Jak se projevuje alergie na lepek

Zdraví

Přidal ivana33, dne 30. 04. 2019 ,  0x

Jak se projevuje alergie na lepek

Většina lidí se při jídle řídí vlastními chutěmi a na případný oběd nebo večeři si dá, co zrovna dostane po cestě chuť. Co ale takový celiak nebo člověk, co má alergii na lepek? Ten se musí řídit přísnou bezlepkovou dietou a jíst tedy zdravé potraviny, které lepek neobsahují. Většina restaurací však do svého jídla přidává právě pšeničnou mouku na zahuštění a nejčastěji podává světlé pečivo, jelikož je nejlevnější. Proto se s lepkem lidé setkávají snad každý den a není divu, že se jeden organismus z mnoha vzbouří a propukne u něj alergie na lepek. Jako by nám organismus říkal, že už zahuštěných pokrmů a pouze jednoho druhu pečiva má dost a chce změnu. Pokud máte po snězení pečiva s obsahem lepku pocit nadýmání nebo máte průjem, častou bolest hlavy či dokonce závratě, přečtěte si následující článek. Můžete mít totiž alergii na lepek.

Alergie u dětí

Na první pohled je těžké poznat, zda se u dítěte jedná pouze o alergii na lepek či o celiakii. Většina dětí, které mají od mala celiakii mají před zahájenou léčbou nadmuté bříško, menší vzrůst a časté průjmy. Také trpí na nedostatek vitamínů, hlavně vitamínu D a kalcia. Dětem je proto potřeba tyto chybějící vitamíny dodávat buď v nahrazených potravinách, ovoci či zelenině či přinejhorším v podobě tablet.



U dětí, u kterých započala alergie na lepek se objeví červené flíčky po pozření především pšeničného pečiva zhruba hodinu po konzumaci. Je ale těžké tento první příznak ihned identifikovat jako alergii, protože si dítě může flíčky skrýt a rodiči je zapřít. Také v případě průjmu nebude ihned kontaktovat rodiče a sdělovat mu takovou velmi intimní informaci. Zmíněné flíčky také může špatně identifikovat rodič jako kopřivku, takže je namaže a jelikož později zmizí, myslí si, že je problém vyřešený.

Největší chybu v průběhu stravování dítěte dělají právě školní jídelny. U dětí s celiakií či alergií je velmi těžké setkat se s ochotnými kuchaři, kteří by připravili právě jídla, které může. Proto musí rodiče dětem dávat jídlo do krabičky, musí jíst doma či až po škole. Navíc může být dítě z tohoto důvodu neoblíbené, protože je jiné a nechodí s ostatními dětmi. Celiakie či alergie u dítěte tak ovlivňuje negativně jako život. Rodič by se proto měl co nejvíce snažit mu to ulehčit, například domluvou s kuchaři.

Alergie u dospělých

Lepek je v životě dospělých už běžnou součástí jídelníčku. V některých případech se ale alergie objeví i v rozmezí 20 až 40 roka života. Příznaky je navíc těžké rozpoznat, neboť se jedná o příznaky typické i pro jiné nemoci.

Jak se projevuje alergie na lepek

Alergie na lepek je dlouhodobým onemocněním. Nějakou dobu totiž trvá, než si tělo vytvoří na určité potraviny nesnášenlivost tedy že vyhodnotí, že jídlo pro něj není dobré. Dále delší dobu trvá, než si vůbec člověk uvědomí, že příznaky, které má souvisí s lepkem. V poslední fázi má delší trvání i bezlepková dieta. U někoho může být celý život, pro někoho je to jen krátkodobé vyčištění a uvědomění si organismu, že lepek může jíst a že mu ve skutečnosti neuškodí.

Níže si uvedeme, jaké příznaky se nejčastěji pojí právě s alergií na lepek.


Únava

Jedním z hlavních příznaků alergie na lepek je právě únava. Ale únava jako taková může být velmi snadno zaměnitelná za stres, nedostatek spánku či za příliš mnoho práce. Únava spojená s alergií na lepek je ale nezaměnitelná, jelikož trvá dlouhodobě a neodezní mnohdy ani po velkém odpočinku. Organismus totiž už delší dobu strádá, jelikož nemůže absorbovat živiny, které mu dáváte. Potřebuje jiné živiny, které ale souvisí s bezlepkovou dietou.



Přecitlivělá pokožka a kůže

Pokud máte alergii na lepek tedy potravinovou alergii, ihned po snězení potraviny se vám mohou na těle vyskytnout červené flíčky.

Alergie na lepek je stále ještě lepší formou celiakie, jelikož při ní musí člověk držet bezlepkovou dietu třeba celý život. U alergie je možné, že zcela vymizí.

Žaludeční obtíže

Jestliže běžíte ihned na toaletu po tom, co sníte světlé pečivo, kde je přítomná mouka, je možné, že máte právě alergii na lepek. Žaludek totiž není schopen strávit živiny, které jste mu právě podali a vyhodnotí jídlo s podobným složením negativně. Proto je třeba byť nějakou dobu držet bezlepkovou dietu, pokud se u vás alergie na lepek objeví. Je potřeba, aby si žaludek a střeva odvykli na to, že je jídlo, kde je přítomná zejména pšenice nezávadné.

