Jak se zbavit deprese

Volný čas

Přidal ivana33, dne 18. 02. 2018 ,  0x

Jak se zbavit deprese

Deprese, depka, krize, splín, stav vyhoření … Tyto a mnoho jiných výrazů používáme, když se nám zdá, že je všechno špatně. Nic nás netěší, všechno vidíme černě a musíme se doslova nutit i do naprosto banálních úkonů, jako je například ranní vstávání, úklid domácnosti nebo osobní hygiena. S tímto nepříjemným stavem se může setkat kdokoliv bez ohledu na věk či pohlaví. Deprese se nevyhne nikomu. Avšak u některých jedinců se může jednat o dlouhodobý až chronický problém.

Špatná nálada není totéž

Není překvapením, že si lidé často pletou pojmy s dojmy. Po několika úspěšných dnech přichází jeden den blbec a hned lomíme rukama, jsme zoufalí a tvrdíme, že máme neskutečnou depku. Není třeba se hned hroutit nebo hledat profesionální pomoc. Musíme se zkrátka naučit přijmout fakt, že není každý den posvícení. V životě každého z nás přijdou období, kdy budeme čelit skutečné depresi, avšak srážka s blbcem, hádka s partnerem, zrušená dovolená a příšerné rande k nim nepatří. Někdy jsme prostě jen zklamaní, protože se nenaplnila naše očekávání, není nám do smíchu nebo jsme přepracovaní.



V těchto případech není třeba předepsat antidepresiva. Stačí si od srdce pobrečet nebo si zanadávat a hned se nám uleví. I v takových dnech je důležité zachovat si nutnou dávku optimismu. Pomůže jemná sebekritika v podobě hlasité samomluvy. Samozřejmě ne na veřejnosti a v přítomnosti někoho dalšího, pokud nechceme v ostatních vyvolat podezření, že je to s námi skutečně vážné. Zaujměte pozici matka a dítě, kdy se ptáte sami sebe coby dítěte, zda je váš aktuální problém skutečně tak velký a upřímně zhodnoťte konkrétní situaci. Tato sebereflexe dokáže mít až ohromující účinky.

Kdo se hýbe, je v pohodě

Nejedná se o výmysl. Lidé, kteří se pravidelně věnují sportu, ať už rekreačně nebo profesionálně, jsou obvykle plní pozitivní energie, elánu a srší štěstím. Mohou za to endorfiny, často nazývané jak hormony štěstí, které se nám do těla vyplavují právě během fyzické zátěže. Nikdo vás nenutí, abyste hned uplavali dvacet bazénů nebo každý den uběhli maraton. Sport z donucení vás z deprese určitě nedostane. Můžete se do ní dokonce ponořit ještě víc. Začněte od nevinné procházky. Pokud vás to chytne, přidejte moderní nordic walkingové hůlky a pohyb tak ještě víc rozšíříte. Nebaví vás chůze? Nevadí. Co třeba tenis, tanec, posilování? V dnešní době je škála sportů nekonečná. Dokonce se objevují zajímavá spojení, mezi které patří piloxing. Jedná se o překvapivou kombinaci boxu a pilates, která při správném provedení slibuje nádhernou pevnou postavu a efektivní spalování tuků. Důležitá je ovšem pravidelnost. Jakmile se v určitém sportu najdete, snažte se mu věnovat často. Již po týdnu zjistíte, že se obloha vyjasňuje a po tíživých pocitech není ani vidu, ani slechu.



Rutina jako lék

Lidé, kteří si nedokážou osvojit určité dobré návyky nebo jim chybí motivace, s oblibou zaměňují rutinu za stereotyp. Jsou to však zcela rozdílné pojmy. Pokud skutečně trpíme depresí, pak nám i celková náplň dne může způsobovat velké obtíže. Jedním z řešení je pravidelnost. O co se jedná? Stanovte si cíle. Postupujte od těch menších, jako je např. mytí nádobí nebo pravidelné vynášení odpadků. Jakmile uspějete, pozvedněte příčku o něco výš. Pokud bojujeme s depresivními stavy, často nás zcela přestane zajímat náš zevnějšek. Začne to vynecháváním každodenní sprchy nebo koupele, dále škrtneme mytí vlasů, ústní hygienu i stříhání nehtů a skončíme u nevyžehleného, špinavého či obnošeného oblečení. Krokem číslo dvě v obnovení dříve naučených návyků může být právě starost o náš zevnějšek. V případech, kdy již delší dobu válčíme s tímto těžkým a nezáviděníhodným obdobím, pohled do zrcadla nám nepřidá. Najednou totiž vidíme, co s námi tento stav stihl udělat a je nám ještě hůř. Opět postupujte malými krůčky ku předu. Vyperte špinavé prádlo, dejte si osvěžující sprchu nebo relaxační koupel s obrovským množstvím pěny připomínající oblaka rozličných tvarů. Určitě hned pocítíte nepatrnou změnu.

