Detoxikace organismu – Jak na to?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 9. 02. 2018 ,  0x

Detoxikace organismu – Jak na to?

Snad každý den pečujeme o to, abychom přes den vypadali co nejlépe. Umýváme si neustále ruce, abychom se zbavili bakterií, čistíme si minimálně dvakrát denně zuby, aby byly čisté a neměli jsme zbytky jídla v mezizubních prostorách. Tak jako si každý den češeme vlasy a celkově čistíme a pečujeme o náš zevnějšek, stejné by to mělo být i z vnitřní stránky. Vnitřní péči totiž často zapomínáme, a ne každý z problémů bije do očí, ale rozvíjí se postupně. V následujícím článku se proto budeme zabývat tím, proč je detoxikace organismu v dnešní době potřeba, co to slovo detoxikace znamená a také probereme různé detoxikační diety s ní spojené.

Historický „hubnoucí“ cyklus

V dřívějších dobách nebylo tolik možností a variability pokrmů jako nyní. Vše probíhalo přírodně po celé čtvero ročních období. Na jaře, kdy se vše probouzí, se lidé vzpamatovali z krušné zimy a jelikož neměli už většinou žádné zásoby, začali pracovat na polích, aby si z uschovaných semínek a bobulí vytvořili plodiny nové. Jedlo se po většinu času střídmě, upekl se chleba, který se osolil, pilo se kravské a kozí mléko. V létě se pak ze semínek staly rostlinky, které daly postupně dostatek variabilního jídla, které dosud nebylo nebo se stihlo spotřebovat. Na podzim se vše sklidilo a aby byl i dostatek masa, zabilo se prase a vše z něj se uschovalo osolené a uschované v kádích, ze kterých postupně přes zimu čerpala i desetičlenná rodina. V tomto cyklu tkví právě největší kouzlo detoxikace. Pokud se budeme stravovat střídmě a budeme se více hýbat, nebudeme mít zdravotní problémy spojené s nadváhou.

Důležité je jíst střídmě.

Z výše uvedeného je třeba si uvědomit, že v supermarketech a na trzích se sice dají koupit všemožné plodiny, ale ty často nedokážeme zpracovat a následně se stravovat tak, abychom se nepřejídali. Důležitá věc na celé detoxikaci a celkově zdravé stravě je jíst tak, aby byl každý den nebo většinu týdne větší výdej nežli příjem. Nejhorší je konzumovat moc potravin, které se dlouho tráví. Takovým příkladem je vepřové, kachní nebo husí maso. Taková pečená husa není špatnou volbou, když si ji dáme jednou za rok na svatého Martina, ale neměli bychom tučná masa konzumovat denně.



Proč detoxikovat organismus

Na téma zdravé stravy už bylo napsáno mnoho článků. Proč si ale zvolit právě detoxikační dietu? Jedním z důvodu je právě ten historický význam pohybu a stravování, které my už nemáme. Naopak jsme každodenně vystavováni škodlivým látkám jak v potravinách v podobě konzervací a dochucovadel, tak i smogu a prostředí, ve kterém žijeme.

Co to slovo detoxikace znamená?

Detoxikovat organismus může být dlouhodobý nebo krátkodobější proces – je na vás, jakou variantu si vyberete. Většinou se ale doporučuje 7 dní. Detoxikovat také znamená snažit se organismus co nejvíce vyčistit. V našem žaludku se totiž postupně trávícími enzymy zpracovává snězené jídlo, které se dalšími procesy kompletně stráví a vyjde z těla ven. Některé potraviny jsou ale kvůli svému složení a konzistenci v trávících procesech déle, než by bylo pro organismus zdravé, a tak je třeba tyto zbytkové produkty dostat z těla ven.

Detoxikace však neznamená kompletní půst, jako se doporučuje u některých diet, nýbrž naložit pro náš organismus jen střídmě jídla, aby se dokázal vyčistit.

Důležitá je pitná voda

Než ale celý proces detoxikace můžete začít, musíte se naučit pít jen a pouze vodu. Nemyslí se tím balená, prostě klasická voda z kohoutku. S balenou vodou nebo s potravinami, které jsou vakuově balené si do organismu přivádíte další toxiny, které se pak pouze detoxikací můžou dostat z těla ven. Pitná voda z kohoutku neobsahuje nic navíc, co by organismu uškodilo, proto pokud budete dodržovat 7denní detoxikační očistu, pijte pouze ji.

Na detoxikaci je totiž důležité i zvýraznit ostatní chutě, aby na konci diety dotyčnému chutnalo to, co by jinak s opovržením odhodil a vyměnil to za hamburger.