Pokud člověk s alergií na lepek sní potravinu, kde se vyskytuje, má to za příčinu nejen plynatost, nadýmání, ale také průjem a případně i zvracení.

Bolesti hlavy či migrény

Bolí vás často hlava skoro bez příčiny? Migréna a obecně bolest hlavy může být významným příznakem, že máte alergii na lepek. Z tohoto důvodu je dobré si vést kalendář, kdy migréna vznikla, kdy skončila a co jste jedli předtím a potom. Možná je na příčině právě lepek, což si uvědomíte až po napsání jídelníčku.

Závratě

Kromě bolesti hlavy se může jako příznak alergie na lepek považovat i závrať, jelikož lepek nepříznivě ovlivňuje činnost mozečku. Mozeček je totiž část v mozku, která má za úkol držet rovnováhu.

Navíc můžete mít problém se soustředěním, učením nebo udržením pozornosti při jedné aktivitě.

Problémy s klouby

Dalším příznakem alergie na lepek je zánět, který se nejčastěji objevuje v kloubech, proto nemocný špatně chodí a může v horším případě i spadnout a zranit se, jelikož se i při chůzi může dostavit závrať.

Závratě a otoky kloubů se však objevují až v dlouhodobém působení lepku na člověka, který má alergii, aniž by to věděl. Proto je třeba alergii na lepek nepodceňovat a při každé pochybnosti i svém zdraví navštívit praktického lékaře.

Léčba

Při zjištění intolerance na lepek se o vaši diagnózu a další léčbu pravděpodobně postará váš praktický lékař. Určitě vám doporučí bezlepkovou dietu a bude na vás, jak ji budete dodržovat. Bezlepková dieta je totiž finančně náročná, i když se bez ní někteří celiaci neobejdou po celý život. Dietu musíte brát jako součást vašeho nového zdravého života, a proto do ní jít po hlavě.



V současné době se prodává mnoho potravin, které lepek neobsahují. Pozor ale na jednostrannou stravu. To, že máte alergii na lepek neznamená, že musíte jíst pouze polotovary sestávající z výrobků upravených od lepku. Taková strava není příliš zdravá. Je potřeba vybírat zdravé a čerstvé alternativy. V obchodě se poptejte po čerstvém bezlepkovém pečivu či si všímejte typické bezlepkové značky. Zapojte do svého jídelníčku spíše než hodně pečiva, více bezlepkové šunky s velkým podílem masa. Také volte hodně zeleniny a ovoce a vyhýbejte se jakýmkoliv omáčkám a volte spíše salát nebo na pohled zdravější variantu.

Důležité je také zcela či úplně vynechat i mléko, neboť v sobě také obsahuje lepek. Jakmile určí lékař či vy sami, že už nemáte obtíže jako dříve, můžete se k mléku znovu vrátit. Zdravá a bezlepková varianta je například kozí mléko či sójové, které se stává v poslední době velmi oblíbené.

Jaké potraviny obsahují lepek

Při bezlepkové dietě je důležité se vyhýbat několika potravinám, které lepek obsahují.

Jedná se o potraviny či suroviny, jako je:

  • pšenice
  • ječmen
  • žito
  • oves
  • špalda
  • kroupy
  • strouhanka
  • dochucovadla (bujóny do polévky, dochucovací omáčky)
  • uzeniny a naložená masa z obchodu, jitrnice, jelita a karbanátky
  • většina pekařských výrobků, pokud není na obalu uvedena bezlepková značka
  • dorty a zákusky zabalené v obchodě
  • čokoláda, bonbony, zmrzliny
  • káva, Caro, pivo a lihoviny
  • chipsy a hranolky (ve skryté podobě mohou obsahovat lepek)
  • výrobky z ovoce (mražená dřeň)

Co naopak můžete konzumovat s bezlepkovou dietou:

  • Mouky bez lepku (např. rýžové, hrachové, fazolové mouky)
  • Sójové výrobky
  • Moučné směsi (např. Rumini, Mantler, Proceli)
  • Rýži
  • Výrobky z kukuřice (např. popkorn, kukuřičný škrob)
  • Brambory (vařené, pečené, pozor na instantní směsi)
  • Jáhly a pohanku
  • luštěniny
  • ořechy a semena
  • polévky (ne instantní, pouze čisté vývary bez těstovin z pšenice či zavářkou)
  • maso
  • smažená jídla (po delší době diety se dají zařadit i smažené bezlepkové alternativy)
  • zelenina a ovoce
  • sýry a vejce
  • majonézy, sójové omáčky, kečupy bez škrobu, kakao, med, cukr, bylinky
  • kromě čisté vody nápoje jako je čaj, ovocné šťávy, mošty, zeleninové šťávy, víno a minerální vody

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!