Jak odvodnit organismus

Zdraví

Přidal ivana33, dne 20. 02. 2019 ,  0x

Jak odvodnit organismus

Aby lidské tělo fungovalo správně, je potřeba, mimo jiné, aby byl vyvážený obsah vody. Voda hraje zásadní roli ve většině tělesných procesů a je potřeba pro základní funkci všech buněk, tkání a orgánů. Právě nadbytečným zadržováním vody v těle a problémy, které s tím souvisí, se budeme zabývat v následujících řádcích. Poradíme vám jak správně a efektně odvodnit organismus.

Optimální rozložení celkové tělesné vody

Celkové množství tekutin v těle vyjádřené v procentech se pohybuje okolo 60%. Její obsah je rozlišný v závislosti na věku a pohlaví. Muži mají v těle lehce vyšší procentuální podíl vody než ženy. Hladina vody kolísá přirozeně také během dne a noci. Po dlouhém nočním spánku, kdy nedochází k příjmu tekutin, má tělo tendenci k dehydrataci.

Kdy se může objevit zavodnění organismu



Poměrně často se tělo zavodňuje v těhotenství, u méně aktivních lidí se sedavým zaměstnáním, nebo u lidí, kteří holdují nezdravému způsobu života. Také hormonální výkyvy u žen mají velký podíl na zavodnění, v období menstruace a menopauzy se voda v těle zadržuje mnohem více. Většinou samotné vyšší zavodnění organismu není nijak nebezpečné, ale vždy je třeba se mít na pozoru, protože z dlouhodobějšího hlediska se může podílet na selhání srdce a ledvin.

Jak se pozná nadbytečné zadržování vody v těle

Trápí vás oteklé ruce, nohy, udíte se ráno s opuchlými víčky, jako byste prohýřili celou noc někde na flámu? Připadá vám, že je vaše břicho nafouklé jako balón. Kůže je napjatá, že máte pocit, jako by měla každou chvíli prasknout a váha ne a ne klesnout ani o gram dolů? Potíte se více než obvykle? Pak s největší pravděpodobností vaše tělo zadržuje přebytečnou tekutinu, což způsobuje nepříjemné potíže a může mít neblahé následky pro celý organismus a jeho správnou funkci.

Jak správně odvodnit organismus

Dříve než s nadbytečným zadržováním vody v těle navštívíte lékaře, můžete se sami pokusit udělat pár věcí, které podporují odvodnění organismu. Začněte ihned a to úpravou vaší životosprávy.



1. Správný pitný režim

Přísun tekutin by měl být optimální. V žádném případě není dobré myslet si, že pokud máte tělo plné vody, pomůže omezit pitný režim. Naopak, pokud nepřijímáte dostatek tekutin, tělo si začne vytvářet zásoby. Ideální je pít dostatek čisté vody bez bublinek.

2. Vhodná strava

Omezte konzumaci soli. Nejen soli samotné, ale hlavně potravin obsahující její velké množství.

  • Uzeniny
  • Kořeněné věci
  • Instantní pokrmy a směsi
  • Glutamáty
  • Konzumujte potraviny, které přirozeně dokážou odvést vodu z těla.

Věděli jste, že obyčejné kukuřičné vlasy slouží močopudně a ještě jsou výborným odtučňovacím prostředkem? Jsou celkově vhodné na očistu organismu. Používají se čerstvé nebo sušené. Ve formě nálevu, který připravíte spařením vařící vodou a následným louhováním. Další potraviny, které mají odvodňovací vlastnosti, jsou:

  • Petržel
  • Okurka
  • Jablka
  • Vodní meloun
  • Celer
  • Chřest

3. Dostatek draslíku

Draslík patří mezi důležité elektrolyty, které pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle. Draslík se z těla ztrácí pocením. Pokud jeho hladina poklesne, dojde k narušení rovnováhy tekutin. Jeho nedostatek souvisí i jinými zdravotními problémy, jako jsou svalové křeče, přibývání na váze. Draslík můžete doplňovat z meruněk, banánů, brambor nebo datlí.

4. Dostatek hořčíku

Také magnezium se podílí na správném fungování těla a je potřebné při odvodňování. Zkuste zvýšit jeho denní příjem, buď z doplňků stravy, nebo přírodních zdrojů. Kterými jsou špenát, avokádo, ořechy, listová zelenina.



5. Lymfatické masáže

Pravidelné lymfatické masáže, mohou být v boji proti zavodnění dobrým pomocníkem.

6. Všemocné bylinky

Pijte bylinné čaje podporující ztrátu tekutin. Užívat je můžete ve formě čaje, extraktu nebo kapek. Bylinky si můžete sami sbírat a sušit a mít je po ruce celý rok. Které bylinky jsou vhodné na odvodnění organismu?

Kopřiva má nejen močopudné účinky, ale také čistí krev. Můžete si z ní připravit zdravý čaj, nebo si udělat kopřivovou lázeň, která působí jako balzám na oteklé nohy. Stejně pozitivní účinky mají i další bylinky.

  • Pampeliška
  • Řebříček
  • Jalovec
  • Černý bez
  • Brusinka
  • Přeslička rolní
  • Libeček
  • Březové listy

Jak uvařit diuretický čaj

Čaj na odvodnění můžete koupit již hotový v lékárně a vybrat si z nepřeberného množství druhů a příchutí. Pokud ovšem máte možnost, popíjejte čaj z vlastnoručně nasbíraných a nasušených aromatických bylinek. Takto připravený nápoj bude mít ten nejefektivnější účinek na váš zavodněný organismus.

Březový čaj

Natrhejte hrst lístků z břízy, zalijte je 250 ml vařící vody a nechte louhovat 10 minut. Pijte maximálně 2-3 šálky denně.

Čaj z petržele

Připravte si polévkovou lžíci petrželové nati, nebo nastrouhaného kořene. Zalijte v šálku studenou vodou a nechte louhovat 8 hodin. Sceďte a popíjejte jako studený nebo teplý nápoj. Tento odvar má blahodárný vliv na močový měchýř a pomáhá také při bolestivé menstruaci.

Čaj z jalovce

Tento zdravý lektvar, připravíte nadrcením jalovcových plodu, které zalijete 250 ml studené vody. Necháte několik hodin louhovat. Pít smíte dva šálky denně.

Navštivte lékaře

Poctivě dodržujete správnou životosprávu a všechny zásady proti ukládání nadbytečné vody v těle, přesto se vám zdá, že otoky a pocity s nimi související ne a ne ustoupit? Je nejvyšší čas navštívit lékaře a zjistit, zda příčina zavodnění nemá nějaký vážný zdravotní důvod. Váš lékař vám poradí jak správně postupovat, zjistí příčinu a napíše případně vhodnou léčbu.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!