Jak na šedivé vlasy
Přidal ivana33, dne 25. 03. 2019 , 0x
Někomu se šediny objeví ve 20 letech, protože má mnoho stresu, někomu začnou rašit až ve 40 letech. Tento údaj není u všech stejný, neboť za šedivění vlasů může naše genetika. Pokud tedy chcete vědět, kdy budete mít šediny vy, zeptejte se svých rodičů, jelikož by měl být čas podobný po jednom z nich. Jak se ale šedin zbavit? Každého ihned napadne vlasy nabarvit. Vlasy ale ne vždy chytnou barvu dobře a zvlášť ne, pokud jsou šedivé. Ty totiž špatně vstřebávají barvu, a tak musíte koupit buď moc drahou barvu nebo se spolehnout na jiné metody, které si mimo jiné uvedeme v následujícím článku.
Barva našich vlasů
Barva vlasů je dána genetikou, stejně jako je to u doby počátku šedivění. To, jestli máme vlasy blonďaté, zrzavé, hnědé nebo černé je dáno pigmentem melaninem.
Tmavé vlasy mají hodně tmavého melaninu, tzv. aumelaninu. Čím tmavší vlasy máte, tím více tohoto pigmentu máte. Naopak, pokud máte blond, zrzavé nebo načervenalé vlasy, může za to množství pheomelaninu.
Proč vlasy šediví?
Šedivé vlasy jsou dány nedostatkem pigmentu melaninu, který se nachází ve vlasových folikulech. Vlasové folikuly jsou pro vlas jakési lůžko, které jednotlivý vlas mastí a vyživují právě pomocí melaninu. Melanin vzniká v pigmentových buňkách a ty pak dávají naším vlasům příslušnou barvu.
Postupem času, jak lidé stárnou, stárne i vlas a pigmentové buňky začnou odumírat. Čím více odumírá tohoto pigmentu, tím více přibývá šedivých vlasů.
Na jakých místech objevíme první šediny
První šediny jsou zcela náhodné. Je možné, že si týden nevšimneme a najednou nám na hlavě zasvítí šedivý vlas. Utíkáme před zrcadlo a musíme se přesvědčit.
Šediny se ale většinou neobjevují v podobě jednoho vlasu, ale nejčastěji začínají v oblasti spánkůneboli zastarale – ve skráních. Zde je oblast šedivění vidět nejvíce, jelikož jsou zde vlasy nejkratší. Na místě skrání si toho všimnou nejčastěji muži, neboť mají často krátké vlasy, a tak si snáze všimnou změny.
Dříve si také všimnou tmavovlásky, které si vlasy nebarví. Pokud si vlasy barvíte, je možné, že právě vaše barva dobře kryje šediny. A pro někoho je to i dobře, jelikož tuto informaci nepotřebuje, když se cítí stále mladý.
Světlovlásky si šedivého vlasu nemusí všimnout v podstatě vůbec, zvláště pokud se tato šedina oblevuje na „neviditelném místě“ v hustých kšticích. Šedivost totiž začíná blednutím vlasu, takže jsou některé vlasy bledší, až to vypadá, že vám buď špatně chytnula barva anebo jste prostě byli déle na tropickém slunci.
Ať je to tak, či onak, s postupem času si šedin všimneme všichni. Pokud bychom tuto informaci brali z hlediska národů či ras, běloši mají méně pigmentu, a tak jim vlasy šediví už od 35 let, černá populace šediví od 45 let a více.
Příčiny prvních šedin
První šediny se mohou objevit ve 20, 30, 40 lety anebo vůbec. Vše je dáno genetikou. Pokud má váš dědeček neustále své hnědé vlasy, pravděpodobně na tom budete podobně.
