Jak se obléci do divadla

Volný čas

Přidal ivana33, dne 3. 05. 2019 ,  0x

Jak se obléci do divadla

Každá událost si žádá určitý oděv. Jinak se oblečete na svatbu a jinak zase na trénink do fitness centra. Je nutné podotknout, že časy se mění a stejně tak móda. Pokud se podíváte na staré černobílé fotografie zachycující diváky v divadelním sále, všimnete si, že všichni muži hrdě nosí perfektně naškrobené bílé košile a tmavý oblek s motýlkem. U žen většinou uvidíte dlouhé elegantní šaty nebo v délce ke kolenům, výjimkou nebývá něžný klobouček nebo jiná pokrývka hlavy a decentní šperk. Elegance je zde na prvním místě. S postupem času se upouští od formálního oděvu a do popředí se dostává především praktičnost a pohodlí. Co byste si tedy měli obléci do divadla v dnešní době?

Podle čeho se řídí dress code v divadle

Když se řekne divadlo, nemusí se vždy nutně jednat o nejformálnější akce, mezi které patří opera a balet. Daleko častěji vyrazíte na divadelní improvizaci, amatérská představení místních nadšenců nebo taneční vystoupení. Dále vaše oblečení ovlivní i fakt, zda se chystáte do Národního divadla nebo jen do nějakého malého v zapadlém městečku někde na konci světa. Faktorem, který by měl zásadně ovlivnit váš výběr oblečení, je i čas představení. Koná se hra ráno, odpoledne nebo snad večer? Všechny tyto okolností vám pomůžou při výběru správného outfitu.Co by si do divadla měla obléci dáma

Máte lístky na Hamleta nebo jinou nestárnoucí klasiku? Jste-li dáma, nešlápnete vedle, pokud zvolíte jakoukoli z těchto variant:

 • jednoduché černé šaty s délkou ke kolenům
 • pouzdrová sukně v tlumených barvách a elegantní halenka

Co se týká doplňků, ideální volbou jsou elegantní ploché botky nebo klasické lodičky, z kabelek sáhněte po psaníčku a určitě zapomeňte na příliš výrazné šperky. Ty decentní jsou trefou do černého.Když jdou do divadla pánové

Ačkoli jsou to právě ženy, které se dennodenně rozčilují při pohledu do své skříně, ani muži to nemají tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jakmile se jedná o události na úrovni, nastává řada důležitých rozhodnutí a otázek. Oblek a kravata, smoking s motýlkem nebo jen samotné sako? Co už je moc a je tohle dostatečně formální? Hlavně nepanikařit. Možností je opět několik:

 • tmavě modré nebo černé plátěné kalhoty, košile, sako a kravata;
 • v případě menších divadel si můžete dovolit i černé džíny a kravatu nechte doma.

Ideální obuví jsou černé nebo tmavě hnědé šněrovací botky u elegantnějších variant, zatímco u těch méně formálních lze zvolit kvalitní kožené mokasíny. Především pamatujte na vysoké černé ponožky. Ten pár bílých s příjemného froté do divadla rozhodně nepatří.

Jaké oblečení si do divadla rozhodně nebrat?

I když neexistuje přesně stanovené pravidlo, podle kterého byste se měli řídit v případě, že se chystáte do divadla, rozhodně je zde i pomyslný seznam věcí, které vám pro změnu zaručí jisté faux pas ve společnosti. Co tedy do divadla určitě nepatří?

 • žabky a podobná letní volnočasová obuv
 • kraťasy a šortky
 • vykukující spodní prádlo
 • tepláky a obdobná sportovní móda
 • potrhané a vyšisované džíny
 • jakkoliv vyzývavé oblečení  Patří džíny do divadla?

  Tento častý dotaz vrtá hlavou většině z nás. Herci a herečky, na které se přijdete podívat, si jistě zaslouží obdiv, a především pak úctu, kterou jako diváci vyjádříte hned dvěma způsoby – potleskem a volbou oblečení. Určitě každý z vás najde ve své šatní skříni cokoliv, co je elegantnější než džíny. Pokud ale patříte mezi tu hrstku, která fandí hlavně denimu a v šatníku nenajde nic jiného, nezbývá vám než jít v džínách. Za takových okolností zvolte černé džíny nebo ty nejtmavší, které vlastníte a vyhněte se potrhanému efektu, vyšisování na stehnech nebo flitrům, kamínkům a nápisům.

  Další článek


  Komentáře:

  Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

  Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.
  Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!