Jak na mastné vlasy?
Přidal ivana33, dne 3. 02. 2019 , 0x
Mastné vlasy trápí mnoho žen a mužů. Ráno si vlasy umyjí a chtějí, aby jim alespoň zůstaly pěkné a nadýchané do konce večera. To se ale nestane, a tak večer dochází domů znovu s mastnou hřívou. Kde se stala chyba? Odráží stav vlasů i vaši psychickou pohodu? Nebo je na vině pouze vnější péče? V dnešním článku si shrneme, jaké skutečnosti mohou narušovat jak vnitřní, tak i vnější stav vlasů, aby byly vaše vlasy znovu silné a zdravé.
Problém s mastnými vlasy je častý
Každý čtvrtý člověk z řady má problém s mastnými vlasy. Kromě vnějších složek, sestávající zejména ze špatné péče o vlasy, může být na vině nejenom genetika, ale i stres a hormonální nerovnováha. Většinu problémů si uvedeme a dále se budeme zabývat správnou péčí o vnitřní i vnější složku, která ovlivňuje kvalitu vlasů.
Za většinu problémů s mastnými vlasy může několik faktorů:
- Přílišná péče o vlasy (gely, laky a jiné chemické přípravky)
- Používání nekvalitní kosmetiky (maštění vlasů jako prevence kůže proti přesušení)
- Nedostatečná péče o vlasy
- Špatné česání
- Časté foukání či kulmování vlasů
- Přílišné používání kondicionéru
- Vnitřní složky, ovlivňující kvalitu vlasů:
- Nezdravá či nesprávná strava
- Málo vitamínů a minerálů
- Dědičné predispozice
- Stres
- Hormonální nerovnováha (např. vysazení či nasazení hormonální antikoncepce)
Příčina mastných vlasů
Maz na vlasech je velmi důležitý. Ochraňuje totiž jeho strukturu a díky němu nám vlasy z pokožky tak často nevypadávají. Také působí antibakteriálně. Někdy se ale stane, že tohoto mazu pokožka vylučuje až příliš, a proto máme často mastné vlasy. Po pár dnech je mazu na pokožce více, a proto je běžné, že si člověk umyje vlasy. Co když se ale vlasy mastí den po umytí? To už může být pro každého člověka, který chce vypadat dobře na veřejnosti problém. Z vnějšího pohledu na naše vlasy působí příliš okolních vlivů – počasí, špatné fénování či špatná kosmetika. Všechny tyto problémy si shrneme a uvedeme si nejlepší možné řešení.
Jak často si mýt vlasy?
Největším mýtem je, že časté mytí vlasů vede i k jejich většímu maštění. Každému totiž vyhovuje si mýt vlasy jinak. Jednomu stačí mýt vlasy jednou týdně, někdo musí jednou denně. Ve skutečnosti spíše záleží na kosmetice, kterou při mytí vlasů využíváte. Podle odborníků častější mytí vlasů v zásadě nevadí, jen je třeba používat kvalitnější kosmetiku, která vám vyhovuje. Není ani tak důležité kupovat tu nejdražší, ale spíše takovou, kterou vaše vlasy potřebují. Existují také tipy, při kterých si máte umývat vlasy více šampony. Nebojte se proto použít dva šampony stejné značky – jeden, který pomáhá většímu objemu a druhý na mastné vlasy. Z každého šamponu si vlasy vezmou, co potřebují a jsou na tom lépe než po aplikaci jednoho druhu.
Jak si správně mýt vlasy?
Pro správné mytí stačí zhruba jedna menší lžíce šamponu. Pokud se rozhodnete využít dva šampony, můžete je zamíchat dohromady, ale množství by nemělo být větší než jedna lžíce. Pokud máte delší vlasy nebo je máte hodně mastné, umyjte si vlasy stejným způsobem ještě jednou. Po spláchnutí vlasů aplikujte o něco menší množství kondicionéru. Většinou stačí, když jej aplikujete pouze na spodní část vlasů, tedy ty, které jsou při stažení gumičkou navíc. Určitě kondicionér neaplikujte i na pokožku hlavy, může to být právě jeden z důvodů, proč se vám vlasy často mastí. Většinou aplikujte kondicionér na asi 5 cm délky konečků od spodu.
Pro větší jemnost vlasů můžete použít i masku na vlasy. Nepoužívejte ji ale příliš často, nejvýše jednou týdně. Přílišné množství další kosmetiky škodí.
Nepoužívejte často laky a jiné přípravky na vlasy, které slouží k jejich úpravě. Používat můžete často pouze olejíčky na vlasy, které slouží k jejich výživě, ale pozor, vlasy se po nich také častěji mastí.
Pozor na časté fénování a kulmování
Časté fénování a kulmování vede k přesušení pokožky. Ta potřebuje udržovat vlasy stále mastné, aby byly zdravé, a proto se brání nadměrnou tvorbou mazu. To může být jeden z důvodů, proč se vám častěji mastí vlasy. Zkuste proto vysušit vlasy fénem pouze trochu a nechat je volně doschnout.
