Kašel – Jak se ho zbavit?

Zdraví

Přidal ivana33, dne 28. 04. 2018 ,  0x

Kašel – Jak se ho zbavit?

Stane-li se kašel vaším nejlepším kamarádem a neoddělitelným společníkem, dokáže vám pořádně znepříjemnit a otrávit život. Pojďte s námi blíže porozumět tomu, co se vám kašláním tělo snaží říct. Snadněji se vám pak podaří se ho zbavit a být opět v dobré kondici.

Kašel není nemoc, ale není radno ho podceňovat



Věděli jste, že kašel sám o sobě není nemoc? Je to důležitý obraný reflex, snaží se chránit a očistit dýchací cesty před působením virů, nečistot a alergenů. Nejčastěji se tedy jedná o průvodní projev nějakého virového onemocnění dýchacích cest či alergickou rekci. Kašel můžeme také popsat jako jev, jehož podstatou je reflexní řetězová svalová reakce na podráždění dolních dýchacích cest. Zjednodušeně řečeno, jde o bezděčnou odezvu organismu na určitý vnější podnět. Mezi nejčastější podněty vyvolávající kašel patří:

 

  • Mechanické podněty – jde o překážky, které se organismus snaží kašláním odstranit z dýchacích cest. Může jít o vdechnutá cizí tělesa, částečky potravy, kouř, prach, nečistoty či hlen uvolňovaný sliznicí při zánětu.
  • Chemické podněty – v tomto případě se jedná především o vniku chemických látek do plic. Může tak dojít k podráždění dýchacích cest působením páry, plynů či dalších škodlivých výparů.
  • Zánětlivé a alergické faktory – pokud jsou dýchací cesty napadeny zánětlivým procesem, či určitým alergenem, dojde k překrvení a otoku sliznice a jejímu podráždění, což vyvolá obranný reflex-kašel.
  • Termické podněty – rozkašlat vás může také změna teploty. Dýchací cesty snadno může podráždit horký, nebo naopak chladný vzduch.

 

Jak správně rozeznat kašel

Kašel je sice jen určitý příznak „něčeho“, ale právě proto není radno si s ním zahrávat. Vždy je jednoznačným ukazatelem určitého abnormálního stavu. Proto je jasné, že se něco v těle děje a je potřeba pátrat po příčině kašle. Pak teprve nasadit tu správnou cílenou léčbu.

Akutní kašel

Pozorovat můžeme akutní kašel, který se nejčastěji projeví ve spojení s dalšími příznaky onemocnění horních, či dolních dýchacích cest. Mezi tyto příznaky patří:

  • Kýchání
  • Bolest v krku
  • Horečka
  • Bolest na hrudi
  • Dušnost
  • Chronický kašel

Kašel trvající déle než 8 týdnů, je považován za chronický. V tomto případě bude nutné navštívit obvodního lékaře, který by měl zjistit, co tento kašel způsobuje. Nejčastější příčinou může být:



  • Astma
  • Alergie
  • Refluxní choroba žaludku
  • Onemocnění srdce
  • Rakovina plic
  • tuberkulóza
  • Suchý kašel

Suchý dráždivý kašel obvykle doprovází počátek virového onemocnění. Namáhá svaly břicha a hrudníku, dráždí krk a ztěžuje dýchání. Obzvláště pak v noci po ulehnutí do postele se projevy kašle zhoršují. Tento kašel je potřeba tišit a tlumit.

Vlhký kašel

Pokud je kašel vlhký a produktivní, není třeba ve většině případu nijak proti němu zasahovat. Organismus má schopnost samoléčby. Takže pokud byl spuštěn vlhký kašel jako obranný mechanismus, má k tomu tělo pádný důvod. V této fázi není správné kašel potlačovat, ale naopak odkašlávání podporovat. Takový ničím nekomplikovaný kašel většinou do dvou týdnů odezní sám spolu s dalšími příznaky virózy. Pokud ne, je potřeba podstoupit podrobnější vyšetření u lékaře.

Jak podpořit vykašlávání a urychlit léčbu?

1. Zvyšte příjem tekutin

Vykašlávání napomůžete dostatečným zavodněním organismu. Pijte teplý čaj s medem, bylinné čaje, teplý vývar nebo jen vodu. Zvýšený přísun tekutin je důležitý, protože napomáhá ředit vazkost hlenu. Pokud je navíc doprovázen horečkou, dochází k větším ztrátám tekutin z těla.

2. Expektorancia

V každé lékárně pořídíte volně prodejné léky na podporu vykašlávání. Tato skupina léků napomáhá odstraňovat hlen z dýchacích cest snížením jeho vazkosti a zvýšením tvorby výměšků, které mají zklidňující účinek na sliznici dýchacích cest.