7denní detoxikační desatero – Co vynechat?

Během očistné detoxikační diety je nutné z jídelníčku eliminovat červené maso a nezdravé tuky, jako je máslo, sádlo nebo jiný tuk nežli olivový olej.

Také je třeba zcela odstranit kávu, černý čaj, alkohol, cigarety a jiné návykové látky. Vyhněte se také cukrovinkám, slazeným nápojům a bílému cukru.

Důležité je maximálně snížit příjem soli a ostrého koření.

Mimo to je také důležité omezit konzumaci bílého pečiva, vajec a mléčných výrobků.



V neposlední řadě vynechte vakuově balené a konzervované potraviny, ty jsou největším zdrojem toxinů.

Při výběru potravin se zaměřujte na příjem vlákniny a antioxidantů, trávení můžete podpořit i vhodnými produkty, jako je chlorela, zelený ječmen a podobně. Nejdůležitější ze všeho je vždy dodržovat pitný režim, tedy vypít minimálně 2 litry pitné vody denně.

7denní očista

Aby se vyčistily důležité orgány, které nás zbavují škodlivých odpadních látek, měli bychom dodržet alespoň jednu z níže uvedených diet.

Rychlá 7denní dieta

Během této diety bude hlavní potravinou jablko, které je plné vitamínů.

První den snězte pouze tři jablka a tři mrkve, které doplníte o dva litry pitné vody.

Druhý den kromě jablek, mrkví a vody přidejte i banán a celozrnné pečivo, rozhodně ale ne z bílé mouky.

Třetí den jezte tři jablka a snězte dvě zeleninové polévky, nejlépe z kořenové zeleniny. Může to být mrkvovo-celerová polévka, pórková polévka nebo třeba polévka dýňová. Jelikož jste tento den vypili s polévkou více vody, stačí ten den vypít 1,5 l, stejně jako v další dny.

Na čtvrtý den si dáte znovu jablka, vodu, jednu polévku z kořenové zeleniny a k tomu přidejte lehký salát. Zvolit můžete například hlávkový salát, nastrouhané ředkvičky, rajčata a vše to zakápnout olivovým olejem, který je v dietě povolen.

Pátý a šestý den postupujte stejně jako u čtvrtého jen s tím rozdílem, že přidáte celozrnné pečivo.

Poslední, sedmý den přidejte do jídelníčku bílé maso, například kuřecí, krůtí nebo ryby.

7denní jídelníček s rýží

Jak už název vypovídá, tato detoxikační dieta bude spočívat v konzumaci rýže v různých poměrech.



Rýže se jí 3-5 denně, zhruba po 50 g. Rýži je nejlepší vařit klasickým způsobem bez sáčku, nesolit ji a popřípadě do ní můžete přidat lněná, slunečnicová nebo sezamová semínka. Dále můžete okořenit buď kmínem, fenyklem, koriandrem, petrželí nebo bazalkou. Od třetího dne pak můžete dietu doplnit o vařenou zeleninu, jako je mrkev, petržel, červená řepa, zelí. Nakonec vše v připravené misce zakápněte olivovým olejem.

Detoxikační nápoje

K očistě organismu přispívají také detoxikační nápoje. Právě ty mají hodně vitamínů a látky v nich obsažené podporují trávení a funkci jater, který organismus čistí.

Takovou vitaminovou bombu si můžete vytvořit jak ze zeleniny, tak z ovoce. Nejdůležitější složkou na celém nápoji je samozřejmě voda. Z ovoce můžete použít například grapefruit, pomeranč, citrón, jahody nebo borůvky. Citrusové plody jsou plné vitamínu C a tím významně podporují imunitu. Jahody a borůvky jsou zase plné antioxidantů, a ještě jsou dobré samy o sobě. Na zeleninový detoxikační nápoj je skvělá petržel, okurka, zázvor, červená řepa nebo třeba dýně.



Teď už si stačí namíchat nápoj podle své chuti. K citrónu se kupříkladu hodí máta, zázvor, dýně i červená řepa. Z rozmixované okurky a petržele bude nápoj dobrý jak samotný, tak i s pár kapkami citrónu.

Závěr

Ať už se rozhodnete nakonec pro jakoukoli z detoxikačních diet, pamatujte na neustálý přísun vody okolo 2 litrů denně. Když tuto dietu navíc propojíte se zdravým aktivním cvičením aerobiku nebo klidné jógy, výsledek očistného programu bude zajištěn.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!