Kromě genetiky jsou tu ještě další příčiny, které šedivění ovlivňují. K dalším faktorům patří:
Stres
Měli jste důležitou zkoušku ve škole, při čemž záleželo na vaší připravenosti nebo jste mohli být vyhozeni ze školy? Máte práci, ve které se musíte hádat s lidmi, i když chyba není na vaší straně? Hádáte se často s partnerem, rodinou nebo nejste spokojeni sami se sebou či svým životem? Stres je všudypřítomným strašákem na každém kroku. Jak se mu ale bránit, když je prostě všude?
Způsobů, jak se vyhnout stresu je přitom několik. Jedním způsobem je, snažit se všechny problémy řešit, a to je třeba udělat razantně. Pokud nejdou věci vyřešit po dobrém, a i když vám někdo slibuje už poněkolikáté, že se změní, uvědomte si, kolikrát vám to už řekl. Dejte lidem, kteří se k vám nechovají férově ultimáta – v práci vyjevte svůj nesouhlas nad věcí, která vás stresuje a klidně navrhněte i možnost výpovědi, partnerovi sdělte fakta a vše, co vám vadí. Promluvte si ale otevřeně a bez hádek, jen tak můžete dojít porozumění. Pokud se spolu začnete bavit a věci, které vám připomenou vaši újmu vedou k další hádce, napište si je vzájemně na papír – např. „Nelíbilo se mi, jak jsi se zastal Martina, i když mě ponížil. Necítila jsem se pak dobře.“
Totiž všechny věci, které vám vadí vedou ke stresu a když je neřešíte, nemůžete se ho ani zbavit. Proto s tím začněte.
Životní styl
Kouření, špatná činnost štítné žlázy či chudokrevnost, to jsou vše okolnosti, které mohou šedivění vašich vlasů přiblížit. S některými faktory nic neuděláme, ale většinou stačí lehce pozměnit životosprávu k lepšímu, a vlasy nám mohou šedivět později nebo ne tak rychle. Nemalou roli hraje i unavený organismus, vysoký cholesterol a další civilizační choroby.
Málo vitamínů
Příčinou stárnutí může být i nedostatek vitamínů a minerálů, především vitamínu z řady B, jako je B6 a B12.
Pozor na UV záření
Ne nadarmo se říká, že byste se měli chránit ve slunných dnech kloboukem či kšiltovkou. Je to dáno tím, že se chráníte i vůči UV záření, které tolik nepůsobí na vaši pokožku. Pokud hodně času trávíte na přímém horkém slunci, je možné, že vaše vlasy budou stárnout rychleji, a to nemluvíme o vaší pleti a pokožce.
Jak zpomalit šedivění vlasů
Některé výzkumy tvrdí, že se dá doplnit pigment do vlasů v případě, že se ztratil za okolnosti nemoci. Mezi takové látky patří například kofein a niacinamid, jež jsou typické svými proti stárnoucími vlastnostmi.
Jak se zbavit prvních šedých vlasů
Pokud nemáte vlasy plné šedivých vlasů, stále je zde pro vás naděje, že okolí ani vy nic nepoznáte, pokud se budete řídit následujícími tipy.
Vyzkoušejte melír s přelivem několika blond odstínů, šedivý vlas se pod touto smrští barev snáze maskuje a nejde vidět.
Zajímavá metoda může být i repigmentační ošetření. Při něm se zaplní pigmentační mezery v již bílých vlasech. Toto řešení je nejlepší pro hnědovlásky, jelikož u nich repigmentační ošetření dopadne nejlépe.
Zvolte pěnovou barvu bez amoniaku, ta by měla zakrýt šediny, stejně jako různé módní přelivy, u kterých je i na krabičce napsáno, že barva na 100 % kryje šediny. I kdyby to bylo jen na 80 %, pořád je to uspokojivý výsledek.
Šedivé vlasy byly a stále jsou moderní. Proč se proto za ně stydět. Obarvěte si hlavu na některou z moderních šedých odstínů, změňte si účes a výsledek považujte za umělecké dílo. Nikdo nebude vědět, že se na vašich kšticích opravdu šediny nacházejí.