3. Antitusika

Antitusika jsou léky tlumící suchý dráždivý kašel. Tyto látky tlumí reflexy v mozkovém centru a zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest. Jsou také volně prodejné v lékárně a zakoupit si je můžete v podobě pastilek, sirupů, zvlhčujících aerosolů či klasických tablet.

4. Horká pára

Vdechování horké páry pomůže potlačit nutkání kašlat a zvlhčí dýchací cesty. Inhalaci je dobré provádět večer před ulehnutím do postele, pro ulehčení usínání a klidnější spánek.



Spusťte horkou sprchu v uzavřené koupelně, vdechujte 15-20 minut horkou páru, která se v místnosti vytvoří.

Inhalovat horkou páru lze také za použití hrnce s teplou vodou. Přiveďte vodu k varu. Postavte na bezpečné rovné místo. Skloňte hlavu k nádobě s vodou, zakryjte ji ručníkem a zhluboka vdechujte unikající páru. Přidat do vody lze také nasušený heřmánek, bylinné esence či eukalyptové kapky. Při inhalaci buďte opatrní, hrozí riziko popálení vařící vodou. Především děti nikdy nenechávejte při inhalaci samotné.

5. Spěte se zdviženou hlavou

Trápí vás úporný, dráždivý kašel nejvíce v noci po ulehnutí do postele? Podložte hlavu několika dalšími polštáři. Tato zvýšená poloha umožní lepší uvolňování hlenu a váš spánek bude mnohem klidnější.

6. Masáž hrudníku

K léčbě kašle můžete použít také zábaly na prsa a poklepové masáže. V lékárně lze pořídit prsní mast, kterou naneste na oblast hrudníku. Jemným poklepáváním a masírováním napomůžete uvolňování hlenu a usnadníte vykašlávání.

7. Zvlhčujte vzduch

Suchý vzduch dráždí dýchací cesty. Proto vzduch zvlhčujte, v zimním období můžete použít odpařovače na topení, nebo vlhké ručníky. Nebojte se pořádně vyvětrat.

8. Nekuřte

Máte-li kašel a chcete se ho zbavit, pokud možno – NEKUŘTE!

9. Zdraví z naší zahrady

Už naše babičky používaly k léčbě všech neduh a potíží běžně dostupné rostliny a bylinky. Vyráběly sirupy, tinktury a masti. Poradíme vám pár takových zaručených babských rad, které vyléčí i ten nejotravnější kašel.

 Cibulový sirup

Cibule je považována za přírodní antibiotikum. Pokud hledáte osvědčený lék na kašel, vyzkoušejte cibulový sirup. Připravte si ho pohodlně doma, ušetříte čas za cestu do lékárny i peníze za drahé léky proti kašli.

Postup:

 2 větší cibule pokrájíme na kostky a namačkáme do sklenice, vsypeme 2 lžíce třtinového cukru, nebo 2 lžíce medu. Uzavřeme a necháme v chladu přes noc. Scedíme uvolněnou šťávu a užíváme 3 lžíce denně. Při velmi silném obtěžujícím kašli je možné užívat 1 lžíci cibulového sirupu každé 3 hodiny.

Zázvorový čaj se skořicí




Malý zázvorový kořen nastrouhejte, nebo nakrájejte na tenké plátky, vložte do větší nádoby a nalijte 3 hrnky vařící vody. Přidejte 2 skořicové tyčinky a nechte louhovat 20 minut. Pijte průběžně celý den horké s medem a citrónem.

Tymiánový čaj

Tymián je přirozený expektorans, pomáhá tedy rozpouštět a uvolňovat hlen z dýchacích cest. Vložte 3 větvičky tymiánu do hrnku a zalijte ½ l vroucí vody, nechte přiklopené 10 minut louhovat. Přeceďte a přidejte 2 lžíce medu. Pijte maximálně dvakrát denně.

Křen s medem

Pokud máte doma poctivý křen a nebojíte se něčeho trochu ostřejšího, tak medový křen vás jistě pořádně protáhne.

Postup:

2 lžíce nastrouhaného křenu na jemném struhadle smícháte s 1 lžící medu. Užíváte 1 čajovou lžičku třikrát denně. Směs si dělejte v tomto malém množství každý den čerstvou a mějte uloženou v lednici. Při dlouhodobějším skladování z křenu vyprchají silice a nedostaví se ten správný účinek.



Kdy je vhodné navštívit lékaře

Pokud přes veškerou snahu kašel do 2-3 týdnů neustupuje, nebo se dostaví další komplikace, nečekejte na nic a navštivte svého lékaře. Lékaře je vhodné navštívit i v případě, že se u vás projeví jeden z následujících příznaků:

  • Hustý, hnisavý, zapáchající hlen, který je zelený nebo zelenožlutý až hnědý
  • Růžový nebo krvavý hlen
  • Dušnost
  • Horečka trvající déle než 3 dny
  • Silné bolesti na hrudi
  • Bolest v krku, obtížné polykaní

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!