Odchod blízké osoby

Jak už bylo řečeno, v životě každého z nás přijdou určité fáze, kdy je krátkodobá deprese pochopitelná a oprávněná. Nikdo nežije věčně a úmrtí člověka, který nám byl obzvláště blízko, nás srazí na kolena, ať už se bráníme sebevíc, snažíme se být silní a podporovat ostatní členy rodiny. Především na den, kdy přijdeme o otce či matku, se ani nejvíc předvídatelný jedinec nedokáže připravit. U každého je zármutek jiný. Šok, neschopnost slova, nezastavitelný pláč a vzlykání, kladení nesčetných otázek a v neposlední řadě i deprese. Tím vším si můžeme projít v období truchlení. Nikdo vám nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat a kdy přesně se to zlepší. Avšak i tehdy můžeme bojovat se všemi těmi pocity a samozřejmě i s depresí. Je nutné, abychom přijali fakt, že daná osoba už tady není, nevrátí se a my se s tím musíme smířit a jít dál. Byl by zemřelý rád, kdyby nás viděl takto trpět? Byl by na nás hrdý, že teď zanedbáváme vše, od práce, přes partnera až po naše zájmy? Ne. Řekl by nám, ať mu odpustíme, že nás tady zanechal, má nás rád a vždycky bude a teď je čas jít dál.



Je načase vyhledat odborníka

Ačkoliv se dokážeme s krátkodobou depresí vypořádat sami, kdy nám postačí vlastní odhodlání a případná podpora přátel, rodiny a partnera, existují případy, kdy takové řešení nestačí. Pokud jsme vyzkoušeli všechny tipy a rady, které prokazatelně zabírají v boji proti chmurám, avšak depresivní stavy přetrvávají, neotálejme a navštivme lékaře. Profesionální pomoc je tehdy nutná a někdy nás může zachránit za pět minut dvanáct. Lékař, psycholog či terapeut nejlépe zhodnotí váš stav a sám rozhodne, zda je nutné nasadit příslušnou medikaci nebo zvolit cestu několika po sobě jdoucích sezení v ordinaci psychologa. V situacích, kdy se jedná o přetrvávající potíže naznačující vážnou nemoc, je pozorování experta z branže zásadní. Neléčená chronická deprese může vyústit až v sebevraždu, což je bezpochyby nejhorší možný závěr, kterému chceme samozřejmě zabránit.



Zapomeňte na alkohol

„Dej si panáka!“ Na tuto typickou větu ve snaze pomoct někomu v nouzi, by měli okamžitě všichni zapomenout. Ať už je to pivo, víno nebo ten zmiňovaný „panák“, ve většině případech náš pochmurný stav ještě podpoří a prohloubí. Alkohol často jen podtrhne naši aktuální náladu. Na pozoru by měli být především ti, jež začali s užíváním antidepresiv a se skutečnou depresí se již léčí. Tento koktejl si rozhodně nenamíchejte. Účinky těchto léku už tak ovlivňují vaši mysl dostatečně a ve chvíli, kdy je smícháte s kamarádem alkoholem, následky mohou být katastrofální. Sečteno potrženo, pokud vás trápí deprese, nejdříve se ujistěte, že se o ni skutečně jedná, pokud ano, zaměřte se nejdříve na nefarmakologické řešení, a až v krajních případech, kdy tento problematický stav přetrvává, vyhledejte pomoc lékaře. V obou případech tyto symptomy neignorujte, snažte se situaci řešit a nezdráhejte se se svým trápením svěřit partnerovi nebo někomu blízkému. Hlavně se za svůj problém nestyďte. Deprese je poměrně rozšířená nemoc, která se nevyhýbá ani těm nejodolnějším z nás.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!