Jak na šedivé vlasy
Kromě zmíněných faktorů, jako je stres, nemoci, životní styl a málo vitamínů se dá šedivých vlasů zabránit s pomocí barvení, přípravků proti šedivění vlasů či dle babských rad, které si můžete pročíst níže.
Přípravky proti šedivění vlasů
Regalen, zaměřující se na detoxikaci těla, výživu chrupavek a kloubů
Vlasová voda grecian 2000, zaujímající především pozornost mužů
Barvení
I když by se mohlo zdát, že barvení vlasů vyřeší jednou pro vždy problém se šedivěním vlasů, není to pravda. Šedivé vlasy totiž mohou nedostatkem pigmentu špatně vstřebat barvu, a pak začnou prosvítat.
Nejlepší je zvolit blond odstíny s několika barvami blond, jelikož při nich nejde rozdíl tak poznat.
U tmavších odstínů je barvení složitější a je potřeba nechat barvu déle působit, nechat se nabarvit od kadeřníka, a ne doma či barvit si vlasy častěji.
Někdy se využívá procesu předpigmentace, což znamená otevřít vlas pro nasycení barvy, jelikož se pak barva snáze dostává do vnitřní části vlasů.
Babské rady
Pokud se nechcete spoléhat na barvení, máte pocit, že je váš životní styl v pořádku a nechcete využít žádný z přípravků proti šedivění vlasů, nezbývá vám než vyzkoušet několik babských rad, které by mohly na šedivé vlasy pomoci.
Cibule
Tato důležitá kuchyňská přísada sice dráždí oči, ale zato je prospěšná v boji se šedinami.
Postup:
Oloupejte celou cibuli, nakrájejte ji či nechte posekat v kráječi, a nakonec z ní udělejte jemnou pastu.
Tuto pastu si každý den vtírejte do vlasů, nechte ji působit 30 minut a pak vlasy opláchněte.
Po působení pasty není problém si vlasy umýt i šamponem, účinek se tím neztratí a alespoň se zbavíte toho typického cibulovitého zápachu.
Citrón a angrešt
Angrešt je ovoce, které se v některých kulturách používá jako všelék – na ekzém, obezitu, žaludeční problémy, i na problémy s vlasy.
Nejúčinnější je jejich šťáva, proto pokud nechcete angrešt pracně shánět a mixovat, objednejte si z obchodu angreštovou šťávu či prášek.
Ten smíchejte s citrónovou šťávou a vmasírujte tuto směs do vlasů. Nechte působit 30 minut a poté ji umyjte.
Pozor, vlasy po této směsi začnou tmavnout.
Mrkev
Mrkev je účinnou potravinou pyšnící se vitamíny, které posilují naše oči. Mrkev je zdravá, chutná, ale je to také velmi prospěšný lék zejména na šedivé vlasy.
Naštěstí zde nemusíte nic aplikovat na vlasy, stačí vypít jednu sklenici mrkvové šťávy denně po dobu dvou týdnů.
Kokosový olej s citrónem
Dalším účinným prostředkem proti šedinám je směs kokosového oleje a citrónové šťávy. Pokud si tuto směs budete každý den aplikovat na vlasy, necháte ji působit 20 minut a pak opláchnete, výsledek zmizení šedin je zaručen.
Sezam a mandle
Proti začínajícím šedinám významně pomáhá i směs sezamu a mandlí, konkrétně oleje z těchto potravin.
Směs aplikujte na vlasy, nechejte působit zhruba 30 minut a vlasy následně umyjte čistou vodou. Když budete tuto proceduru opakovat denně po dobu dvou týdnů, vlasy vám přestanou tak rapidně šedivět.
Voda z brambor
Když budete příště loupat brambory, nechte si jejich slupky a použijte je na pomocníka proti šedinám. Jak? Povařte slupky zhruba 5 minut ve vodě na mírném ohni, následně nechte směs vychladnout, slupky vyhoďte ven a vychladlou bramborovou vodu si vylijte na hlavu.
Další alternativou je zamíchat si bramborovou vodu do šamponu a umývat si s ní vlasy pokaždé.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.