Špatné česání a péče
Rozhodně vlasy nečesejte, pokud jsou mokré, narušíte si tím pokožku a budou se vám více mastit. Také vlasy výrazně nedrhněte ručníkem, spíše mokré prameny vymačkejte, zabalte je do ručníku a později je nechte volně uschnout. Volte také kvalitní hřeben – klasický hřebínek j sice nejlevnější, ale ten vám z vlasů neodstraní špínu a prach, která se na ně usazuje. Měli byste proto sáhnout po takovém, který obsahuje i malé štětiny.
Jak na mastné vlasy z vnitřního hlediska?
Pokud se vám vlasy mastí stejně jako vaším rodičům, nedá se nic dělat, pravděpodobně se budou mastit častěji než ostatním, i když se můžete pokusit toto maštění vlasů zmírnit. Ani s hormonální nerovnováhou nic nesvedeme, pokud je krátkodobá. Pokud se vám zdá, že tato nerovnováha trvá delší dobu a souvisí například s hormonální antikoncepcí, je dobrý nápad ji vyměnit.
Strava, vitamíny a minerály
Největší vinou při mastných vlasech je nesprávná strava. Zkuste místo nezdravých sladkých a slaných nápojů zařadit do jídelníčku ryby, ovoce a zeleninu a také dostatečné vitamíny a minerály. Abyste si tuto hladinu nemuseli tak často hlídat a dělat si například jídelníček, je dobré si koupit tyto chybějící látky v podobě tablet. Nejúčinnějším lékem bude hořčík, vápník, zinek a vitamíny B řady (B6, B12…). Nezapomeňte pít i hodně vody, jelikož může za přesušenou a následně mastící se pokožku i dehydratace.
Stres
Stres je jedna ze skutečností, která nás provází celý život. Pokud máte před důležitou zkouškou nebo jste v dlouhodobě stresovém rozpoložení, není divu, že se vám mastí i vlasy. Je možné že jste z důsledku stresu o sebe vůbec nedbali, ať už z pohledu stravy, tak už z hlediska vitamínů. Správná strava by to ale měla napravit. Pokud se ale se stresem nedokážete vypořádat sami, požádejte někoho blízkého v okolí o pomoc, který třeba navrhne řešení, které vás ještě nenapadlo. Případně se nebojte zajít za psychologem, který může řešení vašeho problému najít i na místě, kde byste jej nečekali.
Babské rady
Slyšeli jste už o osvědčených radách, které pomáhají na mastné vlasy? Co třeba zkusit pivní, kopřivový nebo olejový zábal?
Pivní lázeň
I když budou pivaři protestovat, není nic lepšího na vlasy než půlka 10° piva společně smíchané s ¾ jablečného octa. Výsledná směs sice bude zapáchat, ale naštěstí maximálních 10 minut po které ji budete polévat a nechat působit na vlasech. Následně opláchněte nejlépe studenou vodou.
Olejový zábal
Můžete použít klasický olej a společně s jedním vejcem ho rozetřít do vlasů, případně vyzkoušejte i kokosový či mandlový olej.
Vlasový zábal z kefíru
I když se vám představa patlajícího se kefíru do vlasů nezamlouvá, je jedna z nejúčinnějších. Aplikace se jednoduchá – stačí si vzít jakýkoliv kefír bez chuti a rozetřít si ho do vlasů i do pokožky hlavy. Nechte minimálně 10 minut působit a následně opláchněte. Pokud vám nepůjde dobře umýt, rovnou na kefír aplikujte šampon a společně s ním hlavu napěňte a následně spláchněte.
Citron a jedlá soda
Myslíte si, že citron s jedlou sodou se používají pouze na čištění domácnosti? Podle nejnovějších tipů si s pomocí jedlé sody můžete zlepšit kvalitu vlasů a závěrečný citrón je na jejich provonění. Stačí tři lžíce sody smíchané se třemi lžícemi vody. Pastu nechte na vlasech působit zhruba 15 minut a pak opláchněte. Na závěr si vezměte půl citrónu či alespoň jedno kolečko a celé vlasy si jím provoňte, a nakonec opláchněte nejlépe studenou vodou.
Kopřivový a rozmarýnový zábal
Tento lék na mastné vlasy je jeden z nejlevnějších – bude vám na něj stačit pouze usušená kopřiva či rozmarýn, horká voda, plastová láhev a větší sklenice. Do velké sklenice si dejte usušenou bylinu a zalijte ji horkou vodou – nejlepší je zalít směs ve sklenici a poté přecedit do plastové láhve. Sušenou bylinu nechte ve vodě luhovat zhruba 20 minut. Aplikujte, jakmile směs částečně vychladne.
Tip: Usušit můžete i jiné byliny, které máte k dispozici – oregano, estragon, hluchavky, řebříček či mateřídoušku. V zásadě můžete použít kteroukoli bylinu.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.