Jak naložit maso na svíčkovou
Přidal ivana33, dne 20. 04. 2019 , 0x
Svíčková patří beze sporu mezi naše národní kulinářské poklady a v naší zemi není snad nikdo, kdo by ji neochutnal. Avšak každá hospodyňka připravuje toto tradiční české jídlo po svém. Existuje celá řada postupů. Některé jsou méně pracné a levnější, jiné naopak vyžadují i několik dnů přípravy a podmínkou jsou ty nejkvalitnější a často i nejdražší suroviny. Pojďme se spolu podívat na tu nejtradičnější variantu, tedy nakládanou svíčkovou.
Nakládaná svíčková
To, co tento recept odlišuje od těch ostatních, je právě naložení masa. Mnoho z nás tento krok přeskočí. Důvodem je časová náročnost, protože jen doba, kdy maso necháme v klidu v lednici, může být i den až dva dlouhá. Avšak všechno popořadě. Jaké budeme potřebovat suroviny?
- 1 kg hovězího
- 60 g špeku
- sůl
- mletý pepř
- ocet
- 3 střední mrkve
- 1 petržel
- středně velký celer
- 2 střední cibule
- 200 g másla
- 8–10 kuliček pepře
- 2–4 kuličky nového koření
- 3 bobkové listy
- 1 citrón
- zakysaná smetana
- šlehačka a brusinky na ozdobu
Postup přípravy masa na svíčkovou
- Jakmile máme všechny potřebné suroviny, můžeme se pustit do nakládání masa.
- V první řadě si oškrábeme veškerou kořenovou zeleninu a oloupeme si cibuli.
- Mrkev i celer můžeme nastrouhat nahrubo pomocí obyčejného kuchyňského struhadla nebo je nakrájíme na menší kostičky a cibuli nadrobno.
- Maso omyjeme, řádně prošpikujeme špekem a vložíme do hrnce.
- Hovězí zcela jednoduše pokryjeme mrkví, celerem a cibulí.
- Do hrnce s masem a kořenovou zeleninou hodíme i bobkový list, pepř a nové koření.
- Vše zalijeme rozpuštěným máslem a hrnec i s celým jeho obsahem dáme do ledničky. Ideální doba, kdy by maso mělo odpočívat, je jeden až dva dny. Čím déle, tím bude maso lahodnější.
Co dál s naloženým masem?
Jakmile maso vyndáme z ledničky, celý obsah hrnce osmahneme a aby se nám nic nepřipálilo, vše podlijeme vodou nebo v ideálním případě hovězím vývarem. V hrnci dusíme tak dlouho, dokud nám maso krásně nezměkne. Jakmile je hovězí krásně měkoučké, vyndáme ho z hrnce ven a pustíme se do přípravy samotné omáčky. Pokud chceme mít svíčkovou dietnější, povařenou zeleninu s vývarem zalijeme mlékem, v opačném případě smetanou a vše chvíli povaříme.
Na řadě je svíčková omáčka
Následně vyndáme bobkový list a všechny kuličky pepře a nového koření. Je důležité, abychom na žádné koření nezapomněli. Z toho důvodu je dobré, spočítat si přesný počet, který během nakládání masa použijeme. Dále vše rozmixujeme a dáme si záležet, aby byla omáčka krásně hladká a jemná. Poté stačí už jen dochutit solí, pepřem a kysanou smetanou, eventuálně lehce dosladit nebo pokud dáváme přednost kyselejší chuti, přidáme trochu šťávy z citrónu nebo octa. Podáváme s knedlíkem a vše můžeme ještě ozdobit šlehačkou a brusinkami.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.