Bobkový list jako lék

Zdraví

Přidal ivana33, dne 26. 10. 2018 ,  0x

Bobkový list jako lék

Bobkový list je koření, které je u některých pokrmů nenahraditelné. Svými aromatickými látkami dochucuje omáčky či polévky, a i po vyvaření si stále uchovává typickou vůni. Dnes si už ani nedokážeme představit, připravit něco bez tohoto aromatického lístku. Kromě dochucení ale má bobkový list i jiné vlastnosti, jeho výluh se používá jako lék. A právě teď se vše od původu tohoto lístku, přes pěstování malé rostliny dostaneme až k jeho léčivým účinkům.

Původ

Vavřín pravý je mateřská rostlina lístku, nazývaný jako bobkový list. Z původního vavřínového listu se začalo říkat bobkový, možná právě protože jeho plody připomínají bobky malých zvířat. Původně byl tento strom nalezen v Malé Asii a odtud se listy jako koření začaly dovážet i do dalších zemí. Jelikož je vavřín pravý zvyklý na středomořské podmínky, je teplomilný čili má rád slunce a teplo. Malé lístky z tohoto stálezeleného keře pak používáme na vaření v sušené podobě. Listy mohou být velké od 5 do 10 cm.

Dekorativní účinky vavřínu

Vavřínový strom se s oblibou pěstoval u starých Řeků a Římanů, kterým se líbila jeho stálozelenost. Listy také sloužily jako dekorace na vavřínovém věnci, kterými se zdobili po vítězných bitvách či sportovních zápasech.



Kromě dekorace už v té době věděli o jeho léčivých účincích, a tak ho kromě kuchyňského koření používali i na výluhy pro nemocné.

Využití vavřínu

Ve Středomoří se vavřín dorůstá vysokého vzrůstu, avšak roste poměrně pomalu. V domovině vytváří rostlina v průběhu června nenápadné žluté květy. Po odkvětu tvoří malé černofialové bobule, od nichž dostal bobkový list svůj název. Přestože se semena objeví na vavřínu vcelku brzo, sklízí se až na podzim, kdy jsou plně dozrálé. Z těchto semen se pak lisuje jedlý olej.



Samozřejmost je i usušení listů nebo jejich uskladnění v čerstvé podobě. V sáčku by měly vydržet i několik dní, aniž by ztratily aroma.

Pěstování

Pokud se rozhodnete pro pěstování vlastního vavřínu a poskytnete mu prosluněné místo, bude se mu doopravdy dařit.

Půda pro rostlinu není žádný problém, vystačí si s jakoukoliv zeminou, včetně vápenaté. Pokud budete chtít zajistit dobrý růst, dopřejte vavřínu kypřejší a výživnější zeminu. Rostlina má totiž ráda hodně živin, zejména v létě vyžaduje mnoho zálivky a hnojiva.

Kromě zeminy je dobré dát na spodní vrstvu květináče drenážní vrstvu, jelikož jsou malé rostliny vavřínu háklivé na přemokření.

Množení

Abyste si mohli vypěstovat vlastní vavřínovou rostlinu, musíte uříznout vrcholové řízky u rostliny, stromu či keře. Vavřínovou rostlinku dejte po více kusech do květináče se zeminou a udržujte jim teplotu okolo 25 °C.



Jak vám vavřín zakoření, můžete si v průběhu jeho růstu promyslet, zda chcete mít malou rostlinu, keř či strom. Celá rostlina má totiž silnou regenerační schopnost, takže pokud ji seříznete hlubokým řezem, pravděpodobně znovu zazelená.

Kromě množení vrchních lístků se dají zasadit i samotné plody.

Choroby

Vavřínové listy nejčastěji napadají puklice. Těch se většinou obtížně zbavuje, jelikož má vavřín bohaté listy a puklice může být na jakémkoliv lístku. Přesto ale při napadení rostlinu nevyhazujte a kupte si na tyto škůdce postřik Baycor, Delan nebo Fast K.

Kuchyňské využití bobkového listu

Bobkový list se používá k přípravě masových pokrmů, do omáček, k rybám nebo do polévek. Při vaření bobkových listů ale používejte spíše menší množství, jelikož je každý list velmi aromatický. Také se doporučuje vhodit list do omáčky až ke konci, jelikož dlouhým vařením by mohl zhořknout.

Účinné látky vavřínových listů



Bobkové listy jsou zdrojem vitamínů A, B a C. Z vitamínů B to je v zastoupení například kyselina listová. Dále je bobkový list bohatý na vápník, hořčík, draslík, selen, měď a železo.

Léčivé účinky

Původně se bobkové listy nedávaly do omáček a polévek pouze jako koření, ale také protože listy mají mnohé léčivé účinky. Zejména podporují trávení a působí lehce sedativně. Kromě toho mají antiseptický efekt a snižují krevní cukr, takže se vřele doporučují jako doplněk diabetikům.

Diabetikům a nemocným se doporučuje pít vavřínový čaj, alespoň po dobu jednoho měsíce.

U bobkového listu byly prokázány pozitivní účinky i na nervový a imunitní systém. Také je známý jako účinný pomocník při revmatismu a dně, jelikož ředí krev a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin.

Vavřínové listy se také uplatňují jako účinná aromaterapie při masážích a dalších uvolňujících procedurách.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!