Pásový opar –může se vyskytovat kdekoliv na těle. Dochází k velmi bolestivému výsevu puchýřů v uspořádaných pásech.



Šíření infekce

Jde o vysoce infekční onemocnění kůže, které se přenáší kontaktem, slinami, ale i vzduchem. Infikovaná osoba přenáší virus i v případě, kdy ještě nedošlo vysetí oparu. Opar je nakažlivý po celou dobu, kdy je virus přítomen v těle.

Od nákazy k projevu oparu

Po prvním nakažení nemusí ihned dojít k propuknutí symptomů. Pokud je organismus zdravý, virus je neaktivní a vyčkává. K aktivaci dojde, pokud je tělo přetížené a organismus oslabený. Stačí obyčejné nastydnutí, horečka, stres, hormonální výkyvy. V tuto chvíli dochází k jeho aktivaci a putuje na povrch v podobě oparu. Pokud už jednou došlo k infekci, může osoba trpět opakovanými výsevy oparů po celý život.

Stádium vývoje oparu

Po aktivaci virové infekce a výsevu puchýřků trvá onemocnění přibližně 7-12 dní.

Fáze vývoje:

  • Pocity brnění, pálení, svědění a pnutí v postižené oblasti.
  • Následně výsev puchýřů a vřídků naplněných tekutinou.
  • Fáze praskání a puchýřů a vytékání tekutiny.
  • Tvoření strupu, který může opakovaně praskat, krvácet či mokvat.
  • Postupné zasychání a vyhojení postiženého místa.



    Jak léčit opar?

    S léčbou oparu je potřeba začít ihned jak pocítíte první příznaky jeho tvorby. Většinou si vystačíte sami s domácí léčbou. Pokud na opary trpíte opakovaně, je velice důležitá prevence.

    První pomoc

    V lékárně jsou volně prodejné masti, gely a náplasti, které když použijete ihned při prvním projevu příznaků, může se vám podařit zastavit výsev puchýřů v prvopočátku, nebo alespoň zkrátit dobu a průběh onemocnění.

    Náplasti na opar

    Náplasti na opary v podobě malých, průhledných a nenápadných koleček, napuštěných léčivou látkou, doporučujeme především na menší puchýře, které jsou suché, nepraskají ani nemokvají.



    Masti a gely

    Pokud máte opar ve fázi praskání a vytéká z puchýře tekutina, doporučujeme pouze vhodné masti a gely, které zakoupíte v lékárně, nebo vyrobíte podle babských rad z bylinek, či běžných domácích surovin.

    Jak urychlit hojení?

     

    • Použijte jablečný ocet – ocet je takový všestranný pomocník na všechno. Významnou roli hraje také v léčbě oparu. Potírejte jím puchýř několikrát denně, ovšem nikdy nedávejte na otevřené, mokvavé puchýře.
    • Citrón – pokud přikládáte rozkrojený plátek citronu na místo, kde právě vzniká opar, protože cítíte svědění, brnění či pálení, puchýř by se neměl vůbec objevit.
    • Česnek – má antiseptické účinky, také se dá říct, že je přírodním antibiotikem, dokáže účinně bojovat s bakteriemi i viry. Uvařte si silný vývar s česnekem, nebo přiložte čerstvý plátek na opar a sledujte, jak rychle zmizí. Pozor hodně pálí a štípe, ale brzy se vám uleví.
    • Kypřící prášek do pečiva – pokud malé množství smícháte s vodou a vzniklou směs budete nanášet na opar, urychlíte tak vysoušení a tvorbu strupu postiženého místa.
    • Pijte mléko a zelený čaj.
    • Jezte ryby a mořské řasy. 

    Posilujte imunitu

    Ochraňujte se před propuknutím infekce a výsevem oparů včas vhodnou prevencí. Zejména v období chřipkových epidemií, nemocí, stresu a po zimě, kdy je tělo ještě v oslabení. 



    Podporujte obranyschopnost organismu – správnou volbou jídelníčku a dostatečným přísunem vitamínů. Dostatečně odpočívejte, spěte a vyhýbejte se stresu.

    Užívejte léky na podporu imunity – v době zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení je dobré užívat jakékoliv preparáty na podporu imunity. Lze je zakoupit v lékárně, či zdravé výživě. 

    Správný výběr vitamínů

     Při výskytu oparu je důležité doplnit vitamíny, které podporují imunitu, regeneraci a výživu kůže.

    Zinek – jako doplněk stravy pomáhá zvyšovat odolnost organismu, příznivě působí na kožní obtíže.



    Vitamín C – je výborný antioxidant.

    Vitamín E – posiluje organismus, chrání proti virům.

    Selen – antioxidant, také pozitivně ovlivňuje organismus a je vhodný v kombinaci s Vitamínem E, společně zvyšují účinnost.

    Co nedělat?

    Virus je velice nakažlivý, můžete ho přenést na jinou osobu při objímání, líbání, nebo také skrze infikovaný předmět, kterým může být sklenička, láhev, zubní kartáček či ručník. Mimo to hrozí ještě nákaza vlastní, jiných částí těla. Například pokud si sáhnete na opar a následně si přenesete virus do očí, můžete si vážně ublížit, dokonce hrozí i oslepnutí.

    Na opar ani tekutinu z něj vytékající, nikdy nesahejte. Případně ihned umyjte ruce.

    Při mazání používejte zdravotnické rukavice, nebo vatovou tyčinku.

    Opar nikdy neškrábejte, zaschlé strupy nestrhávejte.

    Nepoužívejte make-up, nebo nenanášejte v okolí oparu. Také při odličování buďte opatrní.

    Používejte vlastní nádobí a ručníky.

    Dodržujte hygienu.

    Další článek


    Komentáře:

    Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

    Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




    Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!