Jak na lupy ve vlasech?
Přidal ivana33, dne 9. 03. 2019 , 0x
Obtěžují vás lupy ve vlasech, máte neustále plná ramena bílých šupinek, zkoušeli jste už všechno možné, ale nic nepomáhá. Bohužel jde o jednu z nejčastějších potíží v současné době. Nezoufejte a vyzkoušejte osvědčené rady jak se lupů zbavit jednou pro vždy.
Co jsou lupy?
Lupy jsou různě velké šupinky odumřelé kůže hlavy. Nadměrné odlučování kůže souvisí nejčastěji s kvasinkovou infekcí a zvýšenou produkcí kožního mazu. Pokud dojde k pomnožení kvasinek, které produkují látky dráždící pokožku hlavy. Podrážděním dojde následně k zrychlené obnově buněk kůže hlavy, tvorbě lupů a svědění. Lupy jsou nejen velice nepříjemné z hlediska svědění, ale také obtěžují z estetického hlediska.
Proč se lupy objevují - důvody a příčiny
V malé míře se lupy tvoří u každého. Za normálních okolností jsou velice drobné, okem neviditelné. Mezi nejčastější důvody tvoření lupů problémových, které jsou tvořeny shluky malých lupinek, patří:
- Stres
- Únava
- Znečištění
- Důsledek jiné choroby
- Nadměrné vylučování mazových žláz
- Zimní počasí
- Hormonální změny
Za všechno můžou kvasinky
Podle dermatologů nejčastěji tvorbu lupů způsobuje kvasinka, která aktivuje rychlejší obnovu buněk pokožky hlavy. Dochází k odlupování více buněk než normálně. Jelikož jsou již seskupené do větších šupinek, jsou mnohem více viditelné a jejich přítomnost je opravdu obtěžující.
Úporné svědění
S odlupováním kůže přímo souvisí svědění pokožky ve vlasové části. Přesto že nutkání škrábat se na hlavě je veliké, je velice důležité vyvarovat se mu. Na kůži se totiž vytváří zarudlá místa a drobné ranky, které se mohou zanítit. Problém s tvorbou lupů mají více muži než ženy, prý za to můžou zejména mužské hormony.
Nejlepší lék proti lupům je prevence
Ideální je tvorbě lupů předcházet, než již čelit rozjetému problému. Pokožka hlavy každého člověka reaguje jinak na různé přípravky, nebo působení okolních vlivů. Ne vždy je volba šamponu proti lupům ideálním krokem. Pokud vám přípravek nesedne je možné, že se množství lupů ještě zvýší, ne vymizí. Dále je důležité vědět, že není jistota, pokud nějaký prostředek pomohl někomu z vašich známých, pomůže stejně dobře i vám. Nejdůležitější je tedy správná individuální peče o pokožku hlavy a vlasy.
Co pomáhá proti lupům
Správná prevence proti lupům tkví hlavně v šetrné péči o pokožku na hlavě. Kůže pod vlasy je velice citlivá a nesvědčí jí příliš teplá voda a vysoká teplota při fénování.
Jezte zdravě
Správná životospráva je důležitá pro vaše zdraví, ale má také velký dopad na kožní problémy, tím pádem i tvorbu lupů. Vyhýbejte se mastným tučným jídlům. Do svého jídelníčku naopak zařaďte listovou zeleninu a rybí tuk. Zvyšte příjem bílkovin, vynikající podpora pro zdravou pokožku a růst vlasů jsou ořechy, vejce a fazole.
Vyměňte šampon
Pokud se objeví lupy první, co můžete vyzkoušet je vyměnit šampón. Vyzkoušejte například šampón s příměsí stříbra. Přidané stříbro je výtečným pomocníkem v péči o pokožku hlavy a likvidátorem kvasinek. Stříbro má desinfekční a antibakteriální účinky, pomáhá obnovit dobrý stav pokožky.
Babské rady
Možná budete muset vyzkoušet víc receptů a rad jak udržet vaše vlasy bez lupů, než najdete to, co bude vyhovovat právě vám. Na trhu je sice nepřeberné množství šamponů a vlasových preparátu, ale pojďte využít sílu přírody a vyzkoušejte recepty našich babiček.
Vyhoďte chemické šampony
Nahraďte šampony s chemickou složkou za přírodní produkty, nebo můžete vyzkoušet umývat vlasy alespoň na přechodnou dobu pouze vodou a oplachovat bylinkami.
Vytvořte kyselé prostředí.
1. Citronová kůra
Čistá, čerstvě vymačkaná šťáva z citronu obsahuje zdravé kyseliny, které jsou nápomocny k likvidaci houbových onemocnění pokožky hlavy a následně zastavují tvorbu lupů.
Vymačkejte šťávu z 1 citronu (dejte 2 lžíce stranou) a zbytek smíchejte ji s šálkem vody.
Čistou citronovou šťávu vmasírujte do pokožky hlavy a nechte působit přibližně jednu minutu.
Po té vlasy opláchněte citronovým roztokem. Tento postup opakujte každý den v akutní fázi. Po té jednou za týden jako prevenci a udržení zdravé pokožky.
2. Octový oplach
Ocet, ideálně jablečný, vás zbaví odumřelých částeček kůže. Bojuje proti plísním a kvasinkám, které naši hlavu osídlují a jsou počátkem nepříjemného svědění.
Smíchejte ½ šálku octa a ½ šálku teplé vody. Směs vtírejte do vlasů a opatrně drhněte povrch po několik minut.
Důkladně vlasy několikrát opláchněte pouze vlažnou vodou.
Pokud chcete vlasy po té umýt šamponem, aby nebyly cítit po octu, měli byste počkat alespoň 10 hodin, aby účinek octové kůry byl zaručený.
Tento postu opakujte jedenkrát za týden.
3. Peeling z jedlé sody
Jedlá soda je užitečná věc nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Proto je zaručeným a fungujícím pomocníkem v boji proti lupům a plísním vyskytujícím se na pokožce hlavy.
Smíchejte 1 lžíci sody s 1 šálkem vody.
Touto směsí vlasy každý den oplachujte a jemně masírujte povrch kůže.
Pokud by se vám zdálo, že soda vlasy vysušuje, přidejte do oplachu pár kapek jakéhokoliv bylinného oleje, který vlasům vrátí jejich lesk.
Zázraky přírody
Tea Tree Oil je používán jako lék již po staletí a může vám pomoct udržet tvorbu lupů pod kontrolou. Má nejen antiseptické a zklidňující účinky, ale je využíván také pro lokální léčbu akné, popálenin, odřenin a dalších řezných ran a jiných potíží. Nejvíce oceníte jeho účinek v případě svědění a bolesti.
Vyrobte ošetřující sprej. 1 lžíci olejíčku vmíchejte do 1 šálku teplé vody v rozprašovači. Důkladně protřepejte.
Umyjte vlasy běžným způsobem a nastříkejte sprej do vlhkých vlasů na pokožku hlavy a jemně vmasírujte. Nechte působit 5 minut.
Přebytečnou vlhkost vysušte ručníkem a vyčešte hřebenem, ale již neoplachujte.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.