Jak se pozná zápal plic

Zdraví

Přidal ivana33, dne 8. 03. 2019 ,  0x

Jak se pozná zápal plic

Zápal plic je infekční nemoc, kterou se mohou nakazit muži, ženy i děti. U každého může mít rozdílný průběh, ale jisté je, že je třeba léčit antibiotiky či kortikoidy. Lidé často onemocní zápalem plic zejména kvůli stresu, únavě a vyčerpání či po přechozeném chřipkovém onemocnění. Zápal plic je závažné onemocnění zejména pro děti a osoby starší 60 let. V následujícím článku se dozvíte vše důležité, co potřebujete o tomto infekčním onemocnění vědět od jeho příznaků, původci nemoci, až po babské rady, které pomohou společně s léky s nemocí bojovat.

Jak se nemoc projevuje

Při zápalu plic se plíce naplní hlenem či jinou tekutinou. Plicní sklípky se tak uzavřou a nepřichází takové množství kyslíku, jaké člověk potřebuje. Proto nemocní vykašlávají hlen, dusí se a mají vysokou horečku.

Existuje také lehká forma zápalu plic, při níž sice vykašláváte hlen, ale nedostaví se horečka a jiné obtíže. Pokud se takováto forma objeví, nepřecházejte ji a raději si den oddychněte na lůžku. Později by se tato lehká forma projevila v plné síle.

Těžká forma zápalu plic postihuje zejména malé děti či starší osoby. Tato forma obvykle vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, neboť se může pacient udusit z důsledku nahromaděného hlenu.



Jak vzniká zápal plic

Existují dva druhy zápalu plic – infekční a neinfekční. Infekční je většinou doprovázen bakteriemi či viry, které jsou vdechnuty a usadí se v dýchacím ústrojí.

Neinfekční zápal plic je způsoben vdechnutím některým par, látek či žaludečních šťáv zejména po zvracení.

Další průběh nemoci záleží na imunitě člověka – někomu se podaří i přes vdechnutí bakterie neonemocnět, u jiného započnou první příznaky během 3-7 dní.

Jak poznat, že jde o zápal plic

Každý nemocný člověk může mít jiné příznaky. Zpravidla se ale u všech objeví příznaky běžné a jen u některých příznaky občasné. U všech pacientů se většinou dostaví horečka, člověk vykašlává hlen a špatně se mu dýchá.



Běžné příznaky:

  • Zimnice a třes
  • Vysoká horečka (40 °C a více)
  • Dušnost
  • Bolest na hrudníku
  • Vykašlávání hlenu (většinou zelené barvy)

Občasné příznaky:

  • Průjem
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Bolest břicha
  • Nechutenství
  • Zvracení
  • Blouznění
  • Namodralé rty a nehty
  • Nadměrné pocení
  • Zrychlený tep i dech

Zápal plic u dětí

Onemocnění postihuje muže, ženy, ale i děti. U nich je onemocnění mnohem horší, neboť dítě neřekne včas co ho trápí, a tak se můžeme snadno splést, že jde pouze o klasické nachlazení.

Zápal plic u dětí se nejčastěji projevuje dechovými obtížemi, horečkou a zvýšenou tělesnou teplotou.

U kojenců se může objevit bakteriální či virový zápal plic. Bakteriální onemocnění se sice neobjevuje tak často, avšak má o to horší průběh. Onemocnění se zjistí nejčastěji sípáním dítěte, modráním, vysokou horečkou a dusivým kašlem. Pokud má vaše dítě některé z těchto příznaků, urychleně navštivte lékaře.

Starší děti často trpí horečkou, bolestí hlavy, svalů, kloubů a krku. Pokud se ale jedná o zápal plic, kašel se prohlubuje, dítě vykašlává zelený hlen, má vysokou horečku a hůře se mu dýchá. Také navštivte v nejbližší možné době lékař.



Léčba

Léčba zápalu plic je naštěstí ve většině případů účinná. Infekční zápal plic se léčí antibiotiky, případně může lékař doporučit některé léky na utišení kašle. Mezi ně může patřit například Stoptussin, Acc Long, Bromhexin a podobně. Také může nasadit léky na rozpuštění hlenu, který se při zápalu plic tvoří.

Neinfekční zápal plic se léčí spíše kortikoidy, při nichž může lékař rovněž předepsat některé doplňkové léky.

U obou případů se často předepisují i léky na spánek, který je pro zotavení velice důležitý.

Pokud je léčba účinná, může trvat týden, ale i celý měsíc.

Měsíc od léčby by měl být každý pacient zdravý.

Pokud léčba antibiotiky či kortikoidy není úspěšná, volí se další cesta léčby. 90 % se však vyléčí podávanými léky a častým spánkem.

Čím si můžete při léčbě pomoci:

  • Časté pití tekutin
  • Dodržování přesného času podávání léků
  • Častý spánek
  • Vyvarování se kouření a pití alkoholu
  • Vyhýbat se zakouřeným prostorům
  • Teplé obklady na prsa
  • Dýchání teplé páry či vincentky



      Prevence

      Prevence spočívá především ve zdravém životním stylu. K němu patří vyvarování se kouření a pití alkoholu, pestrá strava sestávající z dostatečných minerálů a vitamínů, zařazení ryb do jídelníčku či časté sportování.

      Jelikož se zápal plic může objevit u lidí, kteří mají stresovou práci, jsou vyčerpaní a nemají čas na odpočinek, dbejte na to, abyste dodržovali opak.

      Vyhněte se stresovým situacím. Každá situace by měla jít vyřešit i klidnou cestou. I kdyby se lidé okolo vás stresovali a řvali na vás, zachovejte chladnou hlavu, neboť během stresu na nic nepřijdete. Pokud se vám stává hodně stresových situací v práci a nemůžete za chyby vy, zkuste se poohlédnout po jiné práci, byť by nebyla tak dobře platově ohodnocená. Zdraví je nejdůležitější a za jeho léčbu byste v důsledku mohli zaplatit více.

      Pokud jste kuřák, snažte se svoji závislost omezit na příležitostné zapálení cigarety. Případně můžete vyzkoušet náplasti či elektronické cigarety, které k omezení také přispívají. I když to nejde ihned, mějte pevnou vůli a říkejte si, že to děláte pro sebe.

      Správným pohybem se také vyvarujete různým infekčním nemocem, které čekají na každém rohu. Pokud budete fit, váš organismus bude mít větší sílu bojovat proti nemocem. Může nad nimi zvítězit už při propuknutí prvních příznaků a hned pak vymizet.

      Účinnou prevencí je kromě zdravého životního stylu také očkování proti chřipce, které bude působit i proti jiným infekčním bakteriím. Očkování se doporučuje zejména pro osoby starší 60 let.



      Bylinky

      K předepsaným lékům je dobré pít hodně čaje z bylinek. Účinnou bylinou je například heřmánek, podběl, mateřídouška, tymián či echinacea. Tyto byliny pomáhají s uvolňováním hlenu a jeho následnému odkašlávání či přispívají posílení organismu.

      Babské rady

      K léčbě může přispět vdechování oleje eukalyptu a borovice. Také pomáhají různé masáže různými oleji, např. citronovým, čajovníkovým, eukalyptovým či levandulovým.

      Další článek


      Komentáře:

      Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

      Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.




      Chci odebírat novinky VSESTIHNU ve svém prohlížeči!