Jak se začít otužovat

Zdraví

Přidal ivana33, dne 26. 06. 2019 ,  0x

Jak se začít otužovat

V dnešní době se o nás často pokouší řada nemocí, od těch běžných až po ty velmi závažné. V případě, že se zajímáte především o prevenci, jak těmto diagnózám předcházet, určitě jste kromě rad týkajících se zdravé stravy a pravidelného pohybu, narazili i na mnohými lidmi opěvované otužování. Je skutečně vědecky dokázané, že studená voda dokáže vyléčit mnoho neduh a mimo jiné přispívá i k lepší imunitě a perfektní kondici srdce.

Proč to otužilci dělají

Nejde jen o překonání sama sebe. Otužilci, kteří tento zvyk praktikují i několik let, často tvrdí, že jde o jejich životní styl. Díky němu vděčí za svůj perfektní zdravotní stav i ve velmi vysokém věku, životní nadhled a dobrou náladu. Otužování podle nich stojí za to, protože…



  • posiluje imunitní systém,
  • celkově posiluje organismus,
  • zlepšuje krevní oběh a
  • zvyšuje schopnost organismu přizpůsobit se zhoršeným podmínkám okolí.

Chcete se otužovat? Nejdříve se poraďte s lékařem…

Než se do otužování pustíte, rozhodně tyto plány prodiskutujte s vašim ošetřujícím lékařem, který dobře ví, jak jste na tom zdravotně, zná vaši rodinnou anamnézu a sám dokáže nejlépe zhodnotit, zda je pro vás otužování skutečně vhodné a bezpečné. Navíc se dozvíte, jaký je názor zdravotníka, který se s vámi jistě podělí o další zajímavá fakta na téma postupných změn tepla a jejich blahodárných účinků.

Komu se otužování nedoporučuje

Ne každému se chce trmácet k lékaři a čekat mezi nachlazenými v čekárně. V tom případě je tu jistý seznam nemocí nebo zdravotních problémů, u kterých se otužování nedoporučuje nebo je dokonce zakázáno. Jakých nemocí a zdravotních obtíží se týká uvedené omezení?



  • Poruch oběhového systému
  • Vysokého krevního tlaku
  • Infarktu
  • Mozkové příhody
  • Onkologických onemocnění
  • Tuberkulózy
  • Zánětu žil

S otužováním začínejte postupně

V případě, že váš lékař vyloučil jakékoliv nemoci, které byste otužováním mohli nevědomky zhoršit, můžete začít s tímto novým posilováním vašeho zdraví. Mějte ovšem na paměti, že nic není dobré brát hopem. I u otužování musíte postupovat krok po kroku. Většina z nás si pod pojmem otužování představí plavce v částečně zamrzlém rybníce někdy uprostřed ledna. Nečekejte na nejmrazivější období v roce a s otužováním začněte ideálně v létě. K tomuto rituálu vám bohatě postačí domácí podmínky – vana nebo sprcha.

Otužování: Krok č. 1 – potírání studenou vodou



Než skočíte pod ledovou sprchu, můžete začít s méně drsným způsobem. Potírání těla houbičkou namočenou ve studené vodě je ideální pro začátečníky. Nejdříve začněte od hrudníku a zad. Voda by měla mít na začátku celého rituálu kolem 35 ˚C a potírání by mělo trvat 3 až 5 minut. Následně teplotu snižujte a zároveň prodlužujte i dobu, kdy tělo potíráte. Lze dojít až k 10 minutám a teplotě 15 ˚C. Jakmile s rituálem skončíte, pokožku těla vytřete dosucha, oblečte se a tělo zahřejte jednoduchými cviky.

Otužování: Krok č. 2 – polévání studenou vodou

Tento způsob opět začínáte u teploty vody kolem 35 ˚C a postupně danou teplotu snižujete až na maximálních 15 ˚C. Na začátku polévejte pouze hlavu, krk, záda, hrudník a končetiny. Postupně prodlužujte dobu polévání. Konečná fáze by neměla přesáhnout 2 minuty. Tento rituál je opravdu drsný. Silná motivace a odhodlání jsou klíčové. Postupujte od částí těla, které jsou nejvzdálenější od srdce. Jakmile s poléváním skončíte, tělo vytřete ručníkem dosucha, oblečte se a zahřejte se cvičením.

Otužování: Krok č. 3 – koupele se střídavou teplotou

Jedná se o koupele, kdy na váš organismus střídavě působíte teplou a studenou vodou. Pro tento rituál je ideální sprcha. Začnete od zahřátí těla pomocí sprchy o teplotě 40 ˚C. Tato část by měla trvat cca 20 sekund. Ihned po ní následuje studená sprcha s teplotou 15 ˚C po dobu 10 sekund. Tímto způsobem lze provést 5 až 10 cyklů. Jakmile s tímto rituálem skončíte, opět vysušte pokožku ručníkem, oblečte se a prokrvení organismu povzbuďte cvičením.

Otužování: Krok č. 4 – částečná koupel



V domácích podmínkách tento rituál můžete aplikovat na části těla, které jsou nejvíce vystavené teplotním změnám. Můžete postupně potápět ruce ve studené vodě až po jejich lokty. Druhým způsobem je „procházka“ ve vaně se studenou vodou. Je důležité, abyste končetiny zahřáli před kontaktem se studenou vodou. Jakmile s rituálem skončíte, vytřete je dosucha a opět je pečlivě zahřejte. Díky tomu budou vaše končetiny odolnější na nepříznivé teplotní podmínky, které vás zasáhnou nejvíce v zimním období.

Otužování: Krok č. 5 – celková koupel

Finální část otužování pro zkušené otužilce. Může se jednat o saunování a následný skok do studeného bazénu, známé koupání v prohlubni v ledu nebo krátkodobé plavání v řece v těch nejmrazivějších měsících v roce. Avšak i na takové úrovni by se měly dodržovat určité hraniční teploty i doba strávená v mrazivých teplotních podmínkách. Většina lidí, která s otužováním začne, se na tuto poslední a nejvyšší úroveň dostane až za několik let. Z toho vyplývá, že je nesmírně důležité, aby si organismus skutečně postupně a jen velmi pomalu zvykal na teplotní výkyvy a že se profesionálním otužilcem koupajícím se mezi úlomky ledu nestanete ze dne na